Vhodnost použití bílé chladící pasty na procesor

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

Vhodnost použití bílé chladící pasty na procesor

#1 Příspěvek od jarda_k »

Zdravím všechny přítomné. Zajímal by mě váš názor na použití této chladící pasty, běžně dostupné v GME. Použil jse ji pro přenos tepla z procesoru na chladič. http://www.gme.cz/cz/index.php?product=749-020
Byl jsem donucen sundat chladič ze svého athlonu XP 3500+ a při zpětné montáži jsem použil výše uvedenou pastu (mám ji doma) na zlepšení přenosu tepla z procesoru na chladič. Chladič používám Arctic Cooling ALPINE 64. Zatím (1 den) pc funguje bez problémů., ale je ještě krátků doba dělat závěry. Originální šedá pasta, co byla na chladiči z výroby mi přišla po zhruba 3 letech používání poměrně tvrdá a vyschlá. Tak by mě docela zajímalo jestli máte někdo zkušenost s touto pastou, co se s ní stane po nějaké době používání.

Poslední dobou jsem se na více nefunkčních počítačích setkal s tím že pomohlo pohnout s komponentami, aby se počítač rozchodil. Zřejmě se vyskytuje drobná oxidace na kontaktech a ta pak dělá problémy. Na první pohled na kontaktech problém není viditelný, ale když je vyndám a vrátím zpět vše funguje. Někde jsem četl, že se na čištění kontaktů s úspěchem používá kancelářská guma, tak to také aplikuji.

Mám dlouhodobě problém se stabilitou svého PC. Občas se objevuje modrá smrt. Nejdříve jsem si myslel, že je poškozený systém. Ten jsem přeinstaloval, nicméně potíže přetrvávaly. Následovalo stažení nejnovějších ovladačů desky, zvukovky, tv karty. Zdojem to také není - ten jsem před nedávnem preventivně měnil za nový (tišší Fortron). Bez úspěchu byla i aktualizace BIOSU na poslední verzi. Dlouhodobě jsem testoval paměti memcheckem - bez chyby. Zkoušel jsem paměti kombinovat v různých slotech, jednotlivé moduly používat samostatně - bez výsledku. Pročistil jsem kontakty na všech kartách i pamětech - bez úspěchu. Tak mě ještě napadlo cvičně vyndat a zastrčit zpět procesor a tím pádem jsem musel řešit i novou pastu na chladič. Můj problém spočívá v tom, že závada se vyskytuje velice nepravidelně, někdy po týdnu chodu, někdy několikrát za den. Pokud nepomůže ani fígl s vytažením procesoru, mám už domluvené dlouhodobější zapůjčení jednotlivých komponent. Toto hledání chyby je bohužel časově náročné, protože nejsem schopen vysledovat souvislost modré smrti s mojí prací na PC.
Pro ty co dočetly až sem, nechci moc odbíhat od tematu, hlavní otázka spočívala v tom, jestli je uvedená pasta použitelné i pro PC.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

bez obav, ja ju pouzivam bezne, najstarsi PC s touto pastou bezi uz 2. rok

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Presne tak - biela pasta bez problemov funguje.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od jarda_k »

Děkuji za reakci oběma z Vás pánové.
Ještě dám časem vědět, jestli se skutečně konal zázrak a stabilitu mého PC vylepšilo vytáhnout a zastrčit procesor plus nové podmáznutí pastou.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Jinou než tuto nepoužívám a za těch pár let si nikdo z těch asi 80 opravených PC a NB nestěžoval. Vždy když otevřu PC, tak vyfoukám prach, sundám ventilátor (vyčistím a pomažu ho) a chladič z CPU a po očištění dávám vždycky tuto pastu. Koupil jsem kdysi rovnou dvě a v každé je ještě minimálně polovina. U NB to musím dělat u Acerů, jinak ne.

Uživatelský avatar
palo1129
Příspěvky: 102
Registrován: 21 říj 2008, 02:00

Re: Vhodnost použití bílé chladící pasty na procesor

#6 Příspěvek od palo1129 »

Pokial je chladic upevneny klasickymi umelimi kolikmi tak sa ani necudujem , ze by mohol byt problem so slabym kontaktom. Hadam sa ti precistenim pinou problem podari odstranit. Ak nie casto nepravidelnu "modru smrt" sposobuju s pravidla spatne kondiky na doske, treba pozorne ich prehliadnut.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od jarda_k »

Díky za tip. Kondíky jsem vizuálně prohlížel, zdály se být OK. Deska je Gigabyte M55S-S3 F12.
Toto PC mělo problém se stabilitou již od koupě. Protože sem si ale myslel, že je to systemem, tak se mi to nectělo reklamovat. Říkal sem si, že je rychlejší si to přeinstalovat sám, než být třeba týden bez PC. Dlouho jsem to neřešil, nebyl čas. (Kovářova kobyla...). Jak jsem psal, po přeinstalování se problém nevyřešil, proto jsem začal pátrat dál.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

a/ Studeňák... a najlepšie hocikde.
b/ Impedancia niektorého spoja-vedenia- výrobná chyba dosky.
c/ parameter niektorého pasív.-aktívneho prvku (na doske je ich dosť)
d/...iné
ak to lezie na nervy - vyhodiť ...smer SD, podarovať nepriateľovi

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#9 Příspěvek od Duvsan »

Taká hlúpa otázka; v čom je rozdiel medzi bielou a striebornou pastou? A ešte jedna: je tých pást viac?
Ja som počul, že pre procesory je vhodnejšia tá strieborná a že by mala byť jemnejšia.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PeteBurns »

Strieborná je tepelne vodivejšia, ale je aj elektricky vodivá a je dosť suchá, ja osobne takisto používam tekutejšiu nevodivú bielu pastu, zdá sa mi byť lepšia...

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#11 Příspěvek od Carel »

procesor píše:a/ Studeňák... a najlepšie hocikde.
b/ Impedancia niektorého spoja-vedenia- výrobná chyba dosky.
c/ parameter niektorého pasív.-aktívneho prvku (na doske je ich dosť)
d/...iné
ak to lezie na nervy - vyhodiť ...smer SD, podarovať nepriateľovi
Také se přikláním k závadě "studenta".Měl jsem podobný problém s novou základovkou."Student"byl někde ve vícevrstvým tištěném spoji.Různě jsem podkládal desku,povoloval přišroubování desky.Nějakou dobu PC šlapal,až trhlinka někde na tišťáku proud.zatížením"otevřela dveře".V reklamaci závadu povrdili a zaslali novou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Duvsan píše:Taká hlúpa otázka; v čom je rozdiel medzi bielou a striebornou pastou? A ešte jedna: je tých pást viac?
Ja som počul, že pre procesory je vhodnejšia tá strieborná a že by mala byť jemnejšia.
Ta "stříbrná" je suspenze mletého kovového stříbra v jakési patlavé sra*ce. Je tepelně i elektricky vodivá a pokud se ji povede napatlat jinam než na kontaktní plochu čip/chladič, jsou z toho akurát problémy - způsobené nezanedbatelným svodem až zkratem mezi jinak izolovanými vodivými místy. V Amáru (AR-PE) před pár lety vyšel článek popisující anabázi člověka, který zlákán zlepšeným přenosem tepla ze součástky na chladič použil zmíněnou stříbrnou k namazání výkonových tranzistorů v nf zesilovači. Samozřejmě se mu dostala kam nepatřila a výsledkem bylo několik odprásknutých trandů - protože ta mrcha snad vede tím líp, čím víc je rozmáznutá do tenčí vrstvy. Zmíněný nešťastník se totiž pokusil pastu ze zatím funkčních trandů pouze otřít, čímž ji jen víc rozetřel... Mám podobné zkušenosti, když se mi ji povedlo neopatrně prstem rozmáznout po povrchu pouzdra procesoru Athlon 2400+ mimo kontaktní teplovodivou plochu - jsou tam dvojice jakýchsi miniaturních plošek, vypadají jako pozlacené, nevím přesně k čemu jsou - některé vypadají, jako by měly mezi sebou stopu po pálení laserem - nastavení násobiče procesoru při výrobě? cache? Prostě na tyto plošky se mi dostala STOPA stříbrné pasty - a PC nešel nastartovat. Jediné co pomohlo, byl technický benzín a povrch procesoru DŮKLADNĚ UMÝT ŠTĚTCEM - otírání hadříkem nebo papírovou utěrkou zvlhčenými benzínem nepomohlo. Umytý procesor s pečlivěji a přesněji nanesenou pastou šlape dál.
Ta "bílá" pasta by měla být (a snad i je) podobnou suspenzí, ale výhradně TEPELNĚ VODIVÉ (nikoliv elektricky) práškové keramiky na bázi oxidů zirkonia a podobných prvků, tudíž by od ní neměly podobné "šprýmy" hrozit. Zatím jsem ji použil pouze jednou, jako náhradu za původní vyschlou a rozpadlou stříbrnou pastu pod chladiči na CPU a GPU jiného kompu - je to cca 2 měsíce, komp jede a netváří se, že by mu jiná pasta nějak vadila.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jirka »

Tu bílou taky používám, i kolegové. Ani na Athlonu 2500+ s jádrem Barton žádný problém a to má procesor i poměrně malou chladící plochu. (TDP v maximu 68W)
*****

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od jarda_k »

Tak abych dokončil vlákno. Po dlouhém experimentování s výměnou jednotlivých komponent jsem nakonec došel k poznání, že system přestane tuhnout, když zapojím svůj disk do 3tího SATA slotu. Měl jsem možnost dlouhodobého zapůjčení náhradní paměti, procesoru, grafiky a disku. Tak jsem postupnou výměnou jednotlivých komponent došel k závěru, že chyba je někde mezi základní deskou a diskem. Vzhledem k tomu, že je to asi 3 roky starý počítač, tak jsem s tímto řešením spokojenej (bez investic). Trochu si vyčítám, že jsem nezkusil připojit disk přes jiný konektor ještě před prohazováním kompenent, ale beru to jako zkušenost pro příště. :D Přesný důvod přoč to na prvních dvou konektorech funguje špatně neznám. Ale třeba moje zkušenost pomůže i někomu jinému. Ještě se časem ozvu, jestli je problém vyřešen z dlouhodobého hlediska, ale jsem v tomoto případě optimista.
Bílá pasta z se mi v mém případě také osvědčila.
Díky všem za snahu pomoct.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“