S-VHS ET

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

S-VHS ET

#1 Příspěvek od Dratak »

Zdravím vás. Chtěl bych se zeptat, jak funguje u Super-VHS videa technologie ET (Expansion Technology), která dle výrobců umožňuje nahrávat v S-VHS kvalitě na běžné kazety VHS. Mám video JVC HR-S 9500, které bylo ve své době trochu "nóbl model", má Insert-střih, dodatečné ozvučnení podélné stopy, rotační mazací hlavu a výkyvný buben s hlavami, což umožňuje sledovat záznam ve vyšší/nižší rychlosti i pozpátku bez rušivých pruhů.
Není ale vybaveno tecnologií ET. Samozřejmě mě už tehdy napadlo doplnit do kazet identifikační otvor (nedoporučuji dělat bez demontáže kazety!) a zkusit nahrát S-VHS záznam na běžné VHS pásky. Tyto nahrávky jsem však nechal jen jako pokusné, pro archivaci jsem kupoval kazety Super-VHS (dají se koupit EMTEC 180 za cca 120Kč, Broadcast cca za 130, jen se musí koupit celá krabice přímo z velkoskladu).

Jako zkušební jsem zvolil EMTEC (tehdy BASF) EQ180 (nejrozšířenější modrá), EMTEC PHG HiFi (zlato/černá se šoupátkem místo vylamovacího políčka), TDK HS180 (červená,určená pro častý opakovaný záznam) a TDK EHG SuperAvilyn (modrá, pro archivaci). Na každou kazetu jsem nahrál v Super-VHS formátu 45 minut záznamu z kamery. Kvalita byla skoro k nerozeznání od záznamu na Super-VHS pásku. Pořídil jsem taky duplikát na kazetu S-VHS 180 EMTEC.
Pak jsem kazety zavřel do plastových obalů a uložil na výšku do skříně, do videotéky, do posledního šuplíku. To v roce 1999. Pásky nebyly celou dobu přehrávány. Až nyní jsem je vybalil a přehrál.
Záznam na běžných kazetách (modrá EMTEC, červená TDK) vykazuje značnou hladinu šumu a mnoho drop-outů. Skoro bych řekl, že je na úrovni VHS kazety z půjčovny. Synchronizace sice drží, obraz se nerozpadá, zvuk z HiFi stop je zcela v pořádku (taky na to nemá vliv záznam videosignálu), ale obraz nic moc. Záznam na kvalitnějších kazetách (EMTEC PHG, TDK EHG) vykazuje mnohem méně drop-outů, ale zvýšená hladina šumu je stále značně patrná.
Záznam na kazetě S-VHS je však po 7 letech archivace zcela neporušen. Tak mě napadlo: JE SYSTÉM S-VHS ET POUZE "SOFTWAROVÝM PŘEKLENUTÍM" MIKROSPÍNAČE V MECHANICE, KTERÝM SE ZJIŠŤUJE TYP VLOŽENÉ KAZETY, a tedy umožněním S-VHS záznamu na VHS kazety? V tom případě je výsledek jasný a záznam se pro dlouhodobou archivaci nedá použít. Nebo je založen na měření parametrů pásku a následné optimalizaci záznamového proudu apod. pro konkrétní materiál (to moje video dělá taky a dopadlo to takhle)? Nebo je založen na něčem zcela jiném?

Jinak mě velmi udivilo, že firma JVC, která se na krabici každého svého videa pyšnila logem JVC-THE INVENTOR OF VHS, končí výrobu VHS dříve než konkurence. Ten HR-S 9500 sice nestál nejmíň, ale s takovou kvalitou obrazu jsem se nikdy předtím u videa ještě nesetkal. Skoro jsem nevěřil tomu, že se dívám na VHS. Obvody korekce časové základny (TBC) a digitálního omezení šumu (DNR) dokázaly s obrazem úplné divy. Video bez problémů stříhalo (postupným navazováním) záznamy z kamery, rotační mazací hlava zajišťovala naprosto čistý střih bez rušivého moaré (navíc to je výborná "rušička na reklamu" při nahrávání z TV-reklama jde vystřihnout tak, že to nikdo ani nepozná). Dokonce jsem občas jeho TV modulátor používal pro nastavování kanálových slučovačů TV antén. I jeho tuner je mnohem kvalitnější než v mojí televizi. Za těch 7 let mi nahrál co jsem po něm chtěl, strávil od Arabely po Zemana a nikdy mě "nevykoupal" s nějakou poruchou. Samozřejmě přístroj pravidelně čistím, loni jsem měl prvně venku mechaniku, provedl jsem výměnu maziva a preventivně vyměnil řemínek. Dokonce jsem zjistil-ZE SUPER VHS ZÁZNAMU LZE ZPĚTNĚ VYVOLAT TELETEXT, ale musí být kvalitní kazeta a záznam nesmí být kopírován. Již na kopii S-VHS 1.generace jsou TXT data nečitelná.
Sice nástup digitálního záznamu je neodvratný, ale videokazet je mezi lidmi stále mnoho a ještě dlouho bude. Proto jsem od autora systému čekal všechno jiné jen ne tohle. Měli ponechat ve výrobě dva modely, jeden VHS a jeden S-VHS s maximálním vybavením (jako 9500 či 9700) a tyto udržet ve výrobě ještě alespoň 10 let. Sice by byly dražší, ale stále by se našli zájemci. Přiznám se bez mučení, že jsem držel palce jejich D-VHS více než DVD, už pro jeho zpětnou kompatibilitu (a taky značně vyšší datový tok a nižší kompresi). Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Chování výrobců mě nepřekvapuje, je taková doba. Solidnost firmy není dneska nejdůležitější atribut v podnikání.
Systém ET je solidně popsán na http://www.stereovideo.cz/old/9903/9903coje.htm
naproti tomu B.E.S.T. se mi nějak neosvědčil, celkem jsem neviděl rozdíl.
Mám JVC HR-S7500 a s nahráváním SVHS na obyčejné kazety mám celkem dobré zkušenosti. Materiál Panasonic HD E-240 nebo Basf/Emtec. Stárnutí záznamu jsem nepozoroval, zato rozdíly v kvalitě jednotlivých sériích kazet a to je faktor který bude asi čím dál častější. Záznam na VHS kazetu má menší barevnou sytost a mírně zvětšený šum oproti kvalitní kazetě SVHS, rozlišovací schopnost (ostrost) je totožná. U čb pamětnických filmů to nevadí. Identifikační otvor defloruju do kazety bez rozebírání, pomalé otáčení vrtáku drženého v kombinačkách vytáhne celou šponu ven :D
Nové záznamy na magnetické médium ale už dlouho nepořizuju, maximálně pořady natáčené jen krátkodobě když nemám čas sledovat je době vysílání. Při cenách DVD rekordérů a médií bych už záznam na pás neřešil. Ovšem i tady platí, kdo chce zaznamenávat "pro věčnost", nesmí na ceně média šetřit! Což ale zákazník stejně většinou nevnímá :D :D
proto taky ten komerční "úspěch" S-VHS.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re:

#3 Příspěvek od durkovic »

To že firma JVC si na krabicu každeho svojho vyrobku vyrazí jeho prednosti,nieje nič nové.Ja som kupoval v TUZEXE videorekordér JVC HR-D370E v roku 1987 (za vtedajších 39 000 Kčs) a už vtedy to malo na krabici vyrazené svoje prednosti ako: Hi-Fi AUDIO alebo HQ VHS alebo VPS PROGRAM READY. Takže nieje to nič neobvykle.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “