Logická zkoušečka chudého amatéra

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

Logická zkoušečka chudého amatéra

#1 Příspěvek od Yarda1 »

Padnul jsem na jednu svou starou konstrukci, nedalo mi to abych se s vámi nepodělil.
Kdysi jsme potřeboval něco rychle oživit, přístroje byly zrovna rozpůjčované, tak jsem si to v rychlosti sdrátoval a když jsem později neměl co dělat, dal jsem tomu štábní kulturu.
Je to jednoduchá logická sonda - z hrotu přes jedno hradlo na LED. Ze dvou hradel je generátor signálu o kmitočtu který se dá sledovat pouhým okem. Signál je přes hradlo připojen na druhou LED a ta bliká. Signál je přes další hradlo přiveden na dutinku FRB (označena šipkou), tam se může připojit špičkou FRB vodič (ten jsem nenašel). Signál se přivede na vstup logiky a sondou se sleduje. Tak se zjistí, jestli spoj není zkratovaný nebo přerušený, případně lze testovat jednoduché logické obvody - obě LED blikají ve fázi, v protifázi nebo jinak. Případně lze použít samotný generátor. V době jednočipů je to asi passé, ale možná by se to mohlo hodit jako inspirace pro začínající elektroniky.
Přílohy
sonday.JPG
(131.46 KiB) Staženo 601 x

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#2 Příspěvek od mat100 »

Aš na ten tišťák je to docela dobrý. Až budu mít čas taky něco takového urobím.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od frantajetel11 »

No čoveče něco takovýho jsem kdysi vyrobil asi ve třetí třídě. A protože jsem se styděl, že to vypadá divně, tak jsem to celý zalil do dentakrylu. A určitě bych se neopovážil to někde publikovat :lol: :lol: :lol:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“