Protherm KLO 30

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pawlas
Příspěvky: 1
Registrován: 27 pro 2009, 01:00

Protherm KLO 30

#1 Příspěvek od pawlas »

Zdravím všechny a prosím o radu, nebo zkušenost. Stacionární kotel Protherm nainstalován v roce 1997. Do roku 2004 bez problémů. Pak se ale začala objevovat závada. Kotel ve studeném stavu při zapnutí začne dávat jiskru (poslechově) a je slyšet, jak začne foukat plyn. Ovšem k zapálení plamene nedojde a kotel spadne po urćité prodlevě do poruchy. Rozsvítí se červená signálka "porucha plamene". Je potřeba provést reset, pak kotel nastartuje a normálně topí. Původně se to objevovalo tak 5x až 10x za rok. Servisák nic nenašel, tvrdil, že to může být vadná zapalovací automatika, plynový ventil, nebo problém s regulátorem plynu u plynoměru a že počkáme, až se to projeví více, nebo to úplně selže. Pozval jsem časem jiného servisáka, protože četnost poruchy se zvyšovala a taky nevěděl nic lepšího. Vyměněny zapalovací + ionizační elektrody. Po poslední návštěvě letos na podzim se projevuje porucha každý den, někdy i vícekrát. Osobně si myslím, že problém bude v zapalovací automatice. Máte nékdo podobnou zkušenost?

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od passion »

Podobný problém, avšak na inom kotli som mal aj ja. Závada bola v tom, že iskra nebola na správnom mieste. Bol prerazený porcelán, čo drží iskrištie a iskru to dávalo všade možne len tam nie, kam by malo (podľa zvuku to poznať nebolo). Prerážalo to na porceláne, kde sa vytvoril doslova vodivý povlak, niekedy to iskrilo aj medzi prívodnými VN káblami. Na druhý pokus to už chytilo systémom mierny buch, nakoľko plyn už bol všade. Po výmene iskrištia, či ako sa tomu nadáva a vyčistení zbytku, je všetko OK už niekoľko mesiacov.

Možno skús ísť týmto smerom...

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#3 Příspěvek od kaja4 »

Potmě se podívej do kotle přes průzor,zda v okamžiku zapalování prská proti hořáku jiskra.V tom místě,kde prská jiskra,musí z hořáku vystupovat plyn.
Může být i vadná zapalovací elektronika,nepíšeš,jaká je použita.Otevřít ji a propájet spoje konektoru a rele.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Mně servisák přidával na tlaku při startu . Dělalo mi to přesně co tobě . Ono jde o to , že když přidá moc , tak to "buchne" . Srovnal mi to tak , že už druhým rokem nevím , že kotel startuje .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“