Domácí VN kondenzátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drdys
Příspěvky: 6
Registrován: 24 srp 2009, 02:00

Domácí VN kondenzátor

#1 Příspěvek od drdys »

Zdravím už jsem vyrobil hodně VN kondenzátorů ze skla, různých lepenek a igelitů a chci vyrobit VN kondenzátor z balící folie známé jako "stretch" - používá se k balení výrobků na palety...

Ale:
neznám její elektrickou pevnost a ani netuším z kterého materiálu je, jediné co znám je tloušťka a ta je 20µm.

Víte něco o její el. pevnosti? podle mě je to skvělé dielektrikum :)

Děkuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Materiál je nízkohustotní polyetylén, takže si jeho další parametry poměrně snadno najdeš - akorát jeho mechanické vlastnosti, hlavně pevnost jsou mizerné...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
drdys
Příspěvky: 6
Registrován: 24 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od drdys »

Našel jsem to a pravda bylo to jednoduché díky moc je to 25KV/mm :D

A pro ty co by taky o tom něco chtěli vědět tak tu máte všechno :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_low ... lyethylene


Ještě jednou díky :)

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Skay »

Já bych si tak nefandil, přece jen homogenita materiálu bude hrát taky dost velkou roli, místama to třeba vydrží 30kV místama 10kV. Myslim, že pořádně předimenzovat sílu dialektrika je tady víc než žádoucí

Uživatelský avatar
drdys
Příspěvky: 6
Registrován: 24 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od drdys »

Skay píše:Já bych si tak nefandil, přece jen homogenita materiálu bude hrát taky dost velkou roli, místama to třeba vydrží 30kV místama 10kV. Myslim, že pořádně předimenzovat sílu dialektrika je tady víc než žádoucí

Samozdřejmě že nevyrobim homemade kondík s přesnými parametry co potřebuji a u VN to ani nejde to už mám vyzkoušeno se skleněnými kondíky co jsem vyrobil a jakmile se prorazí tak ho můžu vyhodit takže by hodinová práce končila v koši :)

Já si vypočítám kolik potřebuju vrstev a vynásobím to dvouma či třemi a ještě k němu přiřadim bezpečnostní jiskřiště radši kdyby napětí náhle vyrostlo :D
Takhle riskovat nechci a u tohoto svitkového kondiku tuplem protože jak tak na to koukám bude to fuška :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

asi bych se radši spolehl na polyester z plochých filmů apod., ten polyetylén bude mít nevyzpytatelnou navlhavost a pak se budou dít věci :evil:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#7 Příspěvek od FERYACT »

U firemně vyráběných kondensátorů se zhusta používají dvě vrstvy
dielektrika.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Chlapi , když vidím ty "jemné" pokusy u Danyka , tak si říkám , zda tu bezpečnost nebereme moc vážně . Jeho myslím , že Milerova kaskáda s domácími kondy je ukázka . Ten dělá pokusy za bojového nasazení . Ale chystám se udělat podle něho ten zkušební přípravek na magnetrony .

Uživatelský avatar
drdys
Příspěvky: 6
Registrován: 24 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od drdys »

Tak ten polyetylén mažu ze seznamu vhodných dielektrik pro VN kondíky...

Radši jsem udělal zkušební kondík namotal jsem na tyčku asi 100 závitů té folie + samozdřejmě elektrody atd... výsledná plocha mezi elektrody je 6x60cm to je 0.36 m čtverečných a při měrění kapacity mě málem jeblo 0.12nF a hned mi probliklo hlavou čím to je- ta vrstva těch 100 závitů je skoro 1cm silná!!!!! je mezi vrstvami spousta vzduchu, 100 závitů by mělo být asi 2mm silné!!!! Při motání se tvořilo spousta vlnek a ty se naplnily vzduchem a teď mi tam smrděj a kapacita je total v **** Zkoušel jsem to dělat precizněji a případné dotyky folie při motání to zhorší dvakrát více :(

Takže jsem došel k závěru, že bez výroby stroje na namotání kondu vůbec nemá cenu se s tim obtěžovat.

Takže se vrátim asi zase ke sklu a udělám si deskový kondik....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Kup si vakuové a můžeš mít pořádnou maloztrátovou sadu, sklo je mizerné dielektrikum.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

V jisté publikaci jsem četl návod na výrobu vn s pomocí deskového kondenzátoru ze 2 plechů (pozink Fe) a běžné zahrádkářské fólie - plocha cca 0,5m čtverečního složená pouze ze 2 plechůoddělených jedinou vrtsvou fólie se nabila běžnou plochou baterií (!!!) a pak se oddálením jednoho plechu od zbytku sestavy natolik snížila kapacita, že napětí přeskočilo po straně vzduchem - stačilo ho pouze odvádět na patřičný povrch...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Co jsem dostal ran od patrového lisu na starém umakartu , když se loupaly desky . Tam to bylo myslím metrdvacet na metrdvacet .

Uživatelský avatar
LL
Příspěvky: 37
Registrován: 26 úno 2009, 01:00

Re: Domácí VN kondenzátor

#13 Příspěvek od LL »

Zdravím. My sme pri výrobe VNT do Color 4... pre OTF používali foliu Makrofol. Nachádza sa na každom VNT v uvedených typoch FTVP, len je po stranách zmrštená. Dostávali sme ju v šírkach cca 60 cm v rolkách cca 10 kg. Ponuka je na googli. Dúfam, že to trocha pomôže.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“