Feritový transformátor 40-60kHz

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepelopez
Příspěvky: 23
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

Feritový transformátor 40-60kHz

#1 Příspěvek od pepelopez »

Ahoj potřeboval bych poradit s transformátorkem pro frekvenci 40-60kHz. Transformátorek by měl mít funkci měřící (tj. potřebuji na vědět průběh napětí a nepotřebuji přes něj přenášet výkon) a chci to pro galvanické oddělění obvodů. Na primáru bude obdelník o napětí 230*sqrt(2) a sekundání napětí je celkem jedno (do 30V). Zkusil jsem to nejdříve metodou buldozer tj. na primár jsem dal 100z na sekundár 20z (jádro 5x5mm) a chvíli to i pěkně běželo. Pak se z trafa zakouřilo a metoda buldozer narazila.
Můžu pro toto trafo použít klasický vztah co se používá pro 230V 50Hz trafa?
tj. N = U / ( 4,44*Bmax*S*f ), nebo se to počítá jinak? Dík za odpovědi.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

to bude zasa vlakno.... Najprv konkretnu aplikaciu povedz... aby sme e vedeli o co presne ti ide.

Trafo bude musiet pracovat do nejakej zataze, a ten priebeh bude aj vyzrat dost inac od doho co by mohlo pretekat primarom TR.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Ten vzorec platí pro harmonický průběh napětí, ne pro obdélník.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Vzorec pro dvojčinný měnič je: N = U/(4*f*S*Bmax)
Pro jádro 5x5mm to vychází kolem 1z/1V, takže těch závitů to na primár chce tak 350.

Uživatelský avatar
pepelopez
Příspěvky: 23
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od pepelopez »

ad funkce: Na primáru je obdelník a podobný obdelník chci i na sekundáru (samozřejmě nebude úplně stejný a nebude tak "obdelníkový", ale s tím počítám). Ten obdelník pak porovnávám s jiným obdelníkem a měřím fázový posun mezi signály. Zapomněl jsem napsat, že mám na sekundáru zatěžovací odpor 100k.

ad vzorec: jasně, že platí pro harmonický průběh (obdelník je složenina několika harmonických průběhů). Nikdy jsem podobné trafo nedělal, tak vycházím z toho, co vím. Jak velká by byla chyba návrhu podle tohoto vzorce s porovnáním se správným řešením?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

mimochodem, o jakém feritu s jakými mag. vlastnostmi je řeč, když už se tu hází počtama závitů?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:mimochodem, o jakém feritu s jakými mag. vlastnostmi je řeč, když už se tu hází počtama závitů?
Běžný ferit, třeba budicí trafíčko z PC zdroje :wink:

Uživatelský avatar
pepelopez
Příspěvky: 23
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od pepelopez »

Omlouvám se za nepřesné zadání. Ferit je přesně, tak jak psala Andrea tj. černý ferit vykuchaný z PC zdroje.
Naposledy upravil(a) pepelopez dne 31 led 2010, 23:18, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

pepelopez píše:Omlouvám se za nepřesné zadání. Ferit je přesně, tak jak psala Andrea tj. vykuchaný z PC zdroje.
No hlavně, aby nebyl ze standby zdroje, ten se na to poněkud nehodí.

Edit: Bude doufám to napětí na primáru měnit polaritu, tj. +/- 325V?
Naposledy upravil(a) Andrea dne 31 led 2010, 23:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Běžný ferit je něco jako běžný prací prášek? Katalog běžných feritů Fonox před 20 lety už disponoval materiály s Al cca v rozsahu tří řádů...
taková vzduchová mezera taky udělá svoje, dejme tomu od 0,05 mm do 2 mm :roll:
Ve zdrojích se občas vyskytne neferitové železoprachové jádro, zas něco jiného.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:Běžný ferit je něco jako běžný prací prášek?
Exactly!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Kolikátá harmonická dle pana Fouriera se asi tak uvažuje, aby se přenos impulsu dal zhruba považovat za původní obdélník?

Uživatelský avatar
pepelopez
Příspěvky: 23
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#13 Příspěvek od pepelopez »

Tak jak jsem psal nazačátku. Trafo jsem už jednou navinul, fungovalo a pak shořelo. Chtěl jsem pouze vědět jak zjistit počet závitů, tak aby příště trafo neshořelo. Nechci rozvíjet akademickou debatu, co je více či méně vhodné jádro. Když už ano, tak rovnou prosím napište, jak určit pro dané jádro počet závitů.
Vzduchovou mezeru tam nemám.
Každopádně to navinu podle Andrei. Dík :wink: prozatím jediné číslo závitů, které se v odpovědích objevilo

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:Kolikátá harmonická dle pana Fouriera se asi tak uvažuje, aby se přenos impulsu dal zhruba považovat za původní obdélník?
Třcátátřetí, přesně a neptej se mě proč.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

akademická debata je to do momentu, než je znám průřez jádra, jeho materiál, aby se dalo určit sycení, kapacity vinutí, zatížení. Mezi shořením a neshořením vinutí je široký prostor pro přenos různě 🤐 impulsů, rezonace a co já vím. 100k je dost naprázdno, to bude bezpochyby generovat krásné zákmity.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“