VN sonda - návod na stavbu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od mtajovsky »

Zrovna teď je na Aukru sonda až do 30 kV:

http://www.aukro.cz/item839981315_vn_so ... m3884.html

Jinak ale pozor, takovéto sondy nejsou určeny pro měření na silových zařízeních. On je rozdíl, jestli mám měřit 20 kV na VN trafu v televizi, kde je to pod kontrolou na jednom místě a ješte se měří v interiéru v suchu nebo jestli s mám motat u venkovního trafa 22 kV, kde jdou kolem dráty a stačí se nějak špatně pootočit, nebo se vlhkým oděvem někde přiblížit a je konec. Na to jsou sondy konstrukované jinak.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#32 Příspěvek od fero7 »

eljaro píše:Přesnost mněření lze při použitém měřidle zanedbat - nebo posunout referenci !
Ak sa predpokladá R2 1M a pripojíš multimeter so vstupným odporom 1M, tak máš presnosť merania 50%, alebo v praxi ešte horšiu. VN môže zaťažiť už samotný delič a k tomu multimeter.
Meranie plus/mínus autobus.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

Buď sonda počítá se vstupním odporem multimetru 10Mohm a je stavěná jen jako seriový odpor + přepěťová ochrana (což je blbost), nebo má "snímací" odpor např. 10K - 100K a pak je přesnost měření na 10Mohm multimetru zachována.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#34 Příspěvek od fero7 »

ZdenekHQ píše:..."snímací" odpor např. 10K - 100K a pak je přesnost měření na 10Mohm multimetru zachována.
Áno, tak je to správne.
Ale tu sa uvádza snímací odpor 1M.
Najlacnejšie digitálne multimetre majú zvyčajne vstupný odpor na všetkých rozsahoch 1M.
Preto si myslím, že sa ide s bubnom na diviaky v revíre kde sú vlci.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od eljaro »

běžné multimetry 3 1/2 mistné mají 10M a 3 3/4 některé i 40M , na opak pokud je potřeby mněřit při nižší ipedanci je nutnu připojit něco paralelně a nebo mít něco digiálního s volbou vstupní impedamce ! Pak je mnou popsaná kombinaci v pohodě ! Sám jsem patral po měřáku s variabilní impedancí a nakonec zhotovil AV metr s přepínačem impedace bočníku ! Nejlevnější modely co to umí jsou od fluke ! více není nutno psát !
Multimetry jsou mé prokletí ted tu překlesluji icl7106 a pomněrový můstek ! Tak věř že o vstupních impedancích multimetru něco vím ! Digitál pod 10M se dnes smad ani nevidí - zlaté rafiky s 10k :evil:

PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od GeorgeB »

Hodnoty sondy BP518 co jsem uváděl jsou pro připojení k multimetru BM518. Ten má přepínatelnou vstupní impedanci 100kOhm nebo "nekonečno". Na rozsah 3V a impedance "nekonečno" je vstupní odpor 500MOhm. Navíc je v sondě trimr pro doladění přesného poměru. Přesto v návodu k sondě se uvádí přesnost 5%.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#37 Příspěvek od fero7 »

Re:eljaro
Verím, že vieš veľa, ale trochu Ti do doplním:
Tento je za 3 stovky: http://shop.fkt.cz/Files/id7/navody/4/4800031_navod.pdf
alebo:
http://shop.fkt.cz/Files/id7/navody/7/7120076_navod.pdf
http://shop.fkt.cz/Files/id7/navody/7/7120122_navod.pdf
A toto boli z tých lacných tie krajšie.
On píše o multimetri za 2 stovky.
A Ty o Fluke?

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od eljaro »

fero7 - to beru má to 1M tak faj ale tím se v podstatě mnění jento že to musí použít jako sondu 1/1000 se 100k odporem je to v principu banalita pokud někdo opravdu mněří již napětí řádů kV tak asi něco o děličích musí vědět - pokud ne tak doplnit vědomosti - schválně kouknu na ty běžné měřáky za 200stovky jakou mají impedanci ! už jen z principu ! Já chápu výrobce že puožijí 1M dekádu ale tu bych se bál pipojit na 400V i když to 1M je na 500V . Apak je to trapné převodníky mají impedance cca 100M a více tak nač tak nízká dekáda akorát to zkrátí životnost a 1W dekáda tam určitě není ! Ale dosti nářků nemít sondu od BM tak kopím tu nejlevnější co je na netu k mání tuším asi tak za 2600 a dál bych to neřešil . Pokud měří více než jednou do měsíce protože pak se to brát jako adrenalinová vzpruha - druh rizikového sportu !

ikdyž vdobě pbfree je oprava čehokoliv od el. dávka adrelaninu
PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#39 Příspěvek od mtajovsky »

GeorgeB píše:Hodnoty sondy BP518 co jsem uváděl jsou pro připojení k multimetru BM518. Ten má přepínatelnou vstupní impedanci 100kOhm nebo "nekonečno". Na rozsah 3V a impedance "nekonečno" je vstupní odpor 500MOhm. Navíc je v sondě trimr pro doladění přesného poměru. Přesto v návodu k sondě se uvádí přesnost 5%.
No ono se není co divit. Viděl jste přece, jak je dělaný spodní odpor u těch tesláckých sond. Je tam uhlíkový trimr na pertinaxu. Navíc, když dají takovou přesnost, pak si nemusí dělat nějaké vrásky s dlouhodobou stabilitou hlavně toho vysokohmového odporu, že.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od eljaro »

obešel jsem ty mněřidla o výsledek je tento
nové modely "za 2stovky" mají opravdu 1M
ty starší všechny 10M bez rozdílu co to bylo !
:D závěr na nových modelech začaly výrobci používat 1M bočníky
jedině u nového kleštaku jsem se setkal s 10M

Vběžné praxi je to jedno normálně se ipedance jen snižuje a to na mněření nemá vliv a případů zvednutí impedance je poskromnu

PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
homebastlir
Příspěvky: 23
Registrován: 08 pro 2009, 01:00

#41 Příspěvek od homebastlir »

Díky Zmije... už jsem se dopočítal. Nakonec jsem poměr zmenšil na 1:100 s ohledem nato jaké mám odpory. U toho VN mi o velkou přesnost nejde. Nejsem vývojář atd.
Ostatní příspěvky moc komentovat nebudu....

Opravil jsem všelijaké elektroniky už spousty a na vše mi vždy stačil měřák za 200kč + nějaké vyrobené přístroje (čítač, VF sondy, měřák na indukčnost atd.), Ono když se náhodou někde sveze měřící hrot člověka alespoň nemrzí, že přišel o mašinu za 1000.-

Přiznejte se pánové kolik drahých měřáků padlo.... já jsem jeden taky zničil a od té doby mi stačí už jen "Low END".

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#42 Příspěvek od fero7 »

homebastlir píše:Ostatní příspěvky moc komentovat nebudu....
To je veľmi dobré.
Možno ani iní nebudú komentovať Tvoje.

Uživatelský avatar
homebastlir
Příspěvky: 23
Registrován: 08 pro 2009, 01:00

#43 Příspěvek od homebastlir »

a co mám odpovídat na názor, že jediný možný způsob jak objektivně změřím hodnotu (V,A,Ohm) je drahým měřákem..... to je nesmysl. Já nechci a nepotřebuju měřit na 1% ani nepotřebuju extra velké vstupní odpory....

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#44 Příspěvek od Maskot »

homebastlir píše:..... to je nesmysl. Já nechci a nepotřebuju měřit na 1% ani nepotřebuju extra velké vstupní odpory....
No vida,tim je to jednodussi vezmi dva odpory,1000 a 1 Ohm a mas to (skoro zadarmo)

Uživatelský avatar
homebastlir
Příspěvky: 23
Registrován: 08 pro 2009, 01:00

#45 Příspěvek od homebastlir »

Maskot píše:No vida,tim je to jednodussi vezmi dva odpory,1000 a 1 Ohm a mas to (skoro zadarmo)
chtěl jsem napsat 0,1 %..... a ten jeden 1ohm, pěkná blbost.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“