Roztok kalafuny v lihu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Roztok kalafuny v lihu

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Skoušel jsem rozdrcenou kalafunu rozpustit ve trošce slivovice ale mě se to z drclo do jednoho chuchvalce,jaky je postup na roztok kalafuny v lihu?a jaká je výsledná tekutost prostě jak to má vypadat? díky
Naposledy upravil(a) markoni dne 05 lis 2009, 21:16, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Kdyz jsem to kdysi davno naposledy delal sam, tak jsem pouzil lekarnicky lih. Dal jsem do lekovky rozdrcenou kalafunu a protrepaval tak dlouho dokud se vetsina nerozpustila. Zbytek se usadil na dne jako takova bila hmota. Jinak konzistence byla dost ridka, ale na natirani DPS to stacilo.
Jinak dnes bych pouzil toluen.
Naposledy upravil(a) forbidden dne 03 lis 2009, 20:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rkozeluh
Příspěvky: 261
Registrován: 17 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od rkozeluh »

Mě se stalo to samé, prostě se to v lihu nerozpustilo. Jednou jsem to už dělal, ale asi to nebylo v lihu, ale myslím si, že to bylo v Isopropylalkoholu.
Ale je to už dávno a nemohu si na to přesně vzpomenout.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od pole »

URcite lepsi na rozpustanie je toulen.
Jednak to lepsie rozpusta ale hlavne po uschnuti zanecha lesklu plochu na plosaku a to liehove zanecha matnu (neviem preco to tak je ale je to tak) Tiez toulen ovela rychlejsie zaschne (tak do 10min) a moze sa pajkovat.
JA riedim len toulenom da sa bezne kupit vo farby laky. Len je treba robit najlepsie vonku aby si sa nesfetil.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Ve slivovici je nemálo vody, používat ji pro tyhle účely je blbost.

Z hlediska rychlosti schnutí jednoznačně aceton, za minutku to nelepí, na rozdíl od kalafuny v lihu.

Jinak čekám na přednášku o houslistech........... :roll:

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#6 Příspěvek od Maskot »

Souhlas s Crifodem,nehlede na to,ze slivovice je i skoda na takove pouziti(teda pokud je to slivovice :D )

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od kony2807 »

Doposud nejlepší kalafunový lak , který používám , je 5% rozok kalafuny v acetonu . Doporučuji na ochranu desek po umytí fotorezistu , či po cínování .
Ad chuchvalce : příčinu bych viděl ve příměsích lihu - slivovice není to pravý ořechový. Chce to bezvodý líh , případně jen s příměsí britexu či jiné denaturanční látky (tj. obečejnej 🤐 z drogerky) . Obdobný problém jsem měl s rozpouštěním šelaku , kdy jsempotřeboval přiředit roztok a když jsem přilil líh pochybné koncentrace , šelak se srazil na chuchvalce , takže zásadní problém vidím ve obsahu vody v lihu . Kdo nevěří , ať vyzkouší :wink:

EDIT: cardifo a maskot byli rychlejší :D

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

Re: Roztok kalafuny v lihu

#8 Příspěvek od BIPOLAR »

markoni píše:Zdravím
Skoušel jsem rozdrcenou kalafunu rozpustit ve trošce slivovice ale mě se to z drclo do jednoho chuchvalce,jaky je postup na roztok kalafuny v lihu?a jaká je výsledná tekutost prostě jak to má vypadat? díky
Jestli by nebylo nejlepší, rozdrtit kalafunu v puse a zapíjet to pořádnou slivovicí. Druhý den by jsi měl poznat, jak to má vypadat :lol: :lol: :wink: .

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

kony2807 píše:Doposud nejlepší kalafunový lak , který používám , je 5% rozok kalafuny v acetonu . Doporučuji na ochranu desek po umytí fotorezistu , či po cínování.
Ještě se to dá vylepšit rozpuštěním trošky pěnového polystyrénu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Kalafuna prý vrže mezi zuby

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od zdenoeddie »

To som este nepil teda.
Inak rozupstenie v acetone, a rozpustat pokial to ide.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#12 Příspěvek od souba »

Kalafunu mám rozpuštěnou několik let v lihu,který jsem kdysi koupil v drogerii.
Je pravda,ze než se kalafuna rozpustí chvíli trvá.také schnutí trvá déle,ale lze ho urychlit nahřátím.

Za rozpouštění kalafuny ve slivovici bych navrhoval doživotní vězení bez možnosti odvolání.

Trochu trpělivosti neuškodí .
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Mám lahvičku cca deci a ve vršku upevněn štěteček . Když dochází doleju líh-🤐 a něco kalafuny dosypu odhadem cca 20% . Zašroubuju a nechám být . Za pár dnů je i bez kvedlání rozpuštěno . Pozor používat jen kalafunu světle medového vzhledu . Roztok má totéž zabarvení . Ke schnutí používám starý infrák z koupelny , položený naplocho na stůl . Zapnu ho a otevřu lahvičku s roztokem kalafuny , tím štětečkem natřu desku , položím na infrák a ten vypnu . Trvá to celé tak tři minuty a je perfekt suchý a lesklý plošňák . V tom infráku je fígl . Odpaří totiž tu trochu vody co v lihu je . A jdeš okamžitě vrtat .

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#14 Příspěvek od ccode »

Já kalafunu také, jako v předchozím příspěvku rozpouštím v acetonu (nitroředidle) . Rychleji se rouzpouští a po nanesení rychleji zasychá než v lihu. Je třeba mít dobrý uzávěr na nádobce , jinak se musí časteji doplňovat aceton. Pro rychlejší rozpuštění lze kalafunu nadrtit.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od Vogon »

Názory čím rozpoštět kalafunu jsou jak ruský televize. Co kus to originál.

Mě se nejlíp osvědčil perchlor. Kalafunu rozpouští lépe než aceton, daleko rychleji schne a hlavně neleptá plasty. Aceton se vypařuje ještě poměrně dlouho i ze zdánlivě vyschléholaku a ty výpary dělají docela hnusný fleky na některých plastech.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“