stavba komba ke kytaře?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

stavba komba ke kytaře?

#1 Příspěvek od Filda »

Zdravím, kamarád mě poprosil, jestli bych mu neudělal kombo ke kytaře cca 15-30W (na tokové to domácí hraní).

Chci se proto zeptat co je vevnitř komba? Zajímá mě čistě pajšl (mám představu že je tam jen předzes. a zes.).
Doufám, že si to nepředstavuju jako Hurvínek válku :-D
(Nebylo by nějaké schéma i s DPS ať se nemusím moc namáhat?) Díky

(polovodič .... (lampy nechceme))

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od thunderstrike »


Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#3 Příspěvek od mmjuz »

To je typické "profesionální kombo". Hlavně je hodně profesionální konec kytarového aparátu s TDA 7294. To už tam raději použij nějakou stavebnici od Flajzara s bipoláry NE 5532.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od pole »

podla mna pohode navod na stavbu.
Ani to TDA7294 nieje najhorsi svab ma to DMOS koniec, ochrany . Podla mna jeden z lepsich integrovanych koncov.
Otazka je ci sa oplati nieco take v dnesnej dobe stavat ked mas k dispozici hrozne lacnu muzikantsku aparaturu vyrabanu v cine a pokial si vyberies v obchode a prehras na tom tak sa da vybrat schopny vyrobok.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Předzes koupíš jako stavebnici předzesilovače pro kytaru v hadexu či tipě , jako konec staré , ale spolehlivé TDA 2030,2040,2050 zapojené podle datasheetu jako asymetrické napájení, pro 4 ohmy použiješ s výhodou běžné trafo 230/24V .

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#6 Příspěvek od mmjuz »

Ono se to technicky může zdát dokonalé, ale uživatelsky je to stejně použitelné, jako hrát přes starou hi fi věž. V kytarových aparátech všech předních výrobců nikdy nenajdeš žádné aktivní korekce, ale vždy pouze pasivní, kdy i při úplně otevřených potenciometrech všech korektorů je signál dost ovlivněn a právě tohle dává určitý ráz a barvu zvuku, kterou se výrobci vzájemně liší. Tedy mimo jiné. Veškeré pokusy s aktivními korekcemi jsou marné. A co se týče koncových stupňů s IO, je to to samé. Tohle nikdy nebude hrát nějak hezky. I když vedle toho poslavíš třeba tranzistorák z bývalé NDR - Regent R221, tak ten rozdíl ve zvuku bude asi jako když z trabanta přesedneš do mercedesa. Jestli chceš laciný a jednoduchý aparát na doma, který zbastlíš za jedno odpoledne, tak si na Aukru, nebo někde ve zběrném dvoře sežeň staré lampové rádio a zdrátuj si v nějaké pixle jednoduchou konstrukci alá Fender Champ. K tomu si kup vhodné repro, třeba 10´´ Jensena s AlNiCo magnetem a budeš spokojený jako želva. Pro brutální zkreslení si někde v bazaru kup krabičku Boss Metalzóne, Distortion...... Dohromady Ti to vyjde laciněji, než tahle obludnost a nebudeš se muset za svůj zvuk stydět. Proč vlastně něchceš lampy? Hrál jsi na to někdy?

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#7 Příspěvek od mc-vlada »

mmjuz - jako nevěřící musím dodat jen -svatá pravda-. A já bych jen dodal, než se s tím mordovat a materiál, bedna, repro taky něco stojí, koupím radši někde ve frcu kombíčko made in china za pár stovek výsledek bude stejný a (nechci podceňovat dovednosti Filda) vzhled bude zřejmě uhlazenější.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#8 Příspěvek od mmjuz »

Já bych možná to trošku ještě poupravil. Osobně doporučuji projít bazary na netu a mrknout právě po těch RVHP tranzistorácích, ať už Regenty , nebo v Hořovicích vyráběné Delicia Solton Chorus a pod. Sinclair se na repasy těchto "východních" výrobků docela specializuje a znám pár lidí, co to u něj cca před pěti, sedmi lety měli na generálce za pár kaček a dodnes jim to bez problému hraje. Pořizovací ceny bývají mezi 1 - 2 000,- a repas podobně.
A nebo opravdu koupit tu lacinou věc made in China a zvukově to bude v nejhorším stejné, jako vyrábět to podle výše zveřejněného návodu a vyjde to laciněji a bez spousty hodin trápení se. Vyrábět aparát tímhle způsobem mohlo mít smysl před patnácti lety, kdy ceny na krámech byly úplně jinde, než dnes.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#9 Příspěvek od mc-vlada »

S regentama mám trochu vlastní zkušenost, mám starýho 30H, na toho hrál po zábavách s grupou už asi před 45 lety a později táta (saxofon altka a tenor nebo klarinet, kytara, harmonika) ten stačil ošetřit a vyměnit koncové lampy, ještě by chtěl opravit kabát, ale teť na něj doma trénuje mladej na kytaru tak později, ale hraje hezky. Pak mám ze zběráče Regent 300K, ten nehrál (viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=30849) ale z pomocí diskutujících na tomto fóru a především BOBOBO jsem ho rozchodil, ještě mi chybí nechat opravit repra a bude v pořádku, zkoušel jsem ho jen tak na bednu s teslama a docela to jde, ale s origo reprama to bude určitě lepší. Jinak na aukru se dají koupit i lampové tesly (mono 130, music 130, music 70) a při troše štěstí okolo 2000,- a taky nehrají špatně. (mám doma opět ze sběráče music 130, ještě jsem ho nezapínal, teprve se na něj chystám) ale když jsem hrával v 80-tých letech v tanečním orchestru při místním KD, tak jsme je používali a hrály dobře.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#10 Příspěvek od mmjuz »

Regent 30H je absolutně úžasný aparát, který se vyrovnal svým zvukem tehdejší světové špičce. Navíc úplně odbouravá ty zažité polopravdy, jak EL34 mají středový zvuk a 6L6 temný basovější. Regent má basy jako poctivý Fender. Já tu mám pouze torzo.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#11 Příspěvek od mc-vlada »

souhlas, teť k němu stavím ještě předzesilovač (samozřejmě elektronkový) zkresleného zvuku (jen toho času kdyby bylo víc) tak jsem zvědav, jak to bude hrát. Jinak s 30H jsem spokojenej, myslím že na výsledku se podílejí i použité reproduktory.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#12 Příspěvek od mmjuz »

Určitě, už jsem to tu onehdy psal. RFT L3060PB jsou vynikající reproduktory s podobným charakterem jako staré Jenseny. Ty plechové L3001 z pozdějších dob už se chovají jináč. Kupodivu velmi hezky hrají vtěch tranzistorácích např. R221, R222 a pod. ale s elektronkami už to zní dost ostře a jedovatě. Zkoušel jsem dát pryč i ten difuzor a dát tam kopulku z plného materiálu cca 8 cm a zvuk se zakulatil, ale těmi uřízlími výškami se jakoby snížila citlivost a basů stejně nepřibylo. Což je jasné.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#13 Příspěvek od Filda »

Tak jsem se s ním bavil a tato konstrukce se mu líbí (tu co sem dal thunderstrike).
Je to začínající hráč a prej mu to bohatě stačí. Měl předtím nějaký japanšit za 1500,- a začal se rozpadat.


Už jsem pomalu, ale jistě začal (stejně jsem neměl do čeho píchnout a stavba něčeho takového mě strašně baví). Elektronika mě bez repra vyjde na necelý 1000,- (ostatní made in domov+ mám k dispozici truhlářskou i zámečnickou dílnu).

PS: co za reproduktor? Je tam sice napsaný 10", EMINENCE - série "Legend" ale těch je víc druhů :-/ Tak který? Nebo nějakou náhradu (v dobré cenové relaci +-1000)?


(neberu odpovědi: "je to šit ...dej tam reprák z rádia voe")

dík moc kucí :D

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#14 Příspěvek od jopek »

Ten předzesák z toho komba jsem stavěl na maturitní práci. Mám jej dokonce dvakrát, jelikož mě s prvním DPS učitel poslal do prde.. :-)

Mno zvuk na tom v rámci zkreslení nakroutíš pěkný a footswitch taky jakžtač funguje(vyjimečně semi zdá, že někdy přeskočí při přepnutí zpět..chtělo byto asi někde přidat další kondík), ale pořád mi vrtalo hlavou to stěma korekcema....a ted jak čtu mmjuzuovy přispěvky tak už to asi vidím a z vlastní zkušenosti mužu potvrdit. Korekce mají celkově velký zdvih a vpodstatě jsem si tam našel jen jednu polohu, při které to hraje slibně, ostatní jsou někdy takové prostě nepřirozené.
DPS jsem dělal fotocestou, přes horské světlo a fotocitlivý cuprextit, kvalita toho byla na domácí podmínky výborná.
Postavil jsem to jen jako předzes do krabičky s vlastním zdrojem.

Doporučoval bych ti si znova promyslet námitky, které tady padly, jelikož nejsou až tak od věci, popřípadě tam prdnout pasivní korekce.
Přílohy
CIMG8030.jpg
předzes
(77.73 KiB) Staženo 83 x

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#15 Příspěvek od mmjuz »

Filda píše:Tak jsem se s ním bavil... ...dej tam reprák z rádia voe")
dík moc kucí :D
Mysli si o tom co chceš, ale je opravdu úplně jedno, jaký reproduktor tam strčíš. I kdybys tam dal JBL K120, nebo EVM 12L, stejně tomu nijak nepomůžeš. Dej tam to teslácké 10" ARO, je zbytečné vyhazovat peníze za něco lepšího.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“