životnost CD-R a dvd-r nosičů

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

Sendyx píše:
konosuke píše:správně...nejstarší CD-R mám cca 8 let, dvd-r asi pět let. zatím bez jediné chyby čtení a hrají všechny. Pálím co přijde pod ruku (verbatim, imation, maxell, philips, EmTec, Sony, Fuji, Panasonic, memorex) ...mnohem víc škod napáchá nesprávné skladování (teplota, vlhkost, prach a UV záření) nešetrné zacházení (oděrky a škrábance) v oddělených krabičkách a za sklem knihovničky mě asi přežijí...
To bude jednou veselé probuzení, až zjistíš, že část disků je čitelná jen někde a občas a část jen v upravené mechanice. A z části máš dekoraci.

Mám noname disky, které před 6 lety vypálil kolega na různých strojích - od HP mechaniky po stolní audio CD rekordér. Měřil jsem RF signál v testovací mechanice tehdy a s nějakým časovým odstupem, před 2 lety to bylo cca poloviční proti čerstvému výpalu, dnes si už v test mechanice ani nevrznou (mechanika asi nestárne, orig. disky mají amplitudu RF pořád stejnou).
no a co ? chceš mně pokazit náladu ? ale, pane kolego...vše mám zálohováno na HDD počítače (který má 1000x životnost) a v případě havárie CD-R, dvd-r nosiče vypálím znovu, za 5.-Kč. a hraje se vesele dál... what´s the problem ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od zdenoeddie »

konosuke píše:
Sendyx píše:
konosuke píše:správně...nejstarší CD-R mám cca 8 let, dvd-r asi pět let. zatím bez jediné chyby čtení a hrají všechny. Pálím co přijde pod ruku (verbatim, imation, maxell, philips, EmTec, Sony, Fuji, Panasonic, memorex) ...mnohem víc škod napáchá nesprávné skladování (teplota, vlhkost, prach a UV záření) nešetrné zacházení (oděrky a škrábance) v oddělených krabičkách a za sklem knihovničky mě asi přežijí...
To bude jednou veselé probuzení, až zjistíš, že část disků je čitelná jen někde a občas a část jen v upravené mechanice. A z části máš dekoraci.

Mám noname disky, které před 6 lety vypálil kolega na různých strojích - od HP mechaniky po stolní audio CD rekordér. Měřil jsem RF signál v testovací mechanice tehdy a s nějakým časovým odstupem, před 2 lety to bylo cca poloviční proti čerstvému výpalu, dnes si už v test mechanice ani nevrznou (mechanika asi nestárne, orig. disky mají amplitudu RF pořád stejnou).
no a co ? chceš mně pokazit náladu ? ale, pane kolego...vše mám zálohováno na HDD počítače (který má 1000x životnost) a v případě havárie CD-R, dvd-r nosiče vypálím znovu, za 5.-Kč. a hraje se vesele dál... what´s the problem ?
the problem is.... ze HDD je nespolahlive medium pre archivaciu, pokial sa nepouziva niektory z tipov RAID a ine vychytavky. A ver tomu, ze HDD ktory vecer sa tvaril v pohode, rano uz si nemusi ani brnknut (vlastne dlhorocne skusenosti, odvtedy vsetko dolezite aspon 2x, a na rozdielnych diskoch) :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jistý no-name cdr disk se vyznačuje tím, že se mu při sebemenším hrubším dotyku na horní plochu odloupne část folie i daty. Stačí prosté skladování ve špindlu a občas přenést sem tam. Verbatimky či Sonky jsou vůči tomuhle výrazně odolnější. A pak, že se musí disk chránit jen zespodu proti poškrábání :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Lukas-Peca »

To dělají právě ty levné CD z Kauflandu, kdysi jsem jich neprozřetelně koupil 10 ks (bylo to jen naskládané na sobě a zatavené do fólie, nebyla k tomu ani krabička). Do půl roku se všechny sloupaly.
Z levných značek mám dobré zkušenosti s CD Emgeton v designu vinylové desky - jsou dost odolné, zatím žádné nezklamalo, což se o ostatních značkách říct nedá.
Co se CD-RW týče, tak zdaleka nejhorší jsou Memorex, které odešly do měsíce. Na datové straně byl ,,prosáklý" potisk z vrchní strany a CD nešlo přečíst. Emgetony zatím drží (stáří cca 4 roky). Nejlepší se mi zdá staré Verbatim ,,colour disc", je sice dost pomalé, ale spolehlivé. Toto už je ale beztak pasé, vytlačily to flashky.
Jaké máte zkušenosti s DVD-RAM?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#20 Příspěvek od konosuke »

a co zn.maxell...dvd-r 16x ? 10 ks. = 49.90 Kč. prodává se v síti obchodů Planeo elektro. něco jsem napálil, na PC mechanice LG H55L. kupodivu, vypalovačka NEC ND 3520 A je nechce brát a odmítá...ale, to samý firmu/značku Imation
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Lukas-Peca píše:Toto už je ale beztak pasé, vytlačily to flashky.
Pravda, že když 1GB flaška stojí 85Kč, tak se přímo na zálohu dat nabízí. Většinou ty nejdůležitější data mají pár stovek kilo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Akurat ta spolahlivost...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Jo, už jsem dvě ztratil...během tří týdnů. Ještě, že data na nich byla šifrovaná.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#24 Příspěvek od CharlesBass »

Už se vám někomu stalo, že se vám rozletěl disk CD/DVD v mechanice? Mě asi před třema lety se rozslámalo lisované cd. Střípků byla plná mechanika, na unašeši zustal jen ten střed disku s tím osazením ...

Už plánuju rozšíření diskového úložiště o zálohovací HDD asi do RAIDu ... i když už jsem jednou mezi dvěma totožnými HDD přehazoval plotny a zachránil všechna data ... ale to bylo eště v době kdy disky měli senzačních 300 MB. U pevných disků se myslím jedná spíš o vady elektroniky .. tedy pokud vemem v potaz, že médiem jsou plotny uvnitř. Vím,, že spousta firem se dolováním dat z různých poškozených médií velmi slušně živí .. a nebude to až taková věda ..

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od jef111 »

CharlesBass píše:........
Už plánuju rozšíření diskového úložiště o zálohovací HDD asi do RAIDu ... i když už jsem jednou mezi dvěma totožnými HDD přehazoval plotny a zachránil všechna data ... ale to bylo eště v době kdy disky měli senzačních 300 MB. U pevných disků se myslím jedná spíš o vady elektroniky .. tedy pokud vemem v potaz, že médiem jsou plotny uvnitř. Vím,, že spousta firem se dolováním dat z různých poškozených médií velmi slušně živí .. a nebude to až taková věda ..
Není to tak jednoduché jak si myslíš...
Na discích bohužel dost často odchází povrch na plotnách, obvykle při větším nárazu a uplně nejhůř když se zrovna točí. A s výměnou elektroniky to taky není pohoda.
Mám doma 3 disky Seagate Barracuda 7200.7 80GB, na první pohled uplně stejné. Jenže se liší výrobní sérií a ještě jakýmsi jiným kódem (kromě SN). Jeden má hromadu vadných sektorů, asi na všech plotnách, elektronika jde. Druhý má vypálenou elektroniku a třetí pravděpodobně taky mechaniku, asi hlavy, odmítá cokoliv zapsat nebo přečíst, nenajde ani oddíl a ten nejde vytvořit. Z těch tří jsem nesložil ani jeden funkční. Ta funkční elektronika prostě odmítá spolupracovat s jinou mechanikou, i když jsou uplně stejné. Asi do toho chytří páni inženýři nacpali nějakou "ochranu" nebo co. Takže ani takhle to nepůjde.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
kingjan
Příspěvky: 17
Registrován: 31 říj 2008, 01:00

DVD RAM

#26 Příspěvek od kingjan »

Dal som otázku k tejto téme a omylom som ju umiestnil do novej témy pod názvom DVD-RAM. Poprosím hlavného moderátora o premiestnenie sem. Ďakujem.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od jogo »

A čo takéto ukladanie dat?
Dva ext. HDD.

Jeden kapacitne menší, druhý väčší. Malý, šifrovaný, uložený napr. doma. U väčšieho, prenosného, obdobný priestor tiež šifrovaný, zbytok voľne prístupný, prenechaný pre rýchlu manipuláciu s datami.
No a večer v kľude preniesť data z "rýchlej zóny" duálne do oboch zašifrovaných zón.

Vychádza mi to podstatne rýchlejšie a bezpečnejšie ako manipulácia s CD či DVD nosičmi. Síce je tam vyššia počiatočná investícia, ale strata dat býva niekedy nenahraditeľná.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“