Èistìní VCR udržba mazání pasková dráha atd prosím pomoc

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

Èistìní VCR udržba mazání pasková dráha atd prosím pomoc

#1 Příspěvek od Nitro »

Zdravím Kolegy a kolegynì
Mám Spoustu dotazù na vcr èím jak a na kterých místech èistit používané pøípravky nejèastìjší pøícíny závad jako namotávání pásku trhání pasku atd

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Ne že bych ti nechtěl poradit, to by mi hned rejpalové dali do držky ale odpověď na tvoje dotazy obsahuje dvoudenní školení. Dokonce mi tvůj dotaz přišel tak absurdní-jestli si neděláš prdel. Pokud ne tak sorry.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od durkovic »

zdravím,

myslim že veľmi zaleží od konkretneho modelu videa, obecne sa očistí a namaže zvrchu aj zospodu dráha rollien (vidlic) ktoré zavadzaju pásku za hlavu, očisita sa gumové obloženia medzikol poprípade remienky skontroluje sa stav prítlačnej kladky ak to namotáva alebo trhá pásky, väčšinou ztvdrlá, lesklá a popraskaná pritlačná kladka toto spôsobuje, ak je kladka len mierne ojazdená skusil by som ju trocha zdrsniť smirkem. a odmastit. očistit hriadel capstanu. kompletne vyčistit liehom paskovú dráhu t.j napínací prvok lavej brzdy, lavá rollna, pravá rollna A/C stacionárna hlava, hriadeľ capstanu, pritlačná kladka vodiací kolík.

hlbšia očista mechanizmu videa by spočívala v rozhodení mode kôl rozborke mode switchu jeho vyčistení vyčistení mode kôl opätovnom namazaní vazelínkou a zložení. osobne mám skusenosť že po takejto udržbe sa videu akokeby uľavý a ide spokojnejšie tichšie a lahšie. samozrejme akýkolvek vyťahaný remienok vymeniť za nový. očistou zvikne prejst aj dráha kazetového výťahu teda dráhy zavádzania výťahu do videa plus očista ozubených a šnekových prevodov.

snad som poradil. ale fakt zavisí od konkretneho modelu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tak.
Jednak má Mi-ro pravdu jen částečně, myslím, že dva dny školení jsou ještě příliš optimistická lhůta (cvičil bych to déle), jednak Durkovic to shrnul jak sáčkovou polívku.

Zásadou je, že nemaže se nic, s čím může přijít pásek do styku. Například kapička mastnoty na bubnu může natropit značnou škodu.
I čištění lihem se provádí střídmě, jen, když je to nezbytně nutné.

Zrovna tak je třeba mazat kluzná i valivá uložení s rozvahou - a to tak, že za žádných okolností nesmí dojít k zamaštění pásku. A, nejsem-li si jistý, že to neproteče nebo nevezme síla odstředivá, tak raději nemazat.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od durkovic »

diky hill za doplnenie, až potom mi došlo že sa pýta asi laik v tomto oboru.

ako píšeš rozhodne si davať veľký pozor na mastnoty na paskovej dráhe vedia narobiť veľku škodu jak pásku tak aj samotneho videa. ani mechanika nesmie prekypovať vazelínou natož na šneku, ked je ho tam veľa a ide o turbo drive vie to potom pekne rozmetať do okolia. takže s mazaním striedmejšie.

stale si hill pamätám ako si čistil video kde bolo namazané aj to čo by v živote človek nečakal že sa tam bude olej nachádzať. ked si dobre pamätám tak si nad tým strávil nie jeden deň...


aspoň myslim že ten článok si písal raz ty.

:wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Jojo, psal jsem o tom já. To video skončilo na sběrném dvoře, protože i po třech nedělích denního (až obdenního) odmašťování, kdy po každém překlopení videa pořád z nějaké skryté kapsy nějaký ten olej vytekl, už jsem ho vrátil majiteli a ten do něj hned vrazil zamaštěnou kazetu, kterou zatajil před nucenou likvidací. Myslel si, že kecám a že je těch kazet škoda. Dlouho mi o tom neřekl, že to video nepoužívá, jen se ve vší tichosti (s očesaným ozubením mezikola a ohnutými vodicími trny) objevilo letos ve sklepě, kam skládáme nebezpečný odpad k hromadnému odvozu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jednou mi jakýsi Thomson kvůli závadě posmýkal pásku po mastné mechanice. Nevšiml jsem si toho, video jsem opravil a fungovalo až do doby, kdy jsem do něj dal tu zamaštěnou kazetu. Samozřejmě se to bloklo, nicméně mi nedocvaklo, čím to je, a dal jsem do něj jinou kazetu. Taky se zamastila. Video jsem vyčistil benzínem. Kazet mi bylo líto, tak jsem mastný úsek pásky taky otřel benzínem, a světe div se, ono to funguje bez problému :oops:
Na mazání používám prostředek od železničních modelářů - motorový olej. Musí být samozřejmě nový. Nevysychá, nepatle se a maže dobře.
Teď mě prosím nekamenujte...

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od durkovic »

nieje prečo kamenovat, každý nový postreh je vhod. raz sa to tu to mazanie mechaník videí preberalo obsiahlejšie autor myslim popisoval pravidelnú udržbu špičkoveho stroja JVC. a potom mu prišlo niečo s vrzganím. dobre vlakno to bolo.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Nitro »

Oki dìkuji durkovièovi za zbìžné typy mám ještì pár dotazù mode switch je ten pøepínaè který øíká øízení v jaké pozici tzn funkci je mechanika? Jak tuším spoustu vad VCR se asi dá odhalit pohledem cvièeným okem že?

Tak mám tu øeknìme první kus na pitvu Thomson 6320 nomotává pásku tzn že pøi eject rolny zajedou do pùvodní pozice ale pásek zùstane volný

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Netáhne ti zřejmě přivíjecí spojka a kola pod kazetou nejdou do záběru.
Nebo se netočí hlavní motor, který má pásek do kazety zatáhnout.
Nebo je prasklý unášeč šneku na servomotoru a ten nedotáhne mechaniku do správné polohy....

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od durkovic »

Nitro píše:Oki děkuji durkovičovi za zběžné typy mám ještě pár dotazů mode switch je ten přepínač který říká řízení v jaké pozici tzn funkci je mechanika? Jak tuším spoustu vad VCR se asi dá odhalit pohledem cvičeným okem že?

Tak mám tu řekněme první kus na pitvu Thomson 6320 nomotává pásku tzn že při eject rolny zajedou do původní pozice ale pásek zůstane volný
ano mode switch alebo mode kóder je prepínač/selector ktorý podáva CPU info o stave aktualnej polohy mechaniky. znečistený, vybehaný alebo ztuhlý mode switch dokáže pekne zblbnuť CPU a video potom robí čo chce - najčastejšia závada prejavujuca sa na moderných strojoch je že po vložení kazety ju ihned stroj vysunie vonku alebo po zaradení akejkoľvek funkcie vysunie kazetu von. takisto aj pri povely EJECT ak video "váha" čo má urobiť môže to indikovať problémy s mode switchom.
Normálne má video pri stlačení EJECT zatiahnuť rollny do tela kazety capstan motor má napnuť pasku otočením lavej stredovky dajme tomu o pol otáčky a kazetu s napnutou páskou vysunúť von.

ak nenapne pásku pred vyhodením kazety von a paska sa zadrhne o rollny a nasledne sa pricvakne a zmuchlá zatvorením dvierok na kazete, pravdepodobné príčiny ti už popísal Hill.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Nitro »

Mechaniku jsem vyèistil všechy èasti které jsou ve styku s páskem je to lepší ale poøád obèas muchlá jak zjistit pøesnou pøièinu vše toèí

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od durkovic »

vyčisti prevodové ustrojenstvo ktoré slúži na penos pohonu na jednotlive unašače hlvne spojku, spojka je zložený komplet a jej jadrom j plstený kruhový výlisok a trecie časti, odmastit,rozhodne plsť nenamíčať ani nečistit liehom

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “