Neznáma žiarovka s modrou čapicou

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#16 Příspěvek od Zirafka »

U leteckých žárovek, respektive u těch pro osvětlení dráhy, se používá proudové napájení. Dokonce na žárovkách je napsáno 60W / 10A o napětí ani zmínka (ačkoli to je jasné).

Žárovky se řadí do série a proudový zdroj dokáže dodat úctyhodné napětí. Je to z důvodu bezpečnosti, při poruše žárovky se prostě jedna zkratuje a svítí se dále. Při zkratu části větve nic neshoří, ale svítí jen část větve. A když zkrat sám shoří, tak se větev opět rozsvítí.

Upřímně se mi nezdá, že to je žárovka. Zkus změřit VA charakteristiku a pak uvidíš.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#17 Příspěvek od Yarda1 »

Já bych hádal, že je to nějaký stabilizátor. To vlákno, pokud by to byla žárovka, by asi muselo svítit dost intenzívně a k tomu mi nepasují ty nožičky. Tak si představuji, že je to píchnuté v nějaké patici a při provozu to slabě žhne.
K těm letištním světlům: IMHO v každém světle je trafo co tu žárovku napájí. Pokud se žárovka přepálí tak trafem jde proud dál.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#18 Příspěvek od bu2520 »

tady ještě jak vypadá kilohertzový krystal v praxi
Přílohy
xtal 002.jpg
(65.68 KiB) Staženo 58 x
xtal 001.jpg
(64.29 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#19 Příspěvek od stephunk »

Variola-ďakujem za zaujímavé info, najrozumnejšie bude ozaj zmerať VA. Nie žeby som nebol zahádzaný robotou, ale ako príjemné rozptýlenie mi to príde vhod. Snáď pri tom nerozptýlim vlákno :) S výslednou VA charkou sa tu pochválim, pretože som rád, že vôbec niekto zareagoval.
V práci máme žiarovky s podobne tvarovaným vláknom, pričom sú na výšku asi 10-11cm dlhé, na sebe nápis 110V/1kW - halogen, so zvláštnym bajonetom.. Ad kryštály, sám som mal podobných kúskov 5. Boli to 26.7kHz, keďže som nevidel využitie pre ne, tak som ich vyhodil..

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od pajosek2 »

To Stephunk: taky bych se přikláněl k žárovce do promítačky.

To GeorgeB: nevím,co to máš,protože nevidím do systému,ale v tomhle provedení se vyráběly i elektronky.Podle počtu vývodů by připadala v úvahu maximálně přímožhavená trioda.Ale jak už jsem řekl,nevidím do systému.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#21 Příspěvek od stephunk »

Takže stabilizácia prúdu sa nekoná, je to žiarovka. Myslím, že tí, čo tipovali na premietacie zariadenie trafili. Po nabehnutí napätia z 70 na 215V dc je odber od 0,36-0,63A. Žiarovka už svieti ako klasická stovka. Po pripojení na 230V žiarovka svieti a hreje ako čert. Skúsim jej zajtra zmerať spotrebu. Nemám totiž AC ampérmeter. Zaujímavé, že svieti výrazne belšie ako obyčajná 500W halogénka, alebo 100W žiarovka. Takisto o trochu belšie ako 18W úsporka Philips Genie. Z týchto troch, ač je najbelšia, jej svetlo je najpríjemnejšie. Aj usporiadanie vlákna napovedá, že je tu snaha o čo "najbodovejší" zdroj svetla..Vyriešené :D

Odpovědět

Zpět na „Součástky“