Aiwa AD-F 410 - vadný motorek

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

Aiwa AD-F 410 - vadný motorek

#1 Příspěvek od Hape »

V kazetovém magnetofonu Aiwa AD-F 410 mám špatný motorek. Tady jsou údaje které jsem o něm zjistil:
Označení na motoru: SHE2L. 50_2111E
Směr otáčení: vlevo (při pohledu na čelo s výstupní hřídelí)
Počet otáček: neznám
Rozměry: průměr 34mm, šířka 25mm,průměr hřídele 2mm, délka hř. 8,2mm (může být i delší), rozteč upevňovacích otv. 26mm
Napájecí napětí: nevím jaké má být, ale naměřil jsem při připojeném motoru cca 5V, při odpojeném cca 10,6V.

Motor má snahu se otáčet, ale mechaniku neutáhne.Tak bych ho chtěl nahradit. Našel jsem některé e-shopy, např. zde, nebo zde. Ale nevým který by byl vhodný jako náhrada za původní. Poradíte mi?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Otáčky spočti podle průměrů řemenic atd.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hape »

Tak otáčky jsem spočítal na 2513 ot/min. Rozdíl +113 ot/min oproti otáčkám uváděným u motorů v e-shopech je asi způsoben nepřesností při měření i výpočtu a zanedbal bych ho. Nebo ne?
Potom je ještě otázka napájecího napětí, a upevňovacívch otvorů, jejich rozteč nikde neuvádějí.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Tak na 90% to bude 9V.

Horší je, že většina současných motorků pro audio je mizerné kvality, a zásoby původních starých motorků došly.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Co může na motorku tak do ztracena odejít, že má snahu se otáčet ale nemá krouťák??

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Motor kuchni, má v sobě regulátor a ten zkontroluj. Některé motorky se stářím odmagnetovaly (dost zřídký jev), ale častější je poškození kartáčů nebo ještě častější je zanesení komutátoru (částečný zkrat lamel), nebo totální vydření. Taky samozřejmě ložiska jsou někdy v háji.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

neviem na sm260-261 za zvikol zaseknut a uz neroztocit sa mm od seba.... inak zaujimavo tam bol rieseny komutator

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hape »

Tak už jsem asi přišel na to proč se mu moc nechtělo točit. Motor jsem kuchnul jak radil Sendyx a po machanické stránce mu nic není. Komutátor je čistý a stopy po kartáčích jsou jen slabé. Magnet také magnetuje subjektivně celkem dost. Tak jsem začal zkoumat jeho elektronický regulátor, i když jsem neměl vůbec tušení co a kde na něm mám změřit. Co se týče elektroniky jsem spíš takový zvědavec než praktik. No a jak jsem ho tak otáčel ze strany na stranu a koukal jestli na něm neuvidím nějakou zjevnou závadu, všimnul jsem si že na běžci trimru je nějaká zelená barva. Napřed jsem si myslel že je to barva na zajištění jeho polohy, ale nějak se mi to nezdálo a tak jsem po ní přejel hadříkem a ona šla lehce pryč. Byl to tedy nejspíš nějaký oxid. Tak jsem hadřík navlhčil isopropylalkoholem a běžec jsem důkladně otřel, pak jsem injekční stříkačkou s jehlou trimr tím alkoholem prostříkal a při tom ho několikrát otočil tam a zpět. Po složení do kupy motorek běží zdá se tak jak má, i když v magnetofonu jsem ho ještě nezkoušel.
Teď by mě zajímalo co stím trimrem dál. Vydrží takhle delší dobu? Nebo ho něčím nakonzervovat, nebo ho zkusit preventivně vyměnit?
A když už mám ten motor vymontovaný mohl bych mu trochu namazat ložiska. Jakým olejem nejlépe?

PS: Taky se vá u příspěvků zobrazuje nesmyslné datum a čas vložení jako mě?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

Datum a cas mas spatne preto lebo mas zle nastavenu casovu zonu tu na stranke :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Mně se zdálo divný, jak by se v regulátoru motorku pro capstan z ničeho nic odmagnetovaly permanentní magnety :roll: i to sjetí komutátoru až na krev by bylo rarita.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Trimr vyhodit a dát nový.

Z komutátoru se vyplatí vyfoukat nebo vydloubat smetí ve špárách mezi lamelama. Mazat ložiska - asi nepatrným množstvím řídkého oleje na jemnou mechaniku, žádný silikon.

Vydřený komutátor dokáže odejít ze dne na den, ale většinou ten motor začne kolísat.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“