Jaký paragraf vyhlášky 50?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marco85
Příspěvky: 81
Registrován: 01 zář 2007, 02:00
Bydliště: okr. Karviná

Jaký paragraf vyhlášky 50?

#1 Příspěvek od Marco85 »

Zdravím,
potřeboval bych poradit jaký paragraf vyhlášky 50 je potřeba pro provozování živnosti řemeslné, konkr. se mi jedná o opravy a servis (pozáruční) elektroniky? Stačí paragraf 6??? Každý tvrdí něco jiného, můžete mi prosím poradit???
A taky by mě zajímalo jaký paragraf je potřeba pro elektroinstalace RD a bytů? Tady už §6 asi stačit nebude...
Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Myslím, že pokud pracuješ sám - nemáš nikoho k ruce a uděláš jen ty rozvody v RD/serves elektroniky (žádné revize a plány), tak ti stačí šestka ...
(ale tato informace není 100 procentní :-( )

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Vogon »

Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení je živnost řemeslná a tam je nutno dokladovat pouze odbornou způsobilost.


Příl. č. 1 k zákonu č. 455/1991 Sb.
ŽIVNOSTI ŘEMESLNÉ
(k § 20)
ČÁST A
mimo jiné:
Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení


Odborná způsobilost
Abychom získali řemeslnou živnost, musíme splňovat odbornou způsobilost:
odborné vzdělání v příslušném oboru (k tomu nepotřebujeme praxi) - viz § 21 odst. 1 Živnostenského zákona
nebo odborné vzdělání v příbuzném oboru a k tomu rok praxe v oboru - viz § 22 odst. 1 Živnostenského zákona
nebo jsme byli určitý počet let OSVČ nebo zaměstnanec ve vedoucí pozici a k tomu máme požadované doklady o rekvalifikaci - viz § 21 odst. 2 Živnostenského zákona
nebo máme aspoň 6 let praxe v oboru - viz § 22 f) Živnostenského zákona


O vyhlášce 50 se tam nic nehovoří.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

to jo, ale když máš k sobě ještě jednoho člověka, tak už musíš mít paragraf na práce řídicí a když chceš revize musíš mít paragraf na ravize - to s řemeslnou živností nemá nic společného

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#5 Příspěvek od Maskot »

Nevim jak ted,ale delaval jsem na IBP zkousky pro §6 a diky blahovuli komisare testy oklestene o cast tykajici se VN a hromosvodu. :D

Uživatelský avatar
Marco85
Příspěvky: 81
Registrován: 01 zář 2007, 02:00
Bydliště: okr. Karviná

#6 Příspěvek od Marco85 »

Ano, pro získání živnosti toto postačuje, ale pro provozování živnosti už jsou nutné ty paragrafy vyhlášky 50, jenže mi zatím nikdo nebyl schopen s jistotou sdělit které. :(

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#7 Příspěvek od Maskot »

Optej se na IBP,nebo jak se to ted jmenuje,zkousky budes muset stejne delat u nich.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Kdysi jsem se zajímal téměř o to samé a na tohle ti §6 nestačí. Musíš mít §8.

"§8 Pracovník pro řízení činnosti prováděné dodavatelským způsobem:
- požadovaná praxe (SO 6 let, ÚSO 4 roky, VŠ 2 roky)
- musí být pravidelně, nejméně 1x za 3 roky , přezkoušeni a zaškoleni s přihlédnutím k charakteru vykonávané práce
- oznamovací povinnost 4 týdny předem na IBP"

Ta šestka je sice pro samostatnou činnost, ale za předpokladu, že máš za sebou někoho nejméně s tou osmičkou. Hádal jsem se tehdá s nima, ale nebylo to nic platné. Je to paradox, ale i na opravy TV a rádií musela být osmička a obávám se že to platí do teď. Argumentovali jsme tím, k čemu jsou nám znalosti o 3fázových rozvodech, hromosvodech a další silnoproudařině, když budem opravovat jen rádia a v nejhorším pračky. Zbytečně. :evil: Všechno je to jen o loby a penězích.
Učiň dotaz na IBP, kam bys musel stejně jít a uvidíš, co ti řeknou.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Ja jsem musel uz pri zakladani teto zivnosti mit §8. Ale to bylo v roce 1998, jak je to ted nevim, ale myslim, ze ta 8 bude potreba stale.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Vogon »

Koukám že i přes jednoznačnou dikci Živnostenského zákona, panuje v jeho výkladu všeobecným lidem, rozmáchlá lidová tvořivost. :-)
Ono bude asi nejjednodušší zavolat si na živnostenský odbor příslušného obecního úřadu a poptat se, jaká konkrétní živnost se vztahuje na požadovaný obor činnosti a jaké jsou kvalifikační předpoklady.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#11 Příspěvek od kbulda »

Stále platí , musíš mít paragraf 8.
Přečti si tu vyhlášku.
Přílohy
vyhl. 50_1978 Sb.txt
(29.74 KiB) Staženo 345 x

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Bacha pokud vím tak naposled mi ten borec při školení říkal. §6 a §8
6 znamená že tomu rozumíš a 8 že to můžeš prodávat. Takže se dělají obě. To že máš 8 neznamená že máš 6.
8 se dělí ještě na a, b jedno je pro dodavatelský způsob a druhé dodavatelský spůsob s tím že máš pod sebou ještě lidi.

Pokud už je něco jinak nebo jsem to pochopil blbě tak se omlouvám.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#13 Příspěvek od Hrnous »

šestka samostatná činnost osmička dodavatelský způsob - že to děláš na kšeft a ne sobě pro radost a příslušné harakiri na ITI

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od mtajovsky »

rezis píše:Bacha pokud vím tak naposled mi ten borec při školení říkal. §6 a §8 ...
Já to chápu tak, že kdo má §8 musí mít předtím i §6, nejde udělat samostatný §8, protože ten šestku ve svém odstavci 1a předpokládá.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

Ano musí být obě a platné. To ě právě upozorňoval ať si ten§6 obnovím ve stejnou dobu jako §8 ať nemusím chdit dvakrát. Jeden bez druhého je k ničemu.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“