pískání tuneru

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

pískání tuneru

#1 Příspěvek od marshal »

zdravím, mám stařičký tuner TEC a předčasem začal chvíli po zapnutí slabě pískat, mohu=li to odhadnout asi na 11 kHz. V signálu to není, a je to při stereu s naladěnou stanicí. Vypadá to že nějaká součástka, co je v cestě pilotsignálu si vymyslela že bude fungovat jako repro.
Nemáte někdo nějakou metodu jak to identifikovat ? Zkoušel jsem metodu, která se mi osvědčila při pískání VN v televizích, a to bužírka, ale neuspěl jsem. Schema nemám.
.. a radu poslouchej přes sluchátka už jsem dostal :lol:
díky za názory.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

to chceš říct že to píská akusticky přímo z desky se součástkama???

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#3 Příspěvek od marshal »

přesně to chci říct. Není to moc a nedělá to pořád, ale při tichých pasážích je to slyšet. Nejdřív jsem si myslel že je to zázněj, ale vypnul jsem zesilovač píská to. Při mono to nepíská.
Trocha se mění frc když odlaďuji ze stanice. Protože mám vypnutý zesilovač, koukám na S-metr a při poklesu asi o 20 % to přestane. Mezi stanicemi je to zticha.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

co se týče zdroje zvuku, pískat snad může jen magnetická nebo piezoelektrická součástka... je tam LC filtr pilotního kmitočtu? nějaký feritový hrníček? kdysi mi pískal taky keramický kondík. nemám tušení jak ot tvoje rádio vypadá a co obsahuje. mechanicky zatlumováním prvků v obvodu stereo dekodéru se snad na to dá přijít. Vem do pinzety kus lukoprenu a hledej :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Esli je to nejaka stara potvora jeste ze stereodekoderem z diskretnich soucastek, tak to muze byt nejaky uvolneny hrnickovy jadro (a to co slysis je mozna nejakej zaznej z 19Khz pilotnim signalem, kterej se ve stereodekoderu vyrabi a synchronizuje ze signalem vysilani stanice)

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#6 Příspěvek od marshal »

taky to tak vidím. Snažil jsem se to najít a čekal bych že když na něj zatlačím, aspoň se změní intenzita, ale ať dělám co dělám, píská si kdy chce a jak chce. Jedinou reakci jsem zaznamenal když šáhnu na ladící kondík, což je ale pochopitelné protože to rozladím. Asi to půjde z baráku :zly:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pole »

Tiez to typujem na Elektro magneticku alebo piezo suciastku. Ine tam nemoze piskat. Skus pozriet este studaky na plosaku. Ale najskor to bude uvolnena kostricka dakeho trafka.

Pripadne ak by to bolo radio ladene (pripadne doladovane AFC) varikapmi tak tie byvaju napajane dakedy z menica ktory vyraba napatie aj 40V a nim sa potom riadi varikap. Ten pracuje na istej frekvenci ktoru je mozn epocut. Treba skusit. Mozno ak to naladis zapne sa AFC a chce nieco doladit.... Fakt hadam lebo netusim ako je to v radiu zapojene

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

a jak dokáže hrát elektrolyt, to už jsi zkoušel? Řešili jsme to tu v souvisloti hraní zesilovače i bez reproduktorů...

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#9 Příspěvek od marshal »

ladění je tady vzduchovým C a jak je dělané AFC nevím, ale když AFC vypnu píská to pořád, takže AFC je myslím slepá ulička.Orientuji se v tom dost špatně, pomohlo by schema.
Hrající elyt je pro mne opravdu novinka, jak jej identifikovat ? Zkoušel jsem naslouchat už "snad i nožičkám" a nic jsem neodhalil, ani elyt. Sahal jsem na všechno, poslouchal bužírkou.. , cívky jsou v krytech, zkoušel jsem osahat jádra, taky nic. Jestli kmitá někde v krytu nějaký ten závit, snad bych to slyšel bužírkou (?) Je ale pravda, že je to poměrně vysoká frc a nemusí být mým "stetoskopem" dobře vedena. Ale u volného jádra lin. cívky v TV se to osvědčilo, možná proto že to byly impulzy a to co hedám teď je patrně sinus. Nevím, a žádná jiná metoda mě nenapadá.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Sejny »

třeba takový MBA810 dokáže hrát i bez repráku :D a i na mém Leachu řvou emitirové odpory anebo výstupní tlumivka...nezkoušel jsem coto dělá

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Docela krasne hraje 100nF keramickej polstarkovej kondenzator znacky Tesla. Hrajici integrovany obvod je pro me novinka - v tech modulech zvuku (obsahuji MBA 810) z televizoru byly bez repraku slyset prave ty keramicky kondenzatory, ktere jsou na vystupu a tvori protizakmitovy clenspolu z odporem tusim 1R

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#12 Příspěvek od marshal »

napadlo mě že bych to mohl odsledovat malým mikrofonem. Našel jsem jeden třívodový elektret, nevíte někdo jak jej zapojit ? Vývody má jeden půlkruh (asi zem) a dva čtvrtkruhy, z čeho jeden bude kolektor ale druhý nevím. Žádné nápisy na sobě nemá a žádném katalogu jsem třívodové nenašel.
dík.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Sejny »

Artaban001 píše:Docela krasne hraje 100nF keramickej polstarkovej kondenzator znacky Tesla. Hrajici integrovany obvod je pro me novinka - v tech modulech zvuku (obsahuji MBA 810) z televizoru byly bez repraku slyset prave ty keramicky kondenzatory, ktere jsou na vystupu a tvori protizakmitovy clenspolu z odporem tusim 1R
naškole máme modulky s tím IO a kondíky jsou od něj dost daleko....jsem si skoro jist že to šlo z něj :) bylo to na 1kHz a uř v limitaci...takovej ostrej zvuk...fuj

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

nebuď měkkej a koukej to najít. Tak jako Tůma razil heslo "Starý desky jsou krásný, patří na gramofon", platrí heslo "starý tunery do kontejnerü nepatří". Šmytec.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#15 Příspěvek od marshal »

fakt nikdo nevíte jak zapojit třívývodový elektret ? Vše co jsem se dozvěděl na netu je že třetí vývod je přímý plus. Ale který nevím, z ohmického proměření nejsem vůbec chytrej..

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“