Gelové baterie 6V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

můžeš jít třeba na 3V, podle toho jak ti záleží na životnosti baterie. Mezi hloubkou vybíjení a počtem cyklů je nějaký +- lineární vztah. Důležité je nenechat baterii vybitou, ale vzápětí znovu nabít.

Uživatelský avatar
rudoex
Příspěvky: 176
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#17 Příspěvek od rudoex »

ZdenekHQ píše:Povoloval jsi klíčem plus místo mínusu a opřel ses o kastli ? :D
Mal som ampermeter do 700 amper tak som to priamo napojil na plus a minus a v tom rana ako z dela a cely vrch z akumulatora odtrhlo aj tu rukovet co sa prenasa akumulator.To je ponaucenie jak merat kapacitu akumulatora.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Jenda_KL »

Basic píše:Ještě jsem neslyšel že by někomu olovo bouchlo :)
Já to viděl, bylo to startovací olovo v autě, 35Ah, normálně se utrhla jedna stěna. Stalo se to při pokusu auto nastartovat.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#19 Příspěvek od mi-ro »

Basic píše:Ale jak je možný že to explodovalo? Při zkratu jiskra zapálila vodík? Já myslel že je to zašpuntovaný a vodík může bejt jenom uvnitř článků :)
Důvod exploze jsem moc nezkoumal ale myslím si, že při zkratu došlo uvnitř k prudké reakci, rychlému a silnému zahřátí elektrolytu a pak expanzi a následnému roztržení pouzdra beterie. Efekt mohl klidně dovršit i výbuch vodíku. Jisker bylo okolo všude hafo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

On totiž ten PLYN, který se uvolňuje při elektrolýze vody, není jen vodík - ale je to směs vodíku s kyslíkem - a tato kombinace je jak známo opravdu snadno zápalná - a tedy nebezpečná. Proto hrozí výbuch třeba i při obyčejném nabíjení, pokud aku silně plynuje v málo větraném prostoru - a NĚCO tam vytvoří jiskru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#21 Příspěvek od Venda »

Zažil jsem roztržení akumulátoru u vysokozdvyžnýho vozejku, kluk si na něm zvednul rám na formu, aby u toho nemusel klečet, a po chvilce svařování pěkná bomba, holt komu nebylo rady .... :brutalbox:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#22 Příspěvek od helios »

Ja som zažil pipinu, ktorá čosi kutila v motore auta, naraz švác, výbuch, biely oblak nad autom. Pipina zrejme skratovala aku, tomu vystrelil vrch a baba dostala so ksichtu kyselinovú sprchu. Hneď ju brali na pohotovosť, ako dopadla, som sa už nedozvedel...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Venda píše:Zažil jsem roztržení akumulátoru u vysokozdvyžnýho vozejku, kluk si na něm zvednul rám na formu, aby u toho nemusel klečet, a po chvilce svařování pěkná bomba, holt komu nebylo rady .... :brutalbox:
To měl ještě dobrý, včera údajně borec v královopolský zvedl paletu s trubkama dvěma háčkama místo předepsaných čtyř, jeden rupl a zasypalo ho to. Sice přežil, ale jen tak ze špitálu nevyleze....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:...údajně borec v královopolský zvedl paletu s trubkama dvěma háčkama místo předepsaných čtyř, jeden rupl a zasypalo ho to. Sice přežil, ale jen tak ze špitálu nevyleze....
Když je někdo blbej... Jasnej kandidát na Darwin´s Award, co jinýho?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Hape »

V záručním listu k akumulátoru VARTA píšou:
Zápalné jiskry mohou vzniknout také uvnitř akumulátoru, např. přerušením vodičů, které vedou elektrický proud, když je současně nízká hladina elektrolytu v akumulátoru.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#26 Příspěvek od Artaban001 »

Když už se tu rozjela debata o hermetických olověných baterích, tak toho využiju a vpasuju sem svůj dotaz:

V práci jsme začali používat olověné "ventilem řízené" hermetické gelové baterie (24V/400AH) Už kolikrát se nám stalo, že pokud se hluboce vybitá baterie připojí na nabíječku (speciálně na to vyráběná nabíječka od Froniusa, má i teplotní kompenzaci ) nabíječka je ignoruje (nebo vyhodí chybu).
Tak připojujeme na klasickou přenosnou starou autonabíječku (trafo diody).
Baterie připojená má velmi malý odběr. třebas kolem 0.5A, není problém, aby napětí na baterii bylo i kolem 40V. Pokud to takhle ponecháme několik hodin, nabíjecí proud postupně vzroste a napětí na baterii samozřejmě klesá. Pokud se pak připojí nabíječ Fronius, v průběhu dne vzroste proud až na 150A a baterie se konečně začne nabíjet tak, jak se má.

Stává se to i u normálních "lead Acid" 6V, nebo 12V gelových baterkách, co se používají buď v UPS, nebo kdekoliv jinde?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

Artaban001 píše:Stává se to i u normálních "lead Acid" 6V, nebo 12V gelových baterkách, co se používají buď v UPS, nebo kdekoliv jinde?
Jo, ale nevím, jestli to není příznakem špatné kondice akumulátoru.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

stává se to s chutí, i malé hermetické olověné krabice trpí sulfatací. Řekl bych že zejména ty hermetické.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Mám za to , že by se PB nemělo hluboce vybíjet , jde o havarijní stav , a tak se nedivím , že takto nabíječka reaguje-považoval bych to za správnou reakci - havarijní stav = přítomnost obsluhy .

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#30 Příspěvek od czatlantis »

Pokud se vybitej aku nechá stát a pak se připojí na nabíječku, tak má velkej vnitřní odpor a při malým proudu vyletí napětí hodně nahoru....což nabíječka pozná a ignoruje je, protože tohle je chyba. Takže tímhle přístupem ty aku hodně rychle zrušíš - nevybíjej je tolik

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“