Sháním uhlíkový mikrofon pro MB telefon

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
billdotjr
Příspěvky: 5
Registrován: 29 lis 2009, 01:00

Sháním uhlíkový mikrofon pro MB telefon

#1 Příspěvek od billdotjr »

Po delší době jsem vyhrabal své dva MB telefony Tesla. Zjistil jsem, že dokážu poskládat jeden funkční. Do druhého jsem v domácích zásobách našel ještě náhradní sluchátko, ale mikrofón už dohromady nedám.

Nemáte tedy doma někdo uhlíkový mikrofon vhodný pro MB telefon? (1.2V)

Pravděpodobně by mělo jít o typ podobný:
Tesla - 4 FE 560 02 - MB - 1.2V (tento mám a je ok)
Tesla - 2FE 560 07 - MB (tento mi nefunguje)

Jinak mě ješště napadá otázka, kterou potřebuju vyvrátit. Předpokládám, že mikrofon z nějakého UB telefonu nebo AUT telefonu mi fungovat nebude, když je stavěný na 60V?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

tady je podrobná osvěta okolo TP25: http://mve.energetika.cz/krizove-situac ... n-TP25.htm

mikrofonní vložky prodával Drbal, zkus mu napsat www.drbal.cz

Uživatelský avatar
billdotjr
Příspěvky: 5
Registrován: 29 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od billdotjr »

Díky za doporučení prodejce, už jsem mu zkousil napsat tak uvidíme.

Ten web o kterém píšeš jsem viděl už v několika kopiích různě po internetu. Předchvílí jsem si koupil novou baterii do multimetru a zkoušel jsem měřit obě mikrofonní vložky. Přestože jsou obě typ MB, tj. správný typ podle webu, tak ta vadná má odpor proměnlivý od 2-80kOhm přičemž by měla mít řádově desítky Ohmů.

Zkoušel jsem experimentálně větší napájecí napětí 4,5V a kupodivu se na druhé straně ozývá relativně srozumitelný hlas. Sluchátku na druhé straně by to nemělo vadit?:

- normálně při 1,5V a min. 35Ohm jím prochází max. 42,8mA (tj. 64mW).

- při 4,5V a min. 2kOhm jím prochází max. 2,2mA (tj. 10mW).

Tzn. po stránce proudu a výkonu by to mělo být bezpečné, ale vadí sluchátku větší napětí?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

asi se v té mikrofonní vložce už něco odehrálo.
Sluchátku pár desítek mW určitě nevadí, tím cívku určitě neupečeš a magnet asi taky nepřepóluješ. Otázka je jestli se při větším ss buzení neprohne membrána natolik aby se lepila na pólové nástace, takže pak střídavá složka nemá prostor pro adekvátní změny průhybu. Ale dá se to v jistých mezích šroubováním nastavovat.
Když se budeš držet jmenovitých hodnot, tak tím nic nezkazíš, když ne, maximálně o ten polní telefon přijdeš :wink:

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#5 Příspěvek od pavko3 »

AUT vložka ti bude taky chodit, ale o něco slaběji. Jinak tě vyvedu z omylu, ačkoliv napájení ústředen bylo od 24V do 60V, nikdy na vyvěšeném aparátu tolik nebylo. V cestě (v serii) totiž bylo relé,odpor vedení a obvody vlastního telefonu.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Telefónne okruhy sú prúdové - nech je napájanie akékoľvek. Ak ma pamäť neklame, je to 20 mA. Ak sa mýlim, opravte ma.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
billdotjr
Příspěvky: 5
Registrován: 29 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od billdotjr »

pavko3 píše:AUT vložka ti bude taky chodit, ale o něco slaběji. Jinak tě vyvedu z omylu, ačkoliv napájení ústředen bylo od 24V do 60V, nikdy na vyvěšeném aparátu tolik nebylo. V cestě (v serii) totiž bylo relé,odpor vedení a obvody vlastního telefonu.
To by potrvzovalo něco, co jsem si přečetl někde na webu, že u AUT se k mikrofonu dostalo cca 4,5V. Vyplývalo by z toho tedy, že pokud bych AUT mikrofon živil plochou baterií, mohlo by vše fungovat, jak má?

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#8 Příspěvek od pavko3 »

Těch 4,5V by mělo stačit. Na aut. aparátech bývalo na svorkách okolo 10-15V při 60V na ústředně. Při UB, kde bylo napájení 24V, jsem to neměřil,ale chodilo to s běžnými AUT aparáty na 5km spolehlivě.Spočítej si odpor 10km drátu průměr 0,5 - 0,8 (kabel),500ohm relé,200-400 ohmů trafo v aparátu a uvidíš, že toho na vložku moc nezbylo.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od kevin_mitnick »

nevi nekdo ze zde pritomnych o moznosti kde by jeste sli sehnat polni telefony TP-25 a ustredna TU-11 ? Nebo co dneska misto toho pouziva armada? Pouze bezdrat ?

Uživatelský avatar
billdotjr
Příspěvky: 5
Registrován: 29 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od billdotjr »

kevin_mitnick píše:nevi nekdo ze zde pritomnych o moznosti kde by jeste sli sehnat polni telefony TP-25 a ustredna TU-11 ? Nebo co dneska misto toho pouziva armada? Pouze bezdrat ?
Zkusil bych taky toho Drbala. Podle mě je bude mít.

Dnes mi napsal, že má mikrofoní vložky i sluchátka pro TP-25, takže už jsem si mikrofón objednal :) Jupí.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“