Digitronové hodiny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#211 Příspěvek od rampa_mekkvak »

nevíte prosim někdo, jakou snesou digitrony pracovní teplotu? nemůžu sehnat pořádnej datasheet a jen u jednoho sem vyčet 4O°... což se mi zdá málo...

mam hodiny s ZM1040kama a mam to celý v plexisklo krabičce a je tam docela teplo, když to odklopim, tak sou ty digoše docela teplý, nevadí jim to moc do budoucna... mam desku kde 180V dělá cívka 100uH a výkonovej tranzistor -takovej ten, co se na něj dá přimontovat chldič TO220 a pěkně topí, je na něm až 70° a na cívce kolem 5O° a ještě je tam 7805ka a na tý je taky kolem 50° no a všechno to teplo zůstává uvnitř krábě a i když mam v plexiskle provrtaný dýchací otvory, tak sou jen z boku, ale teplo stoupá nahoru, jenže nahoru vrtat díry nechci, protože tam pak bude sedat prach... měl sem tak už i malej větrák 25x25mm ale po zadeklování rezonoval a to se nedalo... byl to pronikavej slyšitelnej zvuk...

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#212 Příspěvek od mira2830 »

Neni to sice odpoved na tvoji otazku, ale neslo by vyladit ten zdroj, aby produkoval min tepla? Ty ztraty na spinanym zdroji se mi zdaji docela velky...

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#213 Příspěvek od rampa_mekkvak »

a jak vyladit? myslíš, že by třeba pomohlo menší vstupní napětí? podle dokumetace ty hodiny běží mezi 9-12V a já tam mam trafíčko 12V... mohlo by to ulehčit 7805ce, ale zase ten výkonovej tranzistor by musel častějc spínat aby to dohnal do těch 180V, je to tak... tzn, že jeden by topil míň a druhej zas víc?

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#214 Příspěvek od mira2830 »

Vykonovej trand ve spinanym zdroji by hlavne tak moc topit z principu vubec nemel, prave proto, ze pracuje ve spinacim rezimu.

Muzes dat schema?

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#215 Příspěvek od rampa_mekkvak »


Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#216 Příspěvek od mira2830 »

Nejdriv zpet k tvoji puvodni otazce :) , pro ZM1040 jsem nasel uvedenou max. teplotu 70°C, viz odkaz.

12V AC je skutecne maximum, protoze o moc vic uz nebude chtit snaset ani ta 555-ka. Vzhledem k tomu, ze na 7805 pri tomhle napajeni musi byt kolem 12V, nedivim se, ze trochu topi, ikdyz odber by nemel byt nejak velky. V jeho zajmu bych asi zkusil napeti snizit. Na spinane zdroje nejsem bohuzel odbornik (ne, ze bych jinak byl :) ), tak me treba nekdo fundovanejsi opravi, ale jestli se ta civka zahriva, nejspis se presycuje, takze bych pro zacatek zkusil vetsi indukcnost. Teoreticky to ale moc podporit nedokazu :oops: Osobne bych navic pro step-up pouzil spis obvod jako MC34063, s 555 jsem to take zkousel, ale nepovedlo se mi docilit pouzitelne ucinnosti.

A mozna to digitronum v multiplexnim rezimu tolik nevadi, ale ty anodovy odpory bych ze setrnosti o neco zvetsil...

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#217 Příspěvek od Racius »

Zmeraj prúd idúci anódou, teda, ak sa dá pri tej frekvencii.
Ja som tak skúšal zapájať na vyskúšanie digitróny, dal som ich na 190V a sa mi zdalo podozrivé že tak svietia a hriali sa, tak som do obvodu zaradil trimer a zavesil voltmeter a kukám 10mA 8O
Trimrom som doladil na 2mA a bolo to v pohode.

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#218 Příspěvek od rampa_mekkvak »

díky za odpovědi... já nevim s tou indukcí... ve schématu mají 100 uH a ta byla i v balení součástek, co mi přišly z německa... protože sem koukal a u nás se snad normální cívka koupit nedá... nemá je GMko ani GES ani lokální ele součástky a že jich je u nás dost... a nevim, jak by se to chovalo na zbytek obvodu a hlavně k digošům... podle návodu sem měl změřit klasickym měřákem jestli ten obvod dává 180V a trimrem jemně doladit, při měření tam bylo asi 160, tak sem to trochu poladil a ok... možná sem se špatně vyjátřil, ale digitrony samy o sobě netopí, ty sou krásně pokojově chladný, ale jak sou po nim tý topný šváby, a sou v tý uvařený krabici, tak se zahřejvají, jak to teplo sálá nahoru... a ta cívka je přeci jako trafíčko, ne...jak to indukuje napětí, tak se to zahřejvá, jako u trafíčka, je to tak? nevim, co s tim...

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#219 Příspěvek od mira2830 »

Koupit civku, resp indukcnost u nas snad az takovy problem neni, viz treba GM :) Je pravda, ze pri pripadnych pokusech by to chtelo digitrony radsi odpojit, upravit a nastavit zdroj a pak zase pripojit... Jak uz jsem psal, neumim ti presne rict, co jak zmenit, aby to slapalo nejlip. Kdyz jsem si zkusil zdrojovou cast postavit podle tveho schematu, s tlumivkou 100uH se pri zatezi 10k opravdu tranzistor i tlumivka dost zahrivaly, vyrazne se zvysil odber. S indukcnosti cca 300uH k zahrivani prakticky nedochazelo, odber se zvysil jen o neco, ale zase vic spadlo vystupni napeti. Vic casu jsem zatim nemel si s tim hrat, ale muj osobni nazor je, ze by se to zlepsit dalo ;)
Btw civka ani trafo se nezahriva kvuli indukovani napeti, pokud vim, ale kvuli ztratam - bud v magnetickem obvodu nebo ve vinuti :)

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#220 Příspěvek od rampa_mekkvak »

to jo, jenže já potřebuju axiální... a tu se mi tam najít nepodařilo, respektive, něco jo, ale nevypadá, tak jako ta, co tam jest... viz dokumentace http://www.nixieclocks.de/english/downl ... shv106.pdf, tam je její fotka na stránce 6.

jinak díky, za věnování času... ty testy s cívkou by mě už asi nenapadly...já už sem z toho téměř vypad...mam sice ele školu, ale věnuju se víc počítačové problematice, tak se do toho znova pomalu dostávám... líbilo by se mi tam mít téměř vlažnou cévu, ale už mevim, jak docílit toho, aby to výstupní napětí bylo 180V...

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#221 Příspěvek od rampa_mekkvak »

jinak, těď sem zkusil trafíčko 9V / 630mA a řelk bych, že všechny tři topiče topí trochu míň... hlavě ta 7805...

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#222 Příspěvek od mira2830 »

treba tahle by tam mozna pasovat mohla? Otazka je, jestli se ti chce poustet do experimentu, kdyz to ted vlastne funguje? :-)

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#223 Příspěvek od rampa_mekkvak »

jojo, ta by tam určitě pasovala.. ale zatim asi experimentovat nebudu, teď sem docela spokojen jak to hřeje a funguje... já bych to řešil taky např. velkym chladičem, ale tam je tak málo místa, že sem se zmoh jen na menší Účko, a to sem ho ještě tvaroval podle okolních součástek..

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#224 Příspěvek od rampa_mekkvak »

začínají mi asi vodcházet digitronový hodinhy s picem... spolu s rozsvícenym číslem se mi rozsvěcujou i kousky jinejch čísel... viz video: http://www.youtube.com/watch?v=VedItLLam10

Nevíte, co s tim je?

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#225 Příspěvek od fery66 »

Keď sú na digitróne "rozmazané" čísla, tak je zvyčajne nízke anódové napätie. Ale v Tvojich hodinách to je akési "divné" akoby bol nejaký problém s multiplexom. Neviem...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“