Rozbitý hdd

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
steven
Příspěvky: 14
Registrován: 29 říj 2006, 02:00

Rozbitý hdd

#1 Příspěvek od steven »

Mám disk Seagate Barracuda 7200 otáček,80Gb(model ST380011A) a jednoho dne sem pustil komp a disk nefungoval,neboli ho to nenajde v biosu a pravidelně v něm jakoby "loupe".Prosím co se sním stalo,odešla elektronika nebo se nějak zasekl?Dá se to opravit doma?Jestli ne,plakat nebudu a hodim ho za psem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Pokud v něm "loupe", tak jde o mechanickou vadu a asi ji sám neopravíš. Pokud se rozhodneš harddisk vyhodit, tak schovej aspoň ten řaďič, ten se může někomu později hodit místo spáleného na stejném hardu.

eriko
Příspěvky: 67
Registrován: 03 črc 2009, 02:00
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od eriko »

A nezaznamenal si pred jeho "odchodom" zvláštne, dovtedy nevídané zvuky? Skôr než niečo podobné zblbne, tam zvykne mať nejaké príznaky ... vrčanie osky, žgrípanie (tak ako môj) a pod.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Určitě ne. "Loupání" je problém s hlavičkou, vrzání a hluk se dá spravit. Hlavičky a jejich tlusté dráty asi ne :wink:

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

To že opakovaně vystavuje ještě neznamená že je elektronika v pořádku. Ale je prostě na vyhození, hlavně že tam nebyly data.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Hlavně, že tam nebyla naše data. :wink:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Otvor ho, uvidíš ako stoja hlavy. Ak je mechanicky zaseknutý a lúpe to v ňom niekedy pomôže trochu pomôcť ručne a vystavovanie hláv sa rozbehne.
Nič neskladaj a urýchlene urob image disku, určite sa to bude opakovať. Po otvorení sa do disku vždy dostane nejaký prach. Ja som disk otváral pod napätím, točil sa, aby sa prach nemohol tak ľahko dostať na platne.
Ako som ho rozoberal, tak som ho za jazdy opatrne aj zavrel.
Odvtedy sa zasekol ešte raz, to som už použil karate úder správnym smerom (už viem ako na neho).

eriko
Příspěvky: 67
Registrován: 03 črc 2009, 02:00
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od eriko »

To akoýe fakt rozobratý disk a ešte počas prevádzky a on ti aj inormálne ide? :)

Nám na praxi jasne tlačili do hlavy, že rozobratý disk putuje na smetisko.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

Ak chceš zachrániť dáta, inak ako rozobrať disk, to neide.

Ak uvidíš ako disk maká 2-3 hodiny pri defragmentácii, budeš mať väčšiu úctu k tvorcom. Už som to skúšal, samozrejme, že po takejto oprave nik nedá ani mesačnú záruku
:wink:
Jeden tu taký mám, zatiaľ nekľakol totálne. Test povrchu je 100% aj keď už má toho nabehané neúrekom.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#10 Příspěvek od PCmaniac99 »

me na seagetu taky obcas cvakly hlavicky ale to bylo studenakem v napajeni +12V. nicmene vzdy kdyz cvakly tak se celej system zasekl a po case se zacaly objevovat chyby na disku... pomohlo až přepájení studeňáku a 18ti hodinovej LOW LEVEL FORMAT disku. nekde sem mel neake zachrane CD ktere melo primo neakou seagate utilitu ktera bezela pod dosem.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Pepa87 »

eriko píše:To akoýe fakt rozobratý disk a ešte počas prevádzky a on ti aj inormálne ide? :)

Nám na praxi jasne tlačili do hlavy, že rozobratý disk putuje na smetisko.
Měl jsem asi 420MB disk, roztekla se v něm guma na dorazu vystavovače hlav a ten se přilepil, po otevření a pomožení mu rukou už potom makal než se zase vypnul a hlavy se zaparkovaly, fungoval úplně normálně, tak jsem chtěl tu gumu vykuchat, musel se vyndat celej ten vystavovací mechanismus... no, a když jsem to chtěl dát zpátky, tak se musely zoztáhnout hlavy od plotny, ale nějak mi to ujelo a jedna hlavička praskla :wand: jinak by určitě ještě dlouho fungoval.
Taky jsem měl asi 85MB, nějak dost chyboval, vypadalo to, že do něj někdo rejpal, tak jsem ho otevřel a plotna byla dost viditelně poškrábaná :twisted: a v takovém stavu fungoval s občasnými chybami dost dlouho.
Čím větší kapacita, tím míň vydrží.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#12 Příspěvek od Bastlfanda »

rozdělávat běžící disk neni nejlepší řešení, nevim, jak to maj ostatní disky, ale teď jsem rozdělával čtvrtterovej WD a tam je ten zakrytej ("warranty") šroub do osy ramínek ... rozdělával jsem ho off, ale zkusil jsem ho zapnout a těch 7200ot. je docela vítr, při kterym z něj vylítlo nějaký hranatý polstrování a ramínka se bez toho šroubu hodně snadno rozkmitaj... u funkčnosti žádná změna - je z Mybooku a nehlásil se všema možnejma způsobama zapojení (jumper,bez case,...), přitom hd tune ho viděl, ale bez podrobnějšího infa a i když ho i testoval (jeden vadnej sektor v rychlym testu), vůbec se na něj nedá dostat ... je mi líto ho vyhodit, tak přemejšlim, jestli na něco nevyužít třeba aspoň motůrek, ap. ...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Tohle mi delal disk taky, po rozebrani jsem zjistil, ze se zadrelo lozisko na plotnach a to tak, ze s nim neslo hnout ani ve sveraku :-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec.
Měl jsem na rozebrání funkční prehistorický noťas z monochromatickým displejem a s Win 3.11
Rozebral jsem ten HDD a provozoval jsem ho bez deklu. Vystavovací mechanizmus hlav byl podobný, jako u současných disků, akorát větší. A tak jsem vzal magnet a za chodu jsem jej dal k rotující plotně. Pak proběhl scandisk a nenašel žádnou chybu.. I systém nabíhal pořád stejně, i když jsem to s tím magnetem opakoval několikrát..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

No a proč by to mělo vadit ? Zkus si přečíst něco o záznamu na plotny HD.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“