průmyslová špionáž naruby?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

průmyslová špionáž naruby?

#1 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Co se vám na tom nezdá? Já jsem pamětník této události. Asi se v tom dokumentu nemluví úplně o všem (a ani američani nezveřejnili všechno co se dozvěděli).
Vyšla o tom zajímavá knížka
http://simulatory.valka.cz/kniha/viewto ... 26&start=0

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Na netu se dají dohledat "dokumenty" z US strany o celé události, dokonce kdesi bylo i vyfoceno, v jakou úhlednou hromadu bedýnek letadlo rozložili před vrácením.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Tu knížku mám doma - a protože jsem "v Sajúzu" strávil nejeden "pátek" a hovořil s mnoha obyčejnými lidmi, můžu potvrdit, že popisy v knížce ani zdaleka nepostihují všechno, co se v "zemi, kde už včera snědli to, co si měli nechat až na zítra" skutečně dělo. Jen škoda, že jsem ten pořad neviděl, byl jsem na noční. MiG 25 skutečně vrtal americkým stratégům dlouho a hodně v mozku - hlavně jeho rychlost a dostup. A jen náhoda jim zabránila dřív zjistit, jak to vlastně s tím érem je - že byl původně navržen jako pilotovaná odpalovací plošina pro rakety vzduch-vzduch, určená zejména k boji s nadzvukovými strategickými bombardéry, jmenovitě s typem B-70 Valkyria - ze kterého se ale díky zastavení vývoje zachoval pouhý jediný prototyp... A že Rusi, aby nějak ospravedlnili ty miliardy investované do vývoje MiGu 25 z něj udělali bubáka - když ho nechali předvádět se nad Středním Východem a beztrestně provádět fotoprůzkum v izraelsko-egyptském konfliktu... Moc se jim hodilo, že Amerika dál pokládala tuhle pilotovanou letounovou střelu za velmi vyspělou hrozbu jejich letecké technice...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Len pre zaujímavosť - to má teraz nejaké výročie, či čo? Lebo aj maďari i český torrent to teraz pretriasajú ....
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Yardo, nic se mi nezdá, bylo to míněno jako zajímavost
(pro Ekkara: dnes resp. ve středu 01:55 je repríza).
Událost je z roku 76, takže bych ji měl pamatovat ale v té době jsem asi měl jiné zájmy než koukat na televizní noviny a číst Rudé právo, zkrátka tehdy jsem nezaznamenal. Dokument je z roku 2002 a je trochu politický, na ruské poměry docela sebekritický i když z něj je silně cítit že se pořád potřebujou vyrovnat s hodně hořkou pilulkou. Valkýra je tam dokonce v letových záběrech. To konstatování které tam zazní, že tahle loupež technologie je pak přinutila zlepšit další věci, je nakonec pravda. Myslím že rusové by v zrcadlově opačném případě udělali přesně totéž. Relativně nedávno Číňani zadrželi americké fotografické letadlo, jistgě šlo taky pod rentgen...
Podstatné spíš je, že dotyčný národ kdyžmá jednou konstruktéry, i po krádeži know-how jsou schopní vymýšlet dál... na rozdíl od malých, chudých a bezambiociozních zemiček.
V L+K někdy v 90. letech psali v seriálu, že některý americký typ, nevím jestli zrovna F-15 byl reakcí na beztrestné ruské poletování nad Aljaškou :D o tom Rudé právo tehdy taky asi nepsalo.
Nakonec je všechno relativní, na takový MiG23 dřív taky nikdo nesměl zblízka namířit ani foťák a dneska se u nás jeden válí na kraji města částečně pod plachtou, protože majitel buď nevěděl co s prachama nebo mu nestačily modýlky...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Ještě jsem si vzpomněl:
V té době začal v časopisu "Letectví a kosmonautika" vycházet seriál, jmenoval se snad "Sága MIGů", mělo to být o letadlech z této konstrukční kanceláře. V prvním dílu bylo popisováno jak ten MIG uletěl do Japonska (už si přesně nevzpomínám, ale snad to tam prezentovali jako omyl v navigaci) a další pokračování už nebylo :lol: :(

A ještě něco: Kdo by se v tomhle letadle chtěl projet, tak může. Myslím, že na www.denjaksen.cz/ se to nabízí. A nic to nestojí, jen peníze.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo - díky za info, bohužel i dnešní noc strávím v práci - přijdu domů díky posr.anýmu krizovýmu turnusu až ve středu ráno...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

snad jen pár zajímavostí, když jsem byl na vojně na velitelském stanovišti protivzdušné obrany dost to tam bývalí piloti v naváděcím stanovišti přetřásali. vrátili se ze školení z Ruska tvrdili jak Japonci koukali, že ta migina měla část elektriky udělanou miniaturníma elektronkama kvůli ELMAG impulzu a některé prvky v křídlech z nějakého sibiřského stromu, nevím nakolik je to pravda. Další povídání bylo o tom, že tu 25 chtěli nasadit i u nás kvůli SR71 která co týden létala okolo našich a východoněmeckých hranic a výběžky prostě ignorovala, jenže bylo nebezpečí, že by ta SRka spadla do západního německa, tak to taky nešlo. :-)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Tak údajně Mig25 nad ČSSR létal, minimálně několikrát, a kopíroval let SR71 v uctivé vzdálenosti. Údajně na tom létali rusové, snad z NDR, aby nám pomáhali s PVOS.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Ekkare, takové věci řeší placka za 9,- v DVD a showview :wink:

na vojně jsme kdysi týden co týden sledovali okolo čáry lety awacsu, oproti SR71 to bylo důstojně pomalé a od výběžků se to drželo dál, ostatně asi nehrály žádnou roli, šlo jim o monitorování zapínaných radarů. Blbé bylo že lítaly v neděli v poledne a kdo čučel u rádií, tomu kamarádi sežrali řízek :(

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#12 Příspěvek od Hanizek »

Sendyx píše:Tak údajně Mig25 nad ČSSR létal, minimálně několikrát, a kopíroval let SR71 v uctivé vzdálenosti. Údajně na tom létali rusové, snad z NDR, aby nám pomáhali s PVOS.
Foxbat byl prý jedno z mála letedel, které by bylo schopno SR-71 sestřelit. Měl nějákou speciální forsáž, takže se mohl na chvíli "přiblížit" a zaútočit.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#13 Příspěvek od Burajko »

Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“