AD převodník - změna reference × zesílení signálu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

AD převodník - změna reference × zesílení signálu

#1 Příspěvek od marzou »

Zdravím,
měl bych tu takové teoretické dilema.....nejprve přejdu k praktické ukázce:

Měřím signál s rozpětím 1V, vstup do AD bez zesílení, reference 1V....

Dále chci měřit signál s rozpětím 0.5V.....takže musím buď signál 2× zesílit nebo musím snížit referenci na polovinu, tj. 0.5V.


Hlavním požadavkem je přesnost měření, zajímalo by mě jestli lze bez dalších údajů říci, co je výhodnější, jestli zesilovat signál nebo měnit referenci?

V rychlosti mě napadá, že je výhodnější to, co můžu nastavit přesněji, buď 2× zesílení nebo 1/2 referenci.

Mohlo by záležet i na typu AD převodníku, momentálně používám aproximační, ale zajímalo by mě to i pro paralelní....... více informací nechci uvažovat, zajímá mě to spíš obecně než konkrétně.......

Takže bych poprosil moudré hlavy aby se vyjádřili....:)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud máš možnost přesně přepínat reference, je to lepší cesta, každý zesilovač ti totiž přidá šum, teplotní nestabilitu atd.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Malá reference zase zvýrazní některé chyby převodníku a sníží odstup s/š při převodu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Je to dobrej námět na bakalářskou práci. Teoretik by se vyřádil... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#5 Příspěvek od marzou »

Jak jsem psal............referenci dokážu nastavit se stejnou přesností jako zesílit signál, tzn. že nepřesnost samotného zesílení nebo reference nevyvolá chybu AD převodu větší než 1LSB....... ale v samotném převodníku jsou samozřejmě i jiné zdroje chyb.........ty podle mě mohou být v součtu více potačeny buď pokud signál zesiluju nebo pokud měním referenci.......proto ta otázka..........co je lepší, jestli to lze tedy takhle obecně říci? navíc odpověď se možná může lišit s typem AD převodníku....

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

Kdyby jsi řekl co to vlastně chceš měřit a s jakou přesností, tak by odpověď možná byla: je to šumák...

navíc bude záviset na typu OZ/AD...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

nějak jsem přehlídl jaké bitové rozlišení bude mít ten převodník, když bude známá chyba LSB, tak se dá uvažovat jestli ji vůbec zhorší drift reference nebo šum zesílení. Jaké budou nároky na rychlost převodu, jestli se dá opakováním měření a sw zprůměrováním eliminovat ten šum nebo fluktuace normálu napětí.

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#8 Příspěvek od marzou »

Do takových detailů jsem zabýhat nechtěl, otázku jsem myslel opravdu jen obecně, zda jde o způsobu změny rozsahu možné rozhodnout jen na základě informací, které jsem uvedl............podle vašich reakcí není, dál to asi nemá cenu rozebírat.
...........nakonec možnosti jsou jenom dvě, vždycky je možné vyzkoušet všechny dvě:)......pokud se zdá, že zesilovač zavleče do měření signálu stejnou chybu jako změna reference.........

Odpovědět

Zpět na „Teorie“