Pitval někdo Fíčko?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Pitval někdo Fíčko?

#1 Příspěvek od mi-ro »

Neměl jste někdo rozebraný proudový chránič? By mě zajímalo jak je to řešený. Jestli tam je nějaká elektronika nebo to je nějak primitivně-mechanicky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Je to tak 5 i více let tomu nazad, jsem jeden rozebral. Byla to klasika, elektromechanika. Lidově řečeno, západka rohatka. :opravar: V té době jsem neměl digitál, tak jsem to neodfotil. Údajně existuji i elektronické, ale s tím jsem se nesetkal.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Mechanicky si to dokážu představit, ale to vyhodnocení chybovýho proudu a vykopnout západku už jen 30mA a to dost rychle.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Taky jsem tomu moc nevěřil, ale proudové trafo napájí el.magnet, který odjistí západku.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

janousek píše:Taky jsem tomu moc nevěřil, ale proudové trafo napájí el.magnet, který odjistí západku.


Presne tak, ja som skúmal staré 3f DDR fíčko, na jednom jadre je z každej fázy aj nuláku pár závitov hrubého drôtu, vybavovacie vinutie má mnoho závitov tenkého drôtu. Výstup tenkého vinutia je zapojený na cievočku vybavovača. Kontrolné tlačidlo je zapojené jedným pólom cez odpor na vstupnú fázu, druhým pólom na inú výstupnú fázu.
Funguje to tak, že v normálnej prevádzke sa súčty prúdov v trafáku vzájomne vyrušia, pri rozdiele prúdov vstupných/výstupných sa naindukuje v trafe dostatočná energia na spustenie vybavovacej cievky.
Sám som bol prekvapený, že údaj bol 30mA na vypnutie, v skutočnosti mu stačilo len 20mA. Dodnes funguje v kúpelni...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#6 Příspěvek od miromatus »

Zdravím , skoèil som pre jeden vadný chrániè do dielne a urobil foto
Přílohy
P2070094.JPG
(167.34 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Tak je to jasný, je to pouze "pasívní" záležitost. K tomuto tématu mě přivedla myšlenka, když jsem v posledním AR viděl nějaký plánek na zásuvku do dílny kde byl chránič ale tam je to v elektronický verzi. Díky všem a hlavně miromatusovi za foto.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

Jsou i chranice s elektronikou. Dela je treba Bonega. Tady si o nich muzes precist vic.

http://www.bonega.cz/elektro/pep_chranice_63a_e.asp

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

Někde bylo uvedeno, že pokud se před chráničem s elektronikou přeruší střední vodič, tak elektronika není napájená, přestane fungovat a chránič nebude chránit. Ale nezkoušel jsem to.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od brtnik »

zákl. teorie napø tady:
http://www.eatonelektrotechnika.cz/pdf/ ... df_343.pdf
diferenciální proudové relé je mechanicky provedeno zpravidla s permanentním magnetem, který zajiš￾uje protichùdné požadavky na velkou sílu držení západky vybavovacího mechanismu proti malému proudu cíveèkou, získaného z rozdílového transformátoru a tím i jejímu slabému elmag. poli. Držení kotvièky zajiš￾uje permanentní magnet, jeho pole se pøi prùchodu proudu cívkou nasuperponuje na pole z cívky (jednou +, jednou -) a pøi - polaritì síla pružin kotvièku odtrhne a chrániè vybaví. V základním provedení proto elektroniky netøeba, je to èistá elektromechnika (elektronika je nutná, pokud potøebuji jinou charakteristiku, napø. zpoždìnou). (str9 a dále napø. tady:)
http://motor.feld.cvut.cz/www/materialy ... t.ppt_.pdf

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“