CTV2020TXT - aký tranzistor do riadkáča?

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ICE
Příspěvky: 199
Registrován: 01 bře 2007, 01:00

#16 Příspěvek od ICE »

Z praxe ti radím dej tam co tam patří, že dám dáš "lepší a rychlejší" tranzistor, tak ničeho nedosáhneš. Jak někdo psal výše, tranzistory se v OVP nehřály.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na křemíkový čip se nedá dívat z hlediska jednoho parametru. To, že spíná rychleji vůbec neznamená, že v obvodu (a hlavně v obvodu s indukčností) vyhoví a bude fungovat lépe.

Odbočka: Jednou jsem hrdě nahradil FET ve zdroji v nějaké OVP či co to bylo "silnějším", aby to vydrželo a výsledek - hřál jak blázen. Bohužel měl větší kapacitu gate a řídící obvod ho nedokázal plně otevřít v rozumným čase...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Onkyo
Příspěvky: 1335
Registrován: 02 led 2006, 01:00
Bydliště: Košice-okolie

#18 Příspěvek od Onkyo »

Daj tam BU aké treba a odstráň pôvodnú chybu ak je budenie cez kondík tak sa to tu už xxx krát preberalo. :wink:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od otakarv »

Když v zapojení nemáš další chybu,může to být tím tranzistorem,že se přehřívá.Párkrát v mimulosti se mi toto stalo,nevěděl jsem co už vyměnit,pak jsem zkusil tranzistor ze starého vraku a světe div se,vše fungovalo jak má,tranzistor vlažný.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Došlo mi, že ak by tento experiment mal mať význam, musel by som "zdokonaliť" najprv priebeh budiaceho signálu. A efekt by bol tak malý, že to vlastne nestojí za to. Navyše, že by to bol "bastlérsky" zásah a telka tentokrát nie je moja. Vsadil som na overenú klasiku a dal tam BU 508 DF. Ďakujem za ochotu.
Viac som sa ale pasoval s iným problémom a to, aké kondy tam osadiť, hlavne do budenia. K dispozícii som mal Jamicon a SAMWHA a kvalitnejšie značky nie je ľahké v "kameňáku" kúpiť. Jasneže to nebudem objednávať, pošta by vyšla viac než tie súčiastky. Nakoniec som na pozíciu väzbáča osadil Jamicon 1000uF/25V (25V kvôli ESR; dočítal som sa, že kondy na väčšie napätia ho majú väčší a teda odídu ešte skôr vplyvom hriatia). Keď tú bedňu uvidím nabudúce, snáď to nebude budenie BU-čka.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nemáš v té úvaze o elytu nějakej logickej kotrmelec ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Uvažoval som tak, že ak tam dám niečo ako Jamicon, je rovno u kostričky trafa a teda je hriatý nielen z vnútra, ale i zvonka, tak za rok - dva bude ako súdok, s patričnými následkami. Na fóre som sa dočítak, že kondy na vyššie napätie majú i väčší ESR a teda i vyššiu produkciu tepla a kratší život. Tak som šiel cestou kapacity. Keď ho naduje, ešte stále bude stačiť.

Uživatelský avatar
Onkyo
Příspěvky: 1335
Registrován: 02 led 2006, 01:00
Bydliště: Košice-okolie

#23 Příspěvek od Onkyo »

Väzbový by nemal byť 220 mikro?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#24 Příspěvek od Duvsan »

Viac ublíži?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Duvsan píše:Uvažoval som tak, že ak tam dám niečo ako Jamicon, je rovno u kostričky trafa a teda je hriatý nielen z vnútra, ale i zvonka, tak za rok - dva bude ako súdok, s patričnými následkami. Na fóre som sa dočítak, že kondy na vyššie napätie majú i väčší ESR a teda i vyššiu produkciu tepla a kratší život. Tak som šiel cestou kapacity. Keď ho naduje, ešte stále bude stačiť.
Vidíš, já mám pocit, že je to právě naopak, už kvůli ploše folie a rozložení tepla v kondíku - ale možná je to můj omyl. V nejmenovaném kritickém zdroji používám v 5V větvích elyt (bo je tam bohužel jen jeden) na 25V právě proto, že výrazně převyšují trvanlivost elytu na 10V či 6V, byť to byl i Nippon KMG.... Prověřeno minimálně 5-letou praxí, přesně si eviduju, kde v čem která značka zkolabovala dřív, než má být obvyklé. Na druhou stranu se tímto připravuji o dobře placenou práci, ale co by člověk pro naše zdravotnictví neudělal...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Tiež som tak uvažoval a tiež ma to prekvapilo. V nejakých zdrojoch vraj odchádzal konkr. kond. Výrobcovi sa minuli "správné" hodnoty a dával "vyššie napätie". Neviem už, kde, zadaj do vyhľadávača "jamicon" a čítaj. Ak budem mať zajtra čas, skúsim to nájsť.
Ale napätie za prevádzky na ňom je tak 3-4V, tak čo.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od jogo »

Mám neg. skúsenosť s bežne predávanými kond. Punsumi (sa presne volá?). Bežne som ich používal, až som raz po výmene v zdroji OTF zaregistroval neprirodzený zvukový šum - zakmitával. Strávil som nad tým, než som prišiel na to, že som sa sám zakopal.. Odvtedy tieto samozrejme nekupujem, radšej Jamicon - nevyberiem si.
Orava osádzala aj 35V - odchádzali, aj Sanyo - odchádzali..

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

Sanyo odchádzali? No nazdar. Ešte nech odídu Chemicony a spol. a čau.
Nezachránia to gélovky?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, znáte někdo elyty s nápisem RUS a značkou jako ležaté vajíčko na dvou nožičkách ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Davnejsie som to hladal - je to Partsnic:
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“