OVP CTV257 - nepravidelne rusenie v riadkovom rozklade

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

OVP CTV257 - nepravidelne rusenie v riadkovom rozklade

#1 Příspěvek od Assur »

Zdravim vospolok . Pisem do profi sekcie , pretoze aj ked sa opravami TV nezivim , stihol som toho za roky poopravovat uz dost . Mam elektrotechnicku priemyslovku , slaboprud , akurat sa posledne roky venujem viac skladaniu pocitacov , tak TV isli do pozadia :-) Ale s elektronikou pracujem od roku 1984 .
Stretol som sa vsak so zavadou , kde si uz naozaj neviem rady . Dostal som od pribuzneho TV Orava OVP CTV257 Stereo , zapojenie je prakticky zhodne s CTV254,CTV284 (mam k tomu servisny manual 4.1) . Po pripojeni digitalneho fotoaparatu do videovstupu na prednom paneli (CINCH) zacalo nepravidelne rusenie v obraze . Prejavuje sa to tym , ze zacne v lavom dolnom rohu krivit obraz , akoby prenikal signal zo zvukovej casti do riadkoveho rozkladu , postupne to ide aj vyssie . Obcas aj mierne kolise sirka obrazu , ale len minimalne . Prejavuje sa to tak pri pripojenom signali , ako aj pri odpojenom (prepnem TV na teletext a vytiahnem antenu) , takze to nema suvislost so vstupnym signalom . Skusal som uz vsetko mozne . Podobne rusenie som par krat zazil pri poruchach AVC , ale v tomto pripade je AVC v poriadku . Premeral som napajanie iduce zo zdroja , napatia aj zvlnenia su v norme (pouzivam multimeter Philips PM2518 a osciloskop BM566 , mam aj BM556) . Ako prve som vymenil na skusku TDA8143 (ci nahodou nezakmitava) , potom korekciu podusky TDA4950 , dokonca som aj skusil vymenit vertikalny stupen TDA3654 (ci odtial nahodou neprenika 50Hz do riadkoveho rozkladu) , premeral vsetky diody v okoli VN trafa , preventivne vymenil elektrolyty v napajani obvodov aj v budeni BU508AF . Nedavno som zohnal z ineho TV aj obvod TDA8362A , tak som ho na skusku prehodil , takisto to nepomohlo . Ta zavada sa prejavuje uplne nahodne , TV ide cele hodiny ako ma , potom tacne trhat ten obraz , po nejakom case to zasa zmizne , takze je to fakt hra nervov , sediet pri TV a cakat az sa to prejavi , rychlo merat , skusit daco vymenit a potom znovu cakat ... Tie obvody , ktore som na skusku menil , som mal doma po suflikoch . VN trafo je takisto na 100% v poriadku . Uz naozaj neviem , odkial sa tam to rusenie berie . Budem vdacny za kazdu dobru radu .

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Robosand »

Poslal som Ti SZ...
Robo...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Všechno nasvědčuje na studeňák v obvodu korekce V-Z. :wink:

Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Assur »

Nemyslim , ze to bude studenac , vsetky spoje , ktore sa mi co len trosku nepozdavali , su aj 2x po sebe prespajkovane . Navyse by sa zavada musela objavit nielen nahodne , ale aj po poklepani po sasi , co sa vsak nestane . Ale vcera som si znovu k tomu sadol a myslim , ze by som sa mal zamerat na okolie S-VHS , pretoze som nieco podobne , ako sa objavuje na obrazovke , zachytil osciloskopom na emitore VT310 , ide odtial spoj cez C342 na vyvod 15 TDA8362A . Predtym som tam tomu nevenoval pozornost , pretoze tranzistory v okoli som mal uz pomerane . Uvidim ... C342 je vsak 680nF zvitok , nie elektrolyt 1uF , ako byva v niektorych schemach .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

"Studeňákem" jsem měl na mysli mnohem širší oblast, než jenom pájených spojů. Jinak si náhodné chování neumím vysvětlit. :wink:
Jinak ti nebudu brát přesvědčení, že jsi "na stopě", já si myslím, že jsi zcela "vedle". Na emitoru VT310 je obrazový signál, který nenese žádnou informaci o horizontálním rozměru. Pokud ovšem není závada např. ve zdroji. :wink:

Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Assur »

Lenze horizontalny rozklad ide z toho isteho obvodu TDA8362A , pokial je na vstupnom externom obrazovom signali nachytane nejake rusenie , moze sa to prenasat aj do horizontalu , zdroj som meral viackrat , tam je zvlnenie minimalne (150V , 12V vetva atd) . Ale kedze k zavade doslo udajne po pripojeni digitalneho fotoaparatu do externeho videovstupu na prednom paneli , mohlo tam daco posahat ... Aspon tak mi to byvaly majitel povedal , ze tam pripojil fotak , zblbol obraz . Tak vypol TV , odpojil fotak a odvtedy niekedy to takto blbne . Dnes uz do dielne nepojdem , ale skusim potom vymenit elektrolyty C343 22uF , C378 47uF a podobne . Pripadne aj rezistory okolo VT310 , uz som par krat zazil nevysvetlitelne spravanie , ked rezistor menil odpor , ale nebol uplne preruseny . Niekedy byvaju zle nalisovane tie ciapocky s vyvodmi na trubicke s odporovou vrstvou a robi to potom bordel (TR151 , MLT-025) ...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Samozřejmě teď mluvíš o napětí zdrojů, když je všechno O.K. Důležitější jsou údaje v době poruchy. :wink:
Assur píše:...Lenze horizontalny rozklad ide z toho isteho obvodu TDA8362A , pokial je na vstupnom externom obrazovom signali nachytane nejake rusenie , moze sa to prenasat aj do horizontalu ...
To je sice pravda, ale žádné rušení videosignálu nemůže (při dobrém IO) hýbat s rozměrem obrazu, zvláště, když tam žádný videosignál není. To by mě pak zajímalo, co jsi na tom emitoru VT310 vlastně viděl za průběh, podobný projevu na obrazovce, jak píšeš. :wink:

Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Assur »

Mas pravdu , pri tom poslednom merani som nemal poriadne pripojenu zem sondy osciloskopu k sasi TV . Sypem si popol na hlavu , to so sondou sa mi uz davno nestalo :-)

Uploadol som zaznam obrazu pri pustenom teletexte aj normalnom zobrazovani filmu :

http://www.youtube.com/watch?v=yZCUIMeMvac

Zobrazenie rusenia TV OVP CVT257 , v tomto pripade sa prejavilo v maximalnej miere , bezne to takto rusi iba v najspodnejsej casti obrazovky . Napajanie 150V aj 12V je stale v poriadku , bez viditelnej zmeny oproti stavu bez rusenia . Tmave pasy na obrazovke su sposobene snimanim digitalnym fotoaparatom a nie su vidiet v originale , ale to je snad kazdemu zname . Rusenie je vidno uz na vstupe TDA8143 . Zaznam bol spraveny pomocou Canon PowerShot A1100 IS .

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 10:10, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Tak v tomto případě bych se asi zaměřil na kolektorový obvod řádkového tranzistoru, hlavně kondenzátory a také zkontrolovat diody modulátoru.
Naopak po zhlédnutí videa přestávám obviňovat samotný obvod korekce podušky. :wink:

Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Assur »

kondik píše:Tak video je jednoznačné, mal som niekoľkokrát. A utvrdzuje ma v tom aj táto tvoja veta: "Obcas aj mierne kolise sirka obrazu".
Nuž veľa šťastia v ďalšom bádaní.
Nuz , uz som tam badal dost dlho a akosi mam v tomto pripade vypadok kreativity . :roll: Neporadis blizsie ? :roll:

Tu som uploadol aj oscilogram zo vstupu TDA8143 :

http://www.youtube.com/watch?v=tw-2yKortvM

Ja uz fakt netusim , kde sa to tam berie . Premeral som snad vsetko v riadkovom rozklade . Teda az na tie tlmivky ...

Myli ma to , ze chyba vznikla udajne po pripojeni digitalneho fotaku do externeho vstupu na celnom paneli , tak som hladal najskor problem dakde v prepinacoch SCART a podobne . Ale tam to asi nebude .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Na tom oscilogramu (mimochodem nešlo to zobrazit více zasynchronizovaně?) je patrná změna ss úrovně, z čehož bych podezříval napájecí napětí TDA8362 (+8V). Tam by spojitost s přepínáním videa byla. :wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 01 úno 2010, 19:06, celkem upraveno 1 x.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#13 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 10:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Assur »

masar píše:Na tom oscilogramu (mimochodem nešlo to zobrazit více zasynchronizovaně?) je patrná změna ss úrovně, z čehož bych podezříval napájecí napětí TDA8362 (+8V). Tam by spojitost s přepínáním videa byla. :wink:
Rusenie je nepravidelne , tak mi tam nedrzala synchronizacia . A s tymto nastavenim casovky to bolo najviac viditelne . Inac na youtube sa to da odkrokovat cez pauzu :)

Uživatelský avatar
Assur
Příspěvky: 22
Registrován: 07 říj 2004, 02:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Assur »

Skusil som na radu , ktoru som dostal v sukromnej sprave , rozpojit napajanie 150V (vytiahol som prepojku za konektorom vychylovaciek) a zavesil na 150V ziarovku 230V/75W na dodatocne zatazenie impulneho zdroja . Potom som zapol TV a pri odpojenych 150V od riadkoveho rozkladu zavesil osciloskop znovu na vstup TDA8143 , teraz je tam priebeh ako ma byt , bez rusenia alebo zmien v amplitude . Takze to naozaj vyzera na nejaku zradu v koncovom stupni . :roll:

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“