Postup návrhu DPS - eagle

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

Postup návrhu DPS - eagle

#1 Příspěvek od mat100 »

Hoj.

Mám vytvořené schema v aplikaci Eagle. Schema obsahuje odhadem 50 součástek. Při přepnutí do tvorby DPS mám před sebou spleť gumových vodičů a součástek. Chtěl bych se vás zeptat podle jakého postupu rozmišťujete součástky. Po rozmístění se mi vždy čáry křižují a je v tom hrozný chaos. (i při použití rastnest) Při spojování routrem bych musel dát hrozně propojek.

Prosím poraďte postup rozmišťování a spojování.

Předem děkuji jsem z toho už jalovej :pecek:

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#2 Příspěvek od mat100 »

:wand: :smash: :opravar:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Na to musíš mít cit a cvik, pak to jde samo. Součástky rozmístím podle toho, jak je na desce potřebuju, nebo podle toho, kde je to nejlepší. No a pak začnu kreslit spoje, častokrát to i předělávám, než se mi to líbí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

V eaglu sice zrovna desky nesázím, ale když to zobecním, tak postup je zhruba: určení formátu desky s ohledem na zařízení ve kterém bude, vymezení upevňovacích otvorů ev. hrany s přímým konektorem, umístění ovládacích prvků jsou li tam nějaké, určení zón na desce s bezpečným/nebezpečným napětím a ev. umístění konektorů a svorkovnic s potenciálem který vyžaduje respekt.
A pak rozmístění součástek podle funkce a podle signálové cesty nebo toku energie. Obyčejně součásti které spolu navazujou ve schématu je žádoucí i sázet vedel sebe fyzicky. Na hřející součástky je potřeba brát ohled aby neohřívaly citlivé věci na desce. Okolo věcí jako trimry, pojistky by měl být dostatek místa na manipulaci. Napřed větší věci a s součásti s mnoha vývody pevně danými, ta drobotina se pak někam nacpe. Zkus rotovat po násobcích 90° když to nevychází. Součástky s delší roztečí umísťovat tak, aby mezi jejich vývody mohly vést spoje které by se jinak křížily. Když to nejde jinak, tak sem tam drátovou propojku ale tam, kde se bude dobře pájet. Chce to určitý cvik a praxi. A nezačínat zrovna s elektrárnou s 400 součástkama.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Re: Postup návrhu DPS - eagle

#5 Příspěvek od PavelFF »

mat100 píše:Hoj.

Mám vytvořené schema v aplikaci Eagle. Schema obsahuje odhadem 50 součástek. Při přepnutí do tvorby DPS mám před sebou spleť gumových vodičů a součástek. Chtěl bych se vás zeptat podle jakého postupu rozmišťujete součástky. Po rozmístění se mi vždy čáry křižují a je v tom hrozný chaos. (i při použití rastnest) Při spojování routrem bych musel dát hrozně propojek.

Prosím poraďte postup rozmišťování a spojování.

Předem děkuji jsem z toho už jalovej :pecek:
To znám taky. Taky bych se to potřeboval naučit. Na začátku to vždycky vypadá beznadějně.
Když se podíváš na schéma, jsou součástky nějak rozvržené a zhruba tak nějak se je snaž umístit, aby byly poblíž sebe i na desce. Pak ti budou vycházet propojky taky krátké. Až začneš routovat, ono se to zjednoduší a gumové spoje se začnou ztrácet a zjednodušovat, jak jezdí po nově vytvořených spojích.
Problém je, když musíš tahat několik spojů přes celou desku z jednoho konce desky na druhý - třeba potenciometr je na čelním panelu, ale tranzistor , ke kterému vede spoj od potenciometru je na zadním panelu na chladiči. Takový dlouhospoj spoj dovede pěkně naštvat, protože překáží, kudy vede.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“