S čím začať ?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dodik
Příspěvky: 198
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

S čím začať ?

#1 Příspěvek od dodik »

Ahoj, chcel by som sa niečo priučiť k tomuto "remeslu" a neviem s čím mám začať, alebo s akými typmi procesorov. V škole sa začíname učiť staré 8051 v assembleri tak by som chcel skúsiť PIC. Našiel som túto literatúru http://www.martinus.sk/?uItem=64739 je v hodná na začiatok a aj typ procesora?

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

No mě osobně příjde PIC těžší než třeba ATmega.Ať budeš programovat cokolik je to obrovská změna vůči x51.Já osobně jsem přešel na již zmíněné ATmegy.Respektive ATmega8.Zkoušek jsem i PIC ale nějak jsem to nepobíral.Ale na oboje je spousta web stránek,knížek atd.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#3 Příspěvek od Atlan »

Tiez som zacinal na pic ale momentalne cenovo je vyhodnejsi ATmega8 viac vyvodov, podpora Ccka priamo od vyrobcu.

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od kony2807 »

Když už jsme u těch zkušeností , mohl by se někdo z programátorů atmelů rozepsat , podle jaké literatury či webů konkrétně začínali ? Zatím mám v repertoáru pouze PICka v assembleru , což se mi pomalu stává nevyhovujícím , taže bych uvítal také odkazy na literaturu o programování PICek v Cčku a samozřejmě v rámci rozšíření možností i atiny , také C i ASM .
Za každou praktickou radu , či zkušenost budu rád ;) .

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Nevadí-li Ti němčina , tak úplně polopaticky jsou PICy zde http://www.sprut.de/index.htm PS PICy jdou amatérsky lépe vypalovat

Návštěvník

#7 Příspěvek od Návštěvník »

BOBOBO píše:PS PICy jdou amatérsky lépe vypalovat
AVR se nemusí vypalovat, AVR staèí naprogramovat 8-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Sí padrone . Programováním nazývá jisté množství voličů psaní programů a jisté množství přenesení programů do uPC . Pakliže budeme v tomto stavu považovat programování a vypalování za synonyma , pak začátečník má levnější a jednodušší pozici naprogramovat , vypálit program do PICu , než do Atmelu . Jsem s pozdravem anonyme .

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

BOBOBO píše:pak zaèáteèník má levnìjší a jednodušší pozici naprogramovat , vypálit program do PICu , než do Atmelu .
A v èem je levnìjší a jednodušší, šlo by to trochu rozvést? Já používám na AVR 5 drátù na LPT, tak by mì zajímalo co je jednodušší a levnìjší.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Z vlastní zkušenosti , co jsem tvořil programátory a dostával jsem se k "vypalovacímu" SW , byly bezplatné a funkční informace vždy lepší na straně PICů . Podotýkám , že neumím , ale chtěl bych umět psát programy , ale "programuji" uPC programy z periodik AR nebo internetu .
pro Atmely jsem postavil pět programátorů , ale funguje tak , abych mohl jen "vypalovat" jen jeden a to placený. jinak se snažím , doveda , sprut a další jména si nevzpomenu , se snažím vstřebat . Na Atmely mám skorodostavený další kus , třeba ...... I ve škole programování , která nyní vychází v AR jsou chyby , ale ty vidím jen proto , že už jsem si je vyžral . Pro člověka , který má tyto činnosti denně v ruce , jsou některé činnosti automatické a proto je opomene pro začínajícího napsat a to doufám , že neopomene naschvál .

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

BOBOBO píše:pro Atmely jsem postavil pìt programátorù , ale funguje tak , abych mohl jen "vypalovat" jen jeden a to placený.
To ale nebude problém AVR nebo tìch programátorù (spíš bude nìkde mezi židlí a klávesnicí). Já jsem zkoušela 3 programátory na AVR (2 na LPT a 1 na COM) a všechny tøi fungovaly na poprvé, ale stejnì jsem zùstala u 5 drátù, pøípadnì s luxusním doplòkem v podobì 4 tøístavových budièù umožòujících kabel po skonèení programování "odpojit".

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

To byl i na Apollu 13 , ale ne všichni chtějí prozkoumat všechny zatáčky všech problémů . A jsou věci zákazníkovi přítulné a nepřítulné . Pakliže prezentuji věc jako pro začátečníka měla by , alespoň dle mého , tomuto stavu odpovídat . A kdo postaví JDM PIC z AR a použije dle přiložených rad , dočká se URČITĚ výsledků . Programátor s názvem AVR stavím nyní , možná to nebude tak náročné na systém mezi klávesnicí a židlí . Nechám se překvapit , stavím rád .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kromě podmínky, že stavíš rád, je ještě potřeba dodržet podmínku, že stavíš dobře. Ne jak ten lyžař v Andělovi na horách :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Návštěvník

#14 Příspěvek od Návštěvník »

Kdo si pro AVR postaví STK-200, tak se taky doèká výsledkù. Ale musí ho použít jako programátor, ne jako zarážku na dveøe :wink:

bohous1

#15 Příspěvek od bohous1 »

mno ja kdyz jsem zacinal tak to bylo s '51 a klidne jej doporucim i dal pro snazsi pochopeni jak vlastne mcu pracuje, jak psat veci v assembleru hlavne kvuli tomu ze jsou vsude na netu kvanta materialu a dost veci je i v cestine. Nebylo nic radostnejsiho nez kdyz se poprve rozblikala ledka tak jak jsem chtel ja.
pak jsem presel na megy to kvulii rychlosti a noham a cene. prechod neni az tak bolestny ale trochu casu to chce.
a se stavenyma programatorama jsem nemel vubec stesti a tak kdyz jsem maturoval nad tim proc to nechodi zda je to programem, programatorem anebo HW, tak jsem si programator koupil abych odstranil jednu neznamou.
tak takhle jsem zacinal ja.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“