Časový spínač s dig. hodinami

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Časový spínač s dig. hodinami

#1 Příspěvek od tomas001 »

Potřebuji nějak jednoduše vyřešit časový spínač, který 1x za den ve stanovenou hodinu něco sepne, rozepne apod., to už je jedno. Jeho výstup už si v dalších obvodech zpracuji, jak budu potřebovat. Potřebuji, aby to mělo slušnou přesnost, abych to nemusel každý týden seřizovat podle přesného času.
Nejjednodušší, co mě napadlo, je vybrakovat běžnou spínací zásuvku s digitálními hodinami za tři stovky a vyndat z ní potřebnou ekektroniku.

Mám dva dotazy:

1. Mám se připravit na nějakou zradu nebo trik související s napájením elektroniky ve spínací zásuvce? Jak je tam obvykle řešeno toto vnitřní napájení a na jakém napětí to obvykle chodí? Myslím, že první zrada bude už to, že tyhle spínací zásuvky hlídají, jestli jsou zapnuté do 230V, a pokud nejsou, tak sice drží hodiny, ale neobtěžují se se spínáním toho relátka.

2. Napadá někoho ještě nějaké jednodušší řešení? :-)

Díky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Napajane to byva cez kondik z 230V + v niektorych typoch su zalozne baterie. S presnostou problem nebyva.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Jirka »

Jestli umíš programovat PIC, můžeš zkusit periodický časovač.
Přesnost je dána přesností krystalu, dá se případně zvýšit jeho doladěním.
*****

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Což takhle digitální budík a buď snímat zvuk mikrofonem nebo se nějak napojit na piezoměnič?

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#5 Příspěvek od tomas001 »

Jo, jasně, bezva nápad. Mikrofonem asi ne, ale napojení na piezoměnič není problém. To mi vlastně připomíná, když můj kamarád na základní škole vyráběl výbušniny, které pak odpaloval na vojenském cvičáku pomocí digitálních hodinek, ke kterým připojil tyristor. 8-)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“