Světlo se rozsvítí samo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
6sense
Příspěvky: 9
Registrován: 05 lis 2009, 01:00

Světlo se rozsvítí samo

#1 Příspěvek od 6sense »

Dělám po bytě 12V rozvod a začal jsem pokojem, časem to chci předělat na akumulátor se solárem, ale zatim to mam na stabilizovaný externí zdroj 12V, který dříve sloužil pro napájení monitoru. Přes obvod stiskem zapni stiskem vypni jsou na to napojený půlwatový LEDky. Mam akumulačky, někdy to v pojistkách cvakne (Nejhorší je třeba i ve 3 hodiny ráno) (noční proud?) a světla se rozsvítí. - Ve tři hodiny ráno fakt příjemný :D

Zkusil jsem podobný zdroj od jiného monitoru a děje se to samé. Zkusil dát jak 100nF, což nepomohlo, nebo i dokonce velký 15 000 uF/16V což také nepomohlo.

Jediný co mě teď napadá je asi přepětí, ale myslel jsem že tyhle zdroje k monitorům maj lepší ochranu?
Nebo bych měl dát nějaký jiný hodnoty součástek?

Schema je podle ARadia PE 1999/02 strana č. 13.

Schema v jpegu:
http://www.imgupload.biz/files/bah7b0z66osunk03oclx.jpg

nebo
Schema v eaglu je zde:
http://ulozto.cz/3320899/1.sch

(6 : +12V, 5 : -12V, 1a2 : jedno světlo, 3a4 : druhý světlo)

Předem děkuji za úvahy a rady.
Po sedmi letech nebastlení se vracim k bastlení elektroniky... změn moc neni, ale jsou levnější součástky a už je skoro vše i v SMD :)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

mezi 1,2 a 3,4 dej odpor 10k
EDIT
Rozne se trvale nebo blikne? Kdyz trvale, spousti se to nedovolene.
Zkus k PIN 3 a 9 dat kond 10n na zem.
No ale v prve rade tam nevidim blokovaci kondy v napajecich napetich.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

V čem vidíš přínos obvodu s 15 součástkama oproti vypínači?
Co s tím udělá vf pole když někdo poblíž zavysílá nebo když poblíž šlehne blesk do země. Zrovna poneseš dítě ze schodů nebo 10 l hrnek s vařící vodou.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Aj tak je to nejaký funkčne-nefunkčný bastard. Chýbajú tam odpory R4(R7)=10k v spätnej väzbe. Odpor R3(R6) má byť pripojený iba na tlačidlo a vstupy 2(9)IC1.
R2(R5) sa mi zdajú byť nevýznamné.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od piitr »

Vstup hradla IC1B (a také obdobně IC1E) bych zapojil přes integrační RC článek. Tau aby bylo třeba 10ms, ale hlavně aby to bylo méně, než vydrží ten C1. Ten ale asi moc dlouho nevydrží, protože mezi vstupem IC1A a výstupem IC1B není žádný odpor, takže bych ho tam dal.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#6 Příspěvek od stevo59 »

Predpokladám, že ku tlačítkam idú nejaké dlhšie vodiče. Kvôli odstráneniu rušivých impulzov by som tlačítka pripojil cez integračný RC člen + čo navrhol piitr. Š.
...kábel odrezaný na presnú dľžku je nutne krátky...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hlavně ty vstupy, ke kterým vedou metrový dráty chce spojit se zemí odporem s co nejnižší hodnotou (kvůli impedanci smyčky), teprve potom filtrovat. S takovou anténou to chce spíš buď procesor, nebo dva KO za sebe (jeden jako filtr), nebo zpátky na stromy a klasickej spínač.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

ZdenekHQ píše:Hlavně ty vstupy, ke kterým vedou metrový dráty chce spojit se zemí odporem s co nejnižší hodnotou
Veď sú pripojené buď na GND, alebo 12V výstupom hradla s odporom cca 200 Ohm. Aby sa to preklopilo treba aspoň +/-6V a prúd nad 25mA. Ak sa to ošetrí, potom ani s tým tlačidlom to nepôjde preklápať. Ak sa to prizemní, nebude to symetrické vzhľadom na "preklápaciu" kapacitu a jej napätie. V tom zapojení proti všekým pravidlám sa musí výstupu vnútiť nadprúdom opačnú logickú úroveň. Toto zapojenie je kravina, ktoré modifikovať nemá cenu.
Ak to chce ovládať s desiatky metrov dlhými káblami mal by použiť skrúcané dvoj-linky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Však já jsem taky nemyslel, že bude modifikovat tohle - o té impedanci smyčky to byla obecná poznámka.

Nicméně připnutí např. 3x5kW akumulaček je docela solidní puls a v delší, nevhodně vedené smyčce se naindukuje klidně mnohem víc a ten CMOS to nejenom přepne, ale ještě na desce obrátí nožičkama nahoru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“