Hardwarove odstraneni zakmitu spinaciho tlacitka

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo je recesista :D

Mohl by taky přiřadit každýmu tlačítku jeden procesor a ty pak maticově vyhodnotit.

Jestli něco nesnáším, tak je to líná klávesnice díky špatnýmu ošetření zákmitů. Když se k tomu přidá ještě pomalý LCD , je to děs. To, co popisuje Andrea je použitelný, ale neřeší to indukovaný jehly do matice, rušení atd. Já raději tu trojnásobnou shodu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

nevím do jaké míry zatíží procesor předání jednoho bajtu s procedurou přerušení okolo, nejsem odborník. Ale pamatuju si že 50 Hz skenování klávesnice mělo Spectrum a někdy to dost překáželo, hlavně v situacích kdy by se jinak žádné údaje z klávesnice neočekávaly, ale přesto se počítač 50x za vteřinu ptal na klávesnici. Přesuny v RAM a tak.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na té Z80 (či co tam bylo) to asi nebyl žádnej med, každopádně u dnešních procesorů sice záleží na hromadě věcí (třeba, jestli je matice 4x4 nebo 2x8), ale to přerušení a obsluha je věc v rozsahu řádově desítky mikrosekund (opět podle procesoru atd.).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od tominekk »

Andreo - jdi vazne uz k sipku. Ja Tebe neurazim, ptam se naprosto srozumitelne a ty jak ohrana gramofonova deska meles porad SW osetreni.

Velmi dobre znam architekturu vetsiny MCU a CPU, naprosto neni pro me problem vytvorit jakykoli SW v temer dvaceti jazycich.

O tom jestli je to vykone nebo neni nevedu rec. Proste nebude z pohledu MCU nikdy vykonejsi SW osetreni. To, co popisujete bere nejaky strojovy cas, ma to vyssi naroky na pamet atd... Sice je to minimalni, ale o to vubec tady nejde!

Chci se v klidu bez osobnich nazoru dopatrat vhodnemu HW reseni. Posleze se SAM rozhodnu jestli ma cenu toto reseni realizovat nebo ne. Dekuji
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Teda já jsem hrozná :oops:

Tak si tam dej CPLD nebo FPGA a ošetři si tu matici v něm, to bude pure HW a VHDL nebo VerilogHDL máš určitě taky v malíku v malíku v malíku v malíku v malíku v malíku, pardon :oops:

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od tominekk »

jo to mas pravdu, to mam
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Prolep ty tlačítka kondíkama tak, jak chceš, dej na vstupní sběrnici procesoru 4x komparátor s velkou hysterezí a doufej, že to bude spolehlivý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Andrea píše:a VHDL nebo VerilogHDL máš určitě taky v malíku v malíku v malíku v malíku v malíku v malíku, pardon :oops
copak, lékárna má už zavřeno? :roll:

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#24 Příspěvek od jarda_k »

Čisté HW řešení je hned v první Hillově odpovědi. Možná bych místo MKO použil vzorkovač ze střadače, který by periodicky vzorkoval stav jednotlivých tlačítek s s periodou delší než je doba zákmitu tlačítka. Největší problém je v zadání samotném. To je podle mě jeden velkej nesmysl. Docela by mě zajímalo co tak důležitýho musí dělat procesor, že potřebuje periferii na odstranění zákmitů tlačítek. Nedovedu si představit kde by v týhle době podobné řešení uspělo. (zbytečné náklady za HW řešení problému na který stačí SW).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Neprovokuj, stačí, že Andrea z toho kokokokokoktá...

P.S. Jinak zkus si u takové klávesnice ošetřené MKO klapnout párkrát pistolovou pájkou. A co teprve kluci ve zkušebním ústavu s těma jejich testama na odolnost na statický výboje. Co "výstřel", to chaos.... :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#26 Příspěvek od Yarda1 »

tominekk píše:Velmi dobre znam architekturu vetsiny MCU a CPU, naprosto neni pro me problem vytvorit jakykoli SW v temer dvaceti jazycich.
Pochlub se něčím z toho, co už jsi udělal. Třeba by pro tebe mohla kápnout nějaká zakázka. Je spousta lidí co si myslí že elektroniku mají v malíku ale jen málo těch co ji v malíku skutečně mají a navíc mají takové zázemí, že jsou schopni věc dotáhnout do úspěšného konce.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od piitr »

Já se teda Andree nedivím, že koktá. Mně to taky hlava nějak nebere. Andrea navrhuje odstranit zákmity tím, že se bude klávesnice číst méně často. A tomínekk říká, že to pomalejší čtení moc zatíží procesor. To jsem z toho jelen. Já teda takový programovací jazyk asi neznám, kde méně práce trvá déle. Je ale pravda, že jich asi neznám 20. I když nevím, nepočítal jsem to.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě zatím potkalo tuším 7 programovacích jazyků a už teď z toho mám v hlavě trošku guláš a jsem rád, že aktivně používám maximálně tři. Nemyslím to nijak špatně, ale umět aktivně používat 20 programovacích jazyků, tak mám trvale hlavu v kýblu s tekutým dusíkem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Andrea »

Já teda nevím, jestli má cenu zde ještě něco radit, když autor dotazu toho tolik zná a ví, ale možným hw ošetřením maticové klávesnice je třeba obvod P8279. Crifodovi by se určitě hodil k té jeho Z80ce :twisted:

P.S.: Už otevřeli v lékárně. :happy:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#30 Příspěvek od frantajetel11 »

On asi myslel 20 jazyků jako: hovno - shit - лайна - merde ... zbytek si pán může ze svých geniálních znalostí doplnit sám.
P.S. HW to stejně nevyřešíš

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“