Jaký operaèní systém?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Martas2

Jaký operaèní systém?

#1 Příspěvek od Martas2 »

ahoj, mìl bych takovej laickej dotaz. Budu pøeinstalovávat poèítaè Celeron 2,6 GHz, 512 MB RAM a pøemýšlím, jestli tam dát Win2000 (ty jsem mìl doteï) nebo WinXP?
Win2000 mi staèily a nic víc jsem nepotøeboval, ale jde mi o to aby to co nejlíp využilo výkon PC, aby byl prostì co nejrychlejší pøi bìžné práci, na hry, video atd. Abych nemusel sekundu èekat než to vùbec zareaguje na kliknutí myší jako v práci kde máme Vistu.
Taky se mi pod Win2000 kousalo video s vysokým rozlišením, poøád nevím jestli je to operaèním systémem nebo jestli na to nestaèí rychlost procesoru. Tak co radíte co je lepší?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Když už WIN, tak pro XP bych doporučil aspoň 1GB paměti, pro Visty alespoň 2GB, jinak výkon zabiješ věčným swapováním.
Ty dvoutisícovky s půlgigem chodí ještě dost dobře, ale pro HR grafiku je i tak hardware dost nevyvážený, především to chce víc paměti jak RAM, a, přetrvá-li problém, tak i paměti na grafické kartě. Především totiž potřebuješ zajistit dostatečný výkon HW, aby měly smysl různé akcelerátory na straně SW.

Podle procesoru máš sice něco jako dvoulitr s turbem, ale nádrž máš jen na 10 litrů, takže musíš každou chvíli stát u pumpy.
Naposledy upravil(a) Hill dne 09 říj 2009, 17:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#3 Příspěvek od Banda »

Je to úplně jedno. Vsadím se, že by jsi stejně ten rozdíl nepoznal i kdyby tam nějaký byl. Doufám, že se nám ta debata zase nezvrtne :)

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#4 Příspěvek od Maskot »

Nebyt tech vzpominanych her zkusil bych nejakou distribuci Linuxu.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Dost nechápu automatické odsuzování WIN a chválu Linuxu. Jsem názoru, že na stabilním stroji s rozumným uživatel jsou WIN2000 nebo XP velmi stabilní systém.
Dnes už bych šel do XP kvůli aktualizacím. Ovladačům....
Jak psal Hill přihoď jim ale RAM.
Internet - metla lidstva

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Dovolil bych si také něco přihodit. Takže raději XPéčka a hlavně přihodit paměť - při dnešních cenách rovnou plus 2GB.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

XP/Ubuntu/SUSE

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Souhlasím, XP a 2GB paměti. Win 2000 moc mutlimediální a herní systém nejsou. DDR2 pamět se dá pořídit za cca 800,- za 2GB, starší DIMM DDR jsou ale dražší, kolem 1300,-. I tak si myslím, že za zrychlení by to asi stálo.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#9 Příspěvek od Maskot »

rezis píše:Dost nechápu automatické odsuzování WIN a chválu Linuxu. Jsem názoru, že na stabilním stroji s rozumným uživatel jsou WIN2000 nebo XP velmi stabilní systém.
Dnes už bych šel do XP kvůli aktualizacím. Ovladačům....
Jak psal Hill přihoď jim ale RAM.
Clovece asi nejak blbe ctu,kde je neco odsuzovano?? :)

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#10 Příspěvek od czatlantis »

já jsem taky pro XP a přidání RAMky(jen teda DDR bude dražší). 2000ky už jsou fakt zastaralý

Uživatelský avatar
kdakel
Příspěvky: 11
Registrován: 28 říj 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kdakel »

no pokud to jde, navyš paměť a počkej si na Windows 7, jsou opravdu vychytané nenáročné a hodně rychlé i při startu. Snad první opravdu použitelné widle :-) Visty jsou docela ulet, zbytečně náročné atd, proto i možná davájí k zakoupeným vistám zdarma přechod na Widows 7. Ale pokud nutně nepotřebuješ Windows (speciální software pod win, či nějaký extra hardware, co nepracuje pod linuxem), tak určitě linux, distribucí na výběr jsou kvanta.. Otestovat mužeš i nějaké liveCD

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Maskot píše:
rezis píše:Dost nechápu automatické odsuzování WIN a chválu Linuxu. Jsem názoru, že na stabilním stroji s rozumným uživatel jsou WIN2000 nebo XP velmi stabilní systém.
Dnes už bych šel do XP kvůli aktualizacím. Ovladačům....
Jak psal Hill přihoď jim ale RAM.
Clovece asi nejak blbe ctu,kde je neco odsuzovano?? :)

Nee pardon. Jen když je otázka 2000 nebo Xp tak něco o linuxu mi přijde jako standartní hláška všude a všech.

Jinak s tou ramkou uvážlivě. XP na 1GB už nějak není rozdíl v rychlosti.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Ano, nad 1GB RAM už pro většinu aplikací pod WXP znát není. Ale přechod z 512MB na 1GB RAM v NB Dell Latitude C840 (Intel Mobile Pentium 2GHz) způsobil nejméně čtyřikrát rychlejší renderování videa, nebo i jen u zvuku potlačení rušivého pozadí na základě hlukového profilu v EAC, to zrychlilo v průměru dvaapůlkrát (přesně se to nedá změřit, záleží na velikosti zpracovávaného souboru a konkrétní operaci). Větší paměť tento počítač stejně neumí adresovat, ale na velkém počítači už přidání druhého giga paměti ve WXP skutečně nic podstatného nepřineslo.
Zato Acer s dvoujádrem Intel a Vistou nebyl pro mnohé programy (včetně například Outlooku) rozumně použitelný, dokud měl jen 1GB paměti: chvílemi to vypadalo, že napsat to ručně a poslat poštou bude rychlejší. Teprve se 2GB RAM se chová slušně, skoro líp, než SGI O2 s RISC procesorem na 180MHz a 128MB paměti pod Irixem, který měl 41MB...
Všechno je totiž nejen o velikosti paměti a rychlosti procesoru, ale i o rychlosti sběrnice, chipsetu, architektuře počítače, na tom, kolik běží zbytečných a nepotřebných procesů a funkcí atd.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Pre vsetkych "obdivovatelov" Windows: kto z vas ich ma kupene?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

rnbw píše:Pre vsetkych "obdivovatelov" Windows: kto z vas ich ma kupene?
Všechny 4pc co jsou v rodině jsou legální. Asi proto, že byly předistalovány - ono dnes notebook bez os nebo s os je minimální rozdíl v ceně. A díky recovery nema smysl pak neco vymyslet.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“