Ionisátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riker
Příspěvky: 143
Registrován: 20 led 2005, 01:00
Bydliště: v Hodoníně za vojáčka...
Kontaktovat uživatele:

Ionisátor

#1 Příspěvek od riker »

Ahoj všichni. Dostal se mi do rukou tento přístroj. Jedná se o plechovou skříň nevelkých rozměrů s napájením 220V a 50c/s (stojí na štítku) ze zadní strany a ze předu jsou vyvedeny dva masivní šrouby. Po demontáži zadního deklu jsem v útrobách objevil výkonový odpor, trafo, několikero kondenzátorů a cívku ( spíše vzduchový transformátor) dle následujícího zapojení
Obrázek
Omluvte to schema, je narychlo kreslené v malování. Rezistor je výkonový 330R, trafo 230/1000, jiskřiště, C1 je poskládán z keramických kond. 1,8nF/7,6KV, u C2 hodnotu nevím vinutí N1=10závitů vodičem cca průměr 2,5mm, toto vinutí je vloženo do vinutí N2=10 závitů Al pásovinou 7x30mm. Je to výrobek MEZ Vsetín ze šedesátých let s typovým ozn. T001. Nevíte někdo prosím k čemu tohle mělo sloužit, nebo k čemu se to připojovalo. Díky[/img]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Toto je v podstate zapojeni klasickeho Teslova transformatoru. VN napetim z prvniho trafa se nabiji pres primar druheho trafa kondik C1, jakmile presahne napeti na nem elektrickou pevnost vzduchu mezi elektrodama jiskriste, preskoci jiskra, kondik se vybije do primaru a vzniknou tlumeny kmity, ktery indukuji na sekundaru, kterej je naladenej na stejnou rez. frekvenci jako primar VVN. Kazdopadne k cemu toto VVN napeti mohlo slouzit netusim, nekde jsem videl tester vybojek na podobnym principu.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Jindra2 »

Mohlo by to být zapalování plynových hořáků kotlů.
Jindra

Odpovědět

Zpět na „Poradna“