proč před smrtí LEDka bliká

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

proč před smrtí LEDka bliká

#1 Příspěvek od roverider »

Narazil jsem na zajmavý jev.
Dostal sem pár bílých "kvalitních" čínských LED žároviček do auta(jedna ledka 1odpor), tak jsem je dal do světel v interiéru. Jenže půlka ledek začla po pár dnech od instalace blikat s různou frekvencí cca1-5hz 8O ,stejným jasem jako svítily a některé začaly odcházet do křemíkového pekla, nejprve sem si myslel že mi kolísá napětí v palubní síti, jenže blikaj i když je motor vyplý, ikdyž sem led žárovičku připojil přímo na baterku abych eliminoval přechodové odpory tak stejně blikaj

Nevíte proč blikaj? Všechny ledky co mě odešly tak jejich jas postupně slábl až nakonec přestaly svítit vůbec, ale zádná neblikala.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

to mi taky dělaly některý UVčkový z aukra, občas stačilo jim dat trošku větší proud a přestaly to dělat, někdy to nepomohlo.. viděl bych to na nekvalitní čip, třeba je ho pulka íp vodivá tak to teče tam, změní se teplota tak začne být hůř vodivá, tak zase začne svítit ta druhá polovina

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Možná to jsou původně samoblikací a měly skončit v recyklaci.... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Skus nizsie napatie/prud.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Hlavně to nižší napětí se v autě dobře dělá, když jsou některé spínané plusem, jiné kostrou, a ještě nemají společnou pojistku...
Ale odpor snad jiný zkusit můžeš.

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od roverider »

jj zejtra to prubnu s vecim /mensim odporem...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Problem tychto cinskych LED ziaroviek je v tom, ze ten odpor je prilis maly - "aby to dobre svietilo". Ako nove to na 12V mozno funguje, lenze prve stretnutie s napatim 14,2V to nemusi prezit.

Uživatelský avatar
6sense
Příspěvky: 9
Registrován: 05 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od 6sense »

No když tak vzpomínam, tak jsem se s tim taky nedávno setkal, ale rychlost blikání bylo cca 0,1 Hz, (10mm bílý LEDky z aukra, svítivost cca 280 cd, teplota bílý 7000-8000K) 3 sériově zapojený s odporem 13,5 Ohmu (2 paralelně 27 R), mam to napojený na 12V spínaný zdroj, jednou jsem omylem zkratoval odpory a svítilo to dál, trochu víc, tak jsem je na test zkusil bez odporu :), po dvou dnech začaly cca 0,1Hz se střídalo větší a menší intenzita světla, odpor jsem vrátil, přestaly blikat, ale stejně cca za dva dny jsem musel jednu vyměnit. další dvě s jednou novou svítí cca již dva týdny dál. Vadná měla pěkný černý bod na chipu.
Po sedmi letech nebastlení se vracim k bastlení elektroniky... změn moc neni, ale jsou levnější součástky a už je skoro vše i v SMD :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“