Feritový transformátor 40-60kHz

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

To pak ale vyhoví jen pro jednu střídu té opakovací frekvence, ideálně pro 50% délky periody? a předpokládá to hezkou dolní propust která pustí přesně první harmonickou a zbytek dokonale potlačí, ty si ji vezmeš a komparátorem vyzobeš průchody nulou a budeš doufat, že tam nejsou žádné zákmity do opačné polarity. V reálných obvodech s indukčností buzenou obdélníkem s amplitudou 350V laděný obvod s dost dobrým Q.
tazatel předpokládá sekundár zatížený 100k tedy prakticky naprázdno, to bude podle provedení kmitat taky třeba přes tři periody.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#32 Příspěvek od Andrea »

Určitě máš ve všem pravdu, já se jen zeptala.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Crifodo »

řekl bych spíš, že jde o odpověď na dotaz:
potřeboval bych poradit s transformátorkem pro frekvenci 40-60kHz. Transformátorek by měl mít funkci měřící (tj. potřebuji na vědět průběh napětí a nepotřebuji přes něj přenášet výkon).
čím přesnější dotaz, tím kratší cesta k odpovědi :wink:
Jednoznačnou odpověď taky nevím, použil bych jak napsáno výše optočlen, který nějaké harmonické a sycení nemusí řešit.

Uživatelský avatar
pepelopez
Příspěvky: 23
Registrován: 17 pro 2009, 01:00

#34 Příspěvek od pepelopez »

Crifodo píše:řekl bych spíš, že jde o odpověď na dotaz:
potřeboval bych poradit s transformátorkem pro frekvenci 40-60kHz. Transformátorek by měl mít funkci měřící (tj. potřebuji na vědět průběh napětí a nepotřebuji přes něj přenášet výkon).
čím přesnější dotaz, tím kratší cesta k odpovědi :wink:
Jednoznačnou odpověď taky nevím, použil bych jak napsáno výše optočlen, který nějaké harmonické a sycení nemusí řešit.
Moje řeč. V poradně by se neměly takové dotazy vůbec objevovat. Každopádně Vám děkuji za odpověď. Optočlen jsem zkoušel, ale přenášelo mně to i dost rušení na úkor kvality. S trafem jsem měl daleko lepší výsledky-rušení se pěkně zatlumilo, nepřenášelo to čistý obdélník, ale takový se zkosenými hranami - funkce výborná.
S optopčleny nemám velké zkušenosti a pravděpodobně jsem špatně udělal obvod. Pokud budu mít čas, tak se pokusím zformulovat přesný dotaz do poradny ohledně optočlenů :wink:

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#35 Příspěvek od voodoo400 »

pri previjani PC transformatora zo zdroja mi prasklo feritove jadro EI, odlomena je krajna nozicka na Ecku, nemate niekto skusenosti, ci je mozne taketo jadro zalepit napr. sekundakom, tak aby to nemalo vyrazny vplyv na funkcnost? Nejaka medzera tam vznikne...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#36 Příspěvek od PavelFF »

Vliv to mít bude. Jestli podstatný, to záleží na okolnostech - jak těsně se ti to podaří slepit, jestli je trafo výkonově navrženo na doraz nebo s vekou rezervou, v jakém typu zapojení má chodit,apod.

Taky jsem ulomil několik krajních nožiček a zkoušel jsem je lepit sekunďákem. Je docela umění trefit se přesně na sraz k sobě s minimální mezerou. Klesne indukčnost, vzroste magnetizační proud, každá noha bude na tom jinak, rozhodí se symetrie jádra.

Ale nemusí to znamenat tragédii, normálně má E trafo 3 malé mezery(vlivem nedokonalosti povrchu na styku dvou jader), nebo dvě malé na kraji a jednu pořádnou na středním sloupku. Taks mu jednu malou mezeru přidal.

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#37 Příspěvek od voodoo400 »

myslim, ze sa mi to podarilo zlepit celkom tesne, dal som do stredu malu kvapku riedkeho sekundaku a takmer vsetok vytlacilo von, tak som spokojny a kludne to jadro pouzijem. Diky za nazor a odpoved ;-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“