Theremin trochu inak

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

Theremin trochu inak

#1 Příspěvek od Neutron »

Zdravím

Tak som premýšľal, či to sem dám, ale nakoniec som sa rozhodol, že dám. Viem, že hlasitostný a tónový oscilátor hudobného nástroja - thereminu možno rozlaďovať zmenou kapacity, ktorá je súčasťou LC obvodu oscilátoru. No a napadlo ma, žeby som nerozlaďoval C, ale L a to takto:


Obrázek


Teda pritlačením o drevo by som mohol riadiť hlasitosť aj tón. Skúšal som zapojenie s tranzistormi podľa Arthura Harrisona(Je tu niekde už založené vlákno na bastlírne), ale žiaľ po dlhotrvajúcej neúspešnej snahe o oživenie oscilátoru pre hlasitosť som to vzdal. Potom som to skúšal aj s elektrónkami. Tam bol ale problém taký, že mi síce kmitali všetky oscilátory, ale frekvencia hlasitostného oscilátora bola zmiešaná s tónovým oscilátorom a výsledkom bolo, že keď som sa pokúsil znižiť hlasitosť, tak táto sa neznížila, ale došlo k rozladeniu oscilátora pre tón. Teda tón som ovládal 2 cievkami, čo nechcem, lebo 1 má byť pre tón a 2 pre hlasitosť.

A keď si všimnete, tak na tom obrázku sú spínače - to preto, lebo pôvodne som chcel použiť 1 hlasitostný a 1 tónový oscilátor a pomocou 4 spínačov pripájať 4 LC obvody k tónovému a 4 LC obvody k hlasitostnému oscilátoru. Takže napr. pri stlačení 1 spínača by sa napr. spojil 1 LC obvod k tónovému VFO, ale zároveň by sa pripojil a ďalší 1 LC obvod, ale k hlasitostnému oscilátoru.

No a preto sa chcem spýtať, či neviete prosím o nejakej schéme thereminu, ktorá by bola ešte jednoduchšia, než tá od A. Harrisona ? Lebo to chcem skúsiť tak, že tám dám 4 zapojenia a výstupy všetkých 4 spojím do 1 výstupu.


Navrhnúť schému s polovodičmi si netrúfam, lebo nemám ešte tak dobré skúsenosti s navrhovaním zapojení pre VF. S elektrónkami by som to mohol skúsiť, ale:

1. Chcem to držať v rukách, čiže buď by som musel použiť menič napr. 9V/250 V na Ua pre elektrónky a na žeravenie by som použil 1 9V batériu, pričom by tam boli 2 batérie - 1 pre žeravenie a 2 pre menič, alebo priviesť cez druhý kábel Ua aj Užeraviace(Prvý kábel by slúžil na prenos signálu) - ale oboje sa mi zdá také o ničom. (Škoda, že sa nevyrábajú ryžové elektrónky, alebo tie ,,letecké elektrónky" s Ua tuším 27 V :? :( )

2. Elektrónky sú, ako vieme, citlivé na otrasy, chvenie...

A preto tam chcem tranzistor

Ono by sa dali aj tie lampy, ale to už by muselo byť riešené ako stacionárne.


A ešte dodatok: Nepredpokladám, že ide o nejaký nový vynález, určite to bolo vynájdené už predo mnou. A keď tak môžete dať aj nejaké web stránky, kde je takáto konštrukcia. Lebo ja som našiel len optical theremin, touch theremin, nejakú že theremin guitar:

http://images.google.sk/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1

Ale ako to posledné mi je nesympatické :x
Nemám už do čoho v dielni ,,pichnúť" proste ma už ďalej nenapadá, čo by som mohol ešte stavať. Preto som sa dal na theremin a jemu podobné konštrukcie.

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od p1p4 »

Podle mě je kouzlo Thereminu (oho klasickýho) právě v tom, že na nic nechmatáš a hraješ jakoby na vzduch (ikdyž to tak samozřejmě není). A naučit se na to, není právě lehká věc, chce to hodně cit.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Na nete je celá kopa schém a návodov.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“