Hyundai F230 (Belinea 108030), šasi C-2105 - zúžený obraz

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#31 Příspěvek od Pesko »

Andrea píše: .... Asi to zabalím ...
Prečo by si to mala po prvých neúspechoch hneď baliť ??? V teórii si dobrá iba ti chýbajú praktické skúsenosti. Musíš mať pevnú vôľu a určite tú opravu dotiahneš do úspešného konca bez ohľadu na to ,či ten monitor budeš používať alebo bude niekde odstavený na boku.
Aspoň sa trochu vžiješ do situácie tých z nás ,čo musíme denne riešiť a odstraňovať rôzne poruchy.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#32 Příspěvek od Andrea »

Pesko píše:V teórii si dobrá iba ti chýbajú praktické skúsenosti.
Jenže moje teoretické znalosti CRT monitorů se blíží nule. Už jsem to tu napsala několikrát. Mám jen mlhavou představu o tom, jak to funguje a to k odstranění závad jako je moaré, stíny a duchy nestačí. Netuším čím jsou způsobené a tak je těžko můžu opravit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Tie tieniace plechy tiez nemam rad - ked je to prispajkovane, tak je s tym 🤐 robota. Ale casto sa tomu neda vyhnut a musi to ist dolu.

Vertikalnych duchov som este nevidel - ani si neviem predstavit, ako mozu vzniknut. Nie je to zla konvergencia? Chcelo by to fotku.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#34 Příspěvek od Andrea »

rnbw píše:Vertikalnych duchov som este nevidel - ani si neviem predstavit, ako mozu vzniknut. Nie je to zla konvergencia? Chcelo by to fotku.
Konvergencí to není, jsou stejně rozjeté všechny barvy. Zkoušela jsem to nafotit, i ty vodorovné stíny, ale vycházelo z toho jen šílené moaré, jak pixely foťáku interferovaly s pixelama obrazovky. Asi pojmenování duchové není to pravé, spíš je to svisle rozostřené. Když jsem zobrazila v nokiatestu rastr, tak vodorovné linky byly uprostřed obrazovky zřetelně širší než na okrajích. S mými chabými znalostmi se domnívám, že to nebude problém v RGB zesilovači, ale v ostření.
Ty vodorovné stíny vypadají tak, že když mám například aktivní okno zmenšené doprostřed obrazovky, horní lišta okna je tmavá, tak od jejího pravého konce je vodorovně až do pravého konce obrazovky světlý pruh. Podobně jako to dělaly staré STN LCD displeje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#35 Příspěvek od rnbw »

Tak to mas pravdu - to v RGB nebude a konvergencia tiez nie. Rozostrene by to mohlo byt - ak mas na VN trafe dva trimre FOCUS, tak jeden ostri stred a druhy okraje.

Tie vodorovne tiene byvaju tmave - aspon teda ja som svetle este nevidel (ale to nic neznamena).

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#36 Příspěvek od breta1 »

To, co popisujes, ty tahnouci se smouhy za oknem, je typicka zavada spatneho prenosu nizkych kmitoctu pres obrazovy zesilovac. Vymen ty CC23, CC24 v RGB do katod obrazovky [1M/100V].

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

Mě přijde že jsou ty šmouhy světlé.
Přílohy
v_stiny.jpg
(17.28 KiB) Staženo 143 x

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#38 Příspěvek od fero7 »

Moze to robit aj signalovy kabel.
Skus s nim pohnut a sleduj obraz.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#39 Příspěvek od masar »

Myslím, že breta1 je nejblíž pravdě. Zobrazený jev by (teoreticky) mohl vznikat také nesprávným (příliš brzkým) působením omezovače proudu katod. To by snad prozradilo chování "stínů" při zmenšení celkového jasu obrazu. Vyzkoušej. :wink:

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#40 Příspěvek od fero7 »

Mam na stole LCD a robi mi presne to iste.
A je to kablom.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#41 Příspěvek od Andrea »

Díky za rady.
Tak jsem zatím ohledně rozostření středu obrazovky okoukla ten černý domeček, kde žijí bubáci, skutečně tam jsou tři točítka, dvě focus a jedno screen. Tak jsem bubáky trochu poškádlila šroubovákem a hned je obraz mnohem lepší. Už se na to dá koukat, s výjimkou pravého dolního rohu kde je docela dost rozjetá konvergence. S tím asi nejde nic udělat, co?
Ohledně stínů jsem zkusila vyměnit kabel - zádná změna, změnit jas - žádná změna. Tak ještě až bude chvilka zkusím ty kondíky. Nejsou to BP elyty jak je ve schématu, jsou tam polypropylenové svitky, takové ty červené co jsou v PC zdrojích v sérii s primárem.
Jo a v 1600x1200 si to nepamatuje nastavení, takže po každém zapnutí musím znovu nastavovat geometrii :roll: Až se podaří odstranit ty stíny, tak to stejně rozeberu :twisted:

Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#42 Příspěvek od Pesko »

Andrea píše:.........Tak ještě až bude chvilka zkusím ty kondíky. Nejsou to BP elyty jak je ve schématu, jsou tam polypropylenové svitky, .....
Vo zvitkoch chybu nehľadaj. Tie na rozdiel od elytov nevysychajú a kapacitu netratia. Opravu už musíš dotiahnuť do konca ,aby si potom mohla z kľudným svedomím, bohatšia o cenné skúsenosti ten monitor rozobrať.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#43 Příspěvek od Andrea »

Pesko píše:Vo zvitkoch chybu nehľadaj.
A poradil bys, kde tu chybu hledat? :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#44 Příspěvek od Andrea »

Tak jsem se v tom ještě trochu povrtala, odpájela jsem tu stínicí plechovku z desky RGB zesilovače a našla jsem za chladičem RGB konce ještě dva schované kondíky na filtraci 80V. Kapacita skoro žádná, ESR neměřitelně velké. Vyměnila jsem je i zbývající elyty na filtraci 5, 6.3 a 12V, takže na desce RGB zesilovače už jsou vyměněné téměř všechny. Moaré už není, vodorovné stíny také (téměř) zmizely. Zjistila jsem ale, že jas a kontrast jsou na maximu a obraz je i tak ne úplně optimálně světlý. Dá se s tím něco udělat, nebo už je včudu obrazovka?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od otakarv »

Zkus na VN trafu nastavit trimrem "SCREEN".Pťi otáčení doprava by měly naběhnout zpětné běhy,pomalu otáčej zpět doleva až ZB zmiznou,pak ještě kousek pootoč.Mohlo by to pomoct.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“