Motorcek automobiloveho stieraca na 220V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
warezo
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2009, 02:00

Motorcek automobiloveho stieraca na 220V

#1 Příspěvek od warezo »

ospravedlnicňte moj laicky dotaz, ale potreboval by som napojit motorcek zo stieraca na 220V. potrebujem ho na pracku LP platni koli jeho pomalym otackam a sile. zrjeme potrebujem nejaky transformator z 220V na jednosmernych 12V. klasicke adaptery asi nebudu vhodne, kedze motorcek bude potrebovat nejakych 5A.
niesom velmi zrucny elektrikar, preto by som bol radsej za nejake hotove riesenie. mozno by fungoval transformator na halogenove ziarovky, ale ten asi nema dostatocny prud a vystup treba stabilizovat. to je asi tak vsetko co k tomu viem. aj to neviem ci je to spravne...
a samozrejme aby to bolo co najlacnejsie, a nebolo zbytocne zlozite alebo predimenzovane...
skusal som aj prechadzat forum, ale nepodarilo sa mi najst nieco vhodne, kedze neviem co vlastne potrebujem.

Uživatelský avatar
nenim
Příspěvky: 38
Registrován: 13 říj 2009, 02:00

#2 Příspěvek od nenim »

5A bude asi moc .....

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od brtnik »

naopak, 5A bude málo, zábìrný proud tohoto motorku jde nad 20A. Nejrozumnìjší pro elektrolaika bude napájet tento motorek z nabíjeèky, jejich cena je dnes pøijatelná a mají vìtšinou trafo + mùstek, obojí se dá krátkodobì pøetížit za cenu poklesu napìtí a pomalejšího rozbìhu, kabely jsou v cenì a je to bezpeèné. Jinak stìraèový motor není dimenzován na trvalý chod, bude se dost zahøívat.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#4 Příspěvek od fredis »

Použil bych třeba nabíječku!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Jednoduchý nabíječky dávají až 20V, a ty který mají elektroniku nepůjdou vůbec.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

pre istotu 5A treba
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=940& ... icle=31055
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=745& ... icle=30741
konektor odfikneš a pripojíš.
ak pomeriaš ustáleny odber so záťažou , vynásobíš 3x ...máš potrebný prúd zdroja. V aute odpoj poistku stieračov prepoj ampérmetrom na rozsahu 10A, zapni stierače na stálu činnosť a odrátaj prúd.
Možno ti stačí aj lacnejší za 21EU, 60W

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ten motor vyhod a pouzi nieco vhodnejsie. Alebo naozaj potrebujes 60W?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Vogon »

Záleží na tom jak dlouho to má běžet.
Pokud ne více něž několik hodin, možná by bylo lepší kombinaci staré autobaterie plus nabíječka.

Uživatelský avatar
warezo
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2009, 02:00

#9 Příspěvek od warezo »

prave v avelmak.sk som nieco vyberal, len som nevedel najst nieco vhodne co sa tyka vykonu a ceny. tych 50e sa mi zda dost vrla, ale asi sa neda nic ine robit :-(
ten motorcek som si vybral prave preto, ze ho mam po ruke a nic vhodnejsie ma nenapadlo... rozmyslal som aj motor z grilu na 220v ale ten ma malo otacok...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Jaké otáčky a točivý moment potřebuje pračka LP?

Uživatelský avatar
warezo
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2009, 02:00

#11 Příspěvek od warezo »

otacky okolo 40-50 a tocivy moment presne neviem. ale aby sa nedal zastavit prstom. divne prirovnanie...
inac mam teraz v rukach motorcek zo stresneho okna a adapter k autodrahe. 8, 10, 12V, 1A. v pohode ho roztoci a ma aj silu. teda neviem kolko je amperovy, nema stitok, ale funguje v pohode. nepotrebujem ani nejak extra dlhy chod, maximalne 30s na jedno zapnutie. neskor bude aj stieracovy, tak porovnam. ale tieto sa javia ako najvyhodnejsie a najlacnejsie. mozno este z el. ovladania okien. nasiel som kde co v avelmaku a gme, ale bud su to male motorceky na audio video, alebo nejake servomotory. ale zase by trebalo asi nieco na riadenie...

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Vogon »

Taky se zkus podívat po elektrickým nářadí na baterie. Dá se pořídit za dve tři stokoruny, má baterku, nabíječku a převodovku.
Kupříkladu elektrický šroubovák od žida...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Když ze SD rozkopeš starou telku Merkur , máš zadarmo to ,co potřebuješ . Je tam síťový trafo i s usměrněním . Kdyby jsi byl v Čechách , tak Ti ho pošlu za poštovný .

kulikus

#14 Příspěvek od kulikus »

viz:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15

Lze napajet z +12V vetve zdroje ATX z vyrazeneho pocitace. Zdroj se zpne propojenim zeleneho PGON s cernym (GND) .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“