koupelna, zasuvky, chranic , IP

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

milan222 píše:jo a jak to je s chranicem? musim ho jit nahodit, nebo se nahodi sam?
Když to přežiješ, tak ho musíš jít nahodit, když nepřežiješ, nahodí ho pozůstalí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Samonahazující chrániče u nás ještě nejsou schválené a neměly by být v prodeji. Dá se ale očekávat, že pro koupelny budou tak jako tak nepřípustné. Informace, ke kterým jsem se zatím dostal, ukazují na to, že tyto chrániče budou přednostně určené k ochraně zařízení, jejichž dlouhodobý výpadek by vedl ke vzniku velkých materiálních škod, a zařízení bezobslužných. Takže pro koupelny jedině s ručním nahozením.

Pokud jde o svítidla, nevidím důvod, proč by nemohla být přes chránič, když už tam je. I když, skutečně vždy nemusí - podmínky definuje norma.

Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 85
Registrován: 07 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od rusher »

K těm svítidlům v koupelně: ono nejde jen o to vlastní svítidlo, které může být třeba uprostřed stropu 3m vysokého, ale taky o vypínač, který je přístupný a taky o kabel, který může nějaký šikula provrtat a přidělat do něho třeba věšák na ručník :oops:

K čemu bude ten "kabel uzemnění" do kuchyně?
Nevadí, že deska má rýhy, už se těším na každou z nich. (K. Zich)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Co takhle nerezový dřez s baterií, myčka, trouba případně sporák... i tam lze sáhnout na dvě místa s rozdílným potenciálem, když se například zavleče fáze vodou (u nás stále ještě nemá voda vždy dostatečně velký odpor, navíc k sousedovi, od kterého se může fáze do vody dostat, je to obvykle blíž, než k prvnímu uzemněnému kovovému potrubí) atd.
Když už je jednou jádro rozkopané, proč nesnížit i další rizika?

Mimochodem, další předpisy požadují na novou elektroinstalaci, zejména, pokud se sáhne na jištění, projekt. V tom případě je věcí projektanta, jak se s tím popere, aby ta nová instalace pak prošla revizí s pozitivním výsledkem.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#20 Příspěvek od milan222 »

presne. je potreba uzemnit drez sporak. linka neji velka a tak je moznost treba spasnuti elektrickeho naradi na nebo do drezu. pak nekdo pude a bude to chtit vytahnout... resime koupelnu a tak jsem zase obnovil znalosti. drive to bylo ale horsi. a co si myslite o zasuvkach u umyvadel se stitky pozor nebezpecne pouzivat elektricke pristroje... nebo jak to bylo
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Tolik kydů a čas tolika lidí, místo aby se zadala práce jednomu příčetnému řemeslníkovi, ev. + revizákovi... :roll:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nezemněnej dřez s odpady v plastu v rodinným domku je bezpečnější než zemněnej (vlastní názor). Odpory vůči zemi či obecně smyčky se sčítají a ani elektrickej sporák s připojenou kostrou na fázi nemá proti dřezu "ve vzduchu" koho zabít, na rozdíl od dřezu natvrdo spojenýho se zemí a fíčkem z tržnice, navíc, když je dřez běžně 2 metry od sporáku.

V paneláku má pospojování a zemnění logiku, trubky jsou krátký a soused může být blázen a omotat kohoutek od vody či plynu drátem strčeným do zásuvky, čímž vám pošle přes metr trubek nějaký to napětí. Navíc ve starým paneláku není bohužel ani dnes fíčko moc běžný, na rozdíl od vody a plynu v železe, tudíž pospojování je tam jedinou možnou ochranou. Nikoliv však proti vlastní blbosti, kdy strčíte hřebík do zásuvky a chytnete kohoutek. To samý s hřebíkem můžete udělat v obýváku proti radiátoru či anténnímu svodu atd.

Jinak měřeno u mě - mezi dvěma vodovodníma baterkama metr od sebe a "dvacítkou" plastem při puštěné studené vodě je kolem 60Kohm odpor. Při zavřené asi o třetinu víc.

Čili na prvním místě je posouzení stavu a zdravej úsudek revizáka či projektanta, ale na tom jsme se tady už několikrát shodli.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kobra
Příspěvky: 134
Registrován: 31 led 2005, 01:00

#23 Příspěvek od kobra »

rusher píše:Lepší je dát světla a zásuvky na samostatné jističe a chránič dát společný před jističe. Pod umyvadlem zásuvka být nesmí, takže jedině vedle těch 20cm.

Hill byl rychlejší a výstižnější :wink:
jak jsi přišel na to ,že pod umyvadlem zásuvka být nesmí

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#24 Příspěvek od kbulda »

Crifodo píše:Tolik kydů a čas tolika lidí, místo aby se zadala práce jednomu příčetnému řemeslníkovi, ev. + revizákovi... :roll:
Toto je nejrozumější odpověď.

Milane 222, nech si to udělat od elektrikáře, když tomu zjevně vůbec nerozumíš.

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

koupelna

#25 Příspěvek od milin »

Ahoj snat to pomůže
Přílohy
080214_sb0802_mer_8v.jpg
(22 KiB) Staženo 174 x

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#26 Příspěvek od milan222 »

kbulda píše:
Crifodo píše:Tolik kydů a čas tolika lidí, místo aby se zadala práce jednomu příčetnému řemeslníkovi, ev. + revizákovi... :roll:
Toto je nejrozumější odpověď.

Milane 222, nech si to udělat od elektrikáře, když tomu zjevně vůbec nerozumíš.
uz je to natazene asi 3/4 roku a soused elektrikar mi to schvalil.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
kobra
Příspěvky: 134
Registrován: 31 led 2005, 01:00

#27 Příspěvek od kobra »

já tam dal jen odpověď pro toho co tvrdil ,že pod umyvadlem nemůže být zásuvka.
Ale jinak by asi nejen mě zajímalo ,jak to nakonec máš vyřešený

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#28 Příspěvek od milan222 »

kobra píše:já tam dal jen odpověď pro toho co tvrdil ,že pod umyvadlem nemůže být zásuvka.
Ale jinak by asi nejen mě zajímalo ,jak to nakonec máš vyřešený
takhle to je, ale nevim presne ty miry, vsecny podklady jsou na chate.
Přílohy
ScannedImage.jpg
(229.21 KiB) Staženo 122 x
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#29 Příspěvek od kbulda »

Naposledy upravil(a) kbulda dne 09 úno 2010, 19:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#30 Příspěvek od milan222 »

kbulda píše:Nebudeš mít asi problém s umístěním zásuvek, ale budš mít asi problém s umístěním vypínačů a světel.

http://elektrika.cz/data/clanky/znok030708/view
vse odpovida norme. svetla jsou dosti vysoko a maji ip44, vypinace i zasuvky jsou mimo umyvaci prostor. na tom papiru to je primitivne za 2 minuty. moji praci schvalil kamarad revizak, a neni to: jsi kamos, mas to dobre...
jinak jsem badakl s metrem tajne ve skoler vypinace v toalete. vypinac je 5cm od umyvadla, umyvadlio je 80cm nad zemi, a vypinac je 100cm a neco nad zemi, alůe 120cm to neni. a je to IP20
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“