Špatný kuprextit ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#46 Příspěvek od kokun »

breta1 píše:V kvalitě kuprextitu jsou velké rozdíly. Ještě když jsem ve velkém opravoval CRT monitory, odsával jsem profi odsávačkou SC7000 brouky s roztečí 1,25, na některých deskách to šlo jak po másle, ale z některých se loupaly plošky ve velkém. Teplota hrotu je u SC7000 regulována super, takže tím to nebylo.
Tuto Japan-pistol používám snad už 10 let, takže vím o čem píšeš.

Že je v kvalitě DPS taky velký "kvalitativní rozptyl", my co s nimi přicházíme do styku prakticky pořád, samozřejmě dobře víme taky, ale tady bude určitě hrát velkou roli nezkušenost začínajícího - učivšího se (připouští, že se mu to podaří "odtavit" i na jiné desce). Zřejmě taky používá "málo" tavidla (pokud pouze smáčí hrot - ještě k tomu víceméně "přehřátý), tak mu to tavidlo "shoří", ještě než přiloží hrot k desce.
Konec konců o tomto psal vlastně už i jezevec :roll:

Souhra všech okolností a dokupy pak výsledek takový, jaký je :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od ZdenekHQ »

Máchat hrot mikropájky v kalafuně je ptákovina. Hezky to voní, ale to je všechno. To se hodí pro pistolovou pájku, ale ani tam to není potřeba, pokud se používá normální cín. Pak stačí jen kartáček na zuby a občas očko očistit.

Tavidlo musí být nanesený na desce nebo v cínu, protože jinak opravdu shoří. Stejně tak jde brzy do háje cín, nanesený na špičku hrotu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#48 Příspěvek od michal459 »

Když už sem přidávám nářadí.Přidám zde i odkaz na trafopájku,kterou vlastním.Ale příliš dobře se mi s ní nepracuje,mnohem lepší by byla ta klasická trafopájka ETP,ta moje na to,že je 100W,strašně pomalu taví cín.Zde je odkaz: http://extol.cz/pr5837-pajeci-transformatorova-pistole-
Uznávám,že chyba je na mojí straně.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#49 Příspěvek od BOBOBO »

V tom máš úplnou pravdu . Trafopájku s tímto typem smyčky bych nedoporučil ani nepříteli . Někomu ji daruj a pořiď si českou , lépe ale tu 75 W . Při správně natvarované smyčce získáš při troše praxe i velice rychlou a šetrnou odsávačku .

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#50 Příspěvek od kokun »

michal459 píše:Když už sem přidávám nářadí.Přidám zde i odkaz na trafopájku,kterou vlastním.Ale příliš dobře se mi s ní nepracuje,mnohem lepší by byla ta klasická trafopájka ETP,ta moje na to,že je 100W,strašně pomalu taví cín.Zde je odkaz: http://extol.cz/pr5837-pajeci-transformatorova-pistole-Uznávám,že chyba je na mojí straně.
Tak zrovna tuhle jsem ani nedržel v ruce. :oops:

Já sám mám 2:
1. - z r. 1961; ještě "bakelitová", 90W, výrobce - tuším MECHANIKA Pha
2. - z "druhé ruky", někdy 1995; 100W, výrobce KYJOVAN?

Aby pájka dobře hřála, je podmínkou co nejlepší styk (min. přechodový odpor!) mezi konci sekundáru a páj. smyčkou :!:
Konce "pásového vodiče sekundáru" nejlépe očistit na holou měď (já sám netvořím na páj. smyčce očka, ale vsouvám rovné konce smyčky do "rýhy" s příchytkou - jaká se používá např. na kont. stykačů). Před každým vložením nové smyčky tu "rýhu" přečistím kulatým jehl. pilníkem!!
Smyčky používám "poželezněné" - v té 100W-ovce (z RETONu Rožnov p. R.) - stará zásoba. Jak jsem tu totiž četl, už tam s jejich prodejem skončili :cry:
V druhé pájce (90W) mám "věčný hrot" s menším průměrem (cca 1,2mm) - na jemnější práce.
Žádné poniklované smyčky, co se prodávají v sáčku po 5ks - to si raději udělám smyčku sám (z instal. vodiče, či kabelu: na hrubší práci - vodič 2,5mm2; na jemnější - vodič 1,5mm2). Před vložením nové smyčky zase dokonale oškrabat konce až na čistou měď!

U té tvé to určitě chce "dořešit" (snížit!?) ten "přechoďák" - otvor bych "přeleštil" vrtákem daného průměru, aby byl kovově (Cu) čistý - zase žádný nikl - pak řádně dotáhnout převlečné matice (pokud jsou pouze "rýhované" - nechat si raději vyrobit na soustruhu nové ze "šestihranu" - pro matkový klíč (na pořádné dotažení)!!!
Naposledy upravil(a) kokun dne 11 črc 2009, 10:32, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#51 Příspěvek od michal459 »

Udělal jsem si nový hrot do páječky a dotáhl pořádně kleštěma šrouby,a páječka najednou taví úplně precizně...

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#52 Příspěvek od Lukar »

Když se bavíme o trafopájkách (možná trochu odbočuji , podobné vlákno tady je) zkuste použít na pájecí smyčku vodič ze starých instalací. Jednotlivé žíly byly taženy v trubkách, izolace je asfaltové opředení. Je to CU s nějakou příměsí. Mají půměr 1 mm. Po důkladném očištění vydrží mnohem více než klasické CU z kabeků CYKY.

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od Nika »

Nemohl ten kuprextit dostat velkou "sodu" při tom nažehlování?
Zkus vzít kus toho, co není ohřívaný žehličkou, pilníkem si udělej oddělenou plošku (dělicí čáry) a zkus ji ocínovat, zda bude plavat také tak nebo ne. Podle toho se zařiď. Buď jiná metoda nebo rovnou vyhodit. Už tak jsi do toho asi investoval zbytečně mnoho času.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od jjilek »

Právě minulý týden jsem vytahoval zajímavé součástky z desky PS, původem z NDR. A ta deska se tavila skutečně v celé síle, takže to asi vydrželo jen výrobu a konec. Jak se to opravovalo, to je záhada.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“