CTV215 - svislý (vertikální) pruh

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#16 Příspěvek od Pesko »

Novšie OVP už tiež používajú v budiči aj koncovom stupni darlingtony.
Přílohy
ovp_.jpg
(55.71 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
gabel
Příspěvky: 403
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#17 Příspěvek od gabel »

Ja som práve dokončil tiež túto úpravu na CTV251 a ten pás tam mám tiež,len som nemenil VN,ale R174 a pár elytov,čísla teraz neviem.
Možno sa mýlim,ale keď to ostatným funguje tak si myslím,že či by to nemohol robiť ten darlington,lebo ten čo som kúpil to bol čistý ryžák,ani dobre nevyzeral :lol:

edit: bol som to zmerať a ja ho mám 15cm od kraja

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od otakarv »

Tak gabel,né že bych byl škodoradostný,to by mně ani ve snu nenapadlo,ale jsme už na tuto závadu dva.Původně jsem uvažoval,zdali to nebude tou výměnou VN traf,pak jsem vyměnil KT829-bez úspěchu.Měnil jsem napájení,jak jsem psal výše,také nic nepomohlo.No nad tím druhým "darlingtonem" jsem už celkem dlouho uvažoval,že by to teoreticky mohl způsobovat on.U té OTF-ky,jak jsem psal hned na začátku, jsem použil BU808D? ze starých zásob.Ale nyní nemohu na 100% tvrdit,zda tam ten pás byl nebo né.Ale myslím si,že nebyl.To by byla teda bomba,kdyby to dělal on.Doma už žádný nemám,ale možná,že by se našla nějaká náhrada.
P.S.Ten pás mám zhruba také v těch místech.

Uživatelský avatar
gabel
Příspěvky: 403
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#19 Příspěvek od gabel »

ja som myslel ten prvý BD649 (mal som to napísať hneď),ale ako píšeš tak ty si použil KT829,ktorý si potom menil.
Ten druhý som použil BU808DFI od ST.
Tak teraz ma už nič nenapadá :taunte:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od otakarv »

Odzkouším ještě vřadit nějaké blokovací kondenzátory,RC členy nebo něco takového.Každopádně je to záhada. :smutny: :ponder:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#21 Příspěvek od Duvsan »

Chce to ten osciloskop. Zaujímavé, že TXT je čisté, AV nie. Skúsil by som prepnúť do AV a zoskratovať vstup.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

K osvětlení problému s tím svislým páskem přispěje porovnání původního obvodu s budičem TDA8143 a jeho náhradou. Umístění pruhu na stínítku prozrazuje, že k němu dochází v době před přebíráním vychylovacího proudu, který tekl do té doby diodou. Z datasheetu je vidět, že je to právě v době zapnutí budícího impulzu. Celý "vtip" v konstrukci budiče byl m.j. právě v pozvolném nárůstu bázového proudu (kopírující nárůst Ic), aby se zabránilo zbytečně hluboké saturaci tranzistoru na počátku jeho sepnuté fáze. Náhradní řešení tohle zcela zrušilo a tranzistor se otevírá velkým bázovým proudem hned od začátku. Použití darlingtonů může celou situaci ještě umocnit. Náhradní obvod také postrádá různé tlumící RC a RL členy v bázovém obvodu koncového tranzistoru. V tom bude (možná) příčina vzniku pruhu. :wink:
Přílohy
TDA8143.png
(20.53 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#23 Příspěvek od Duvsan »

Ale potom by ten pruh bol i v TXT, nie? Vychyľovacie cievky majú príliš veľkú indukčnosť, aby umožnili také ostré, "skokové", zmeny rýchlosti. To musí ísť napájaním alebo signálom. Nedarí sa mi nájsť schému, ale asi by som išiel po signálovej časti a odpájal a skratoval a tak sa snažil to vystopovať.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Ale to přece nejsou žádné změny rychlosti (tedy geometrie). Moduluje se jen jas paprsků rušivým impulzem, který způsobuje nevhodné buzení tranzistoru KSŘ. A to je podle otakarv potvrzeno.
Ale máš pravdu, že je možné nalézt tento průnik do signálové cesty. Nicméně je teoreticky možná i modulace např. Ug2.
Ale asi ne, když v TXT pruh není. :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

Tiež je pravda, že mäkkým budením sa dá rušenie potlačiť, čo by nás malo zaujímať ako prvé. Dá sa tomu pomôcť vhodným RC členom, ovšem to chce osciloskop.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Otíku, zkus ještě vrazit do kolektora BU-čka tlumivku, tak 10uH.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od otakarv »

Vidím kluci,že se mi a gabel-ovi snažíte pomoci,čehož si nesmírně vážím.Dneska ale už asi nic zkoušet nebudu,neb jsem celý den ztrávil u počítače,na jedné straně já,na druhé EKKAR a jeho kamarád viz: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=34965
Pokusím se vyspat a zítra něco pořeším.Zatím díky.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#28 Příspěvek od fero7 »

Nebolo by jednoduchsie tam dat originalny IO?
Cas straveny upravou davno presiahol cenu noveho IO.
Kit od Peska moze ist v niektorych modeloch, ale otazkou je ci je overeny na vsetkych modeloch TV.
Originalny IO ma viac fukcii ako iba samotne budenie (kontrola prudu CE tranzistora, sp. vazba, st.by).
V kazdom pripade to nie je uprava od vyrobcu.

Uživatelský avatar
gabel
Příspěvky: 403
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#29 Příspěvek od gabel »

Ten orginalny IO by bol určite najvhodnejšie riešenie,ale ja som použil tento kit pretože je podľa starších príspevkov ovrený a aj preto že všetky veci som mal v zásobe,iba ten BD649 som musel kúpiť (IO by som tam určite nezohnal) a potreboval som to čím skôr.

Uživatelský avatar
gabel
Příspěvky: 403
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#30 Příspěvek od gabel »

Ja už mám problém vyriešený. Po pár dňoch odišiel BU808 tak som to dal do pôvodného stavu s novým IO a ide to bez problémov. :D

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“