Zajímavá závada počítače.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

Zajímavá závada počítače.

#1 Příspěvek od Vogon »

PC s OS XPSP3, MB 775i945GZ.
Zdroj 400W REDSTAR LC-B400ATX
Zákazník k nám přinesl PC: po naběhnutí grafické obrazovky s přihlášením uživatele se PC vypne.
Při prvním zapnutí se mi povedlo normálně přihlásit, spustit prohlížeč a korektně načíst nějakou internetovou stránku. Volám zákazníkovi, že to jede, nic to nedělá, a žádám bližší info. Nic podstatného jsem se nedozvěděl tak to zkouším znovu zapnout a po objevení se grafické obrazovky se PC vypíná. Vyhážu všechny periferie a zapínám PC - jede.
Postupně připojuji, paměť, disk, CD, flopy - PC stále jede.
Demontuji a kontroluji zdroj, jeví se v popřádku, napětí stabilní i při skokové změně zátěže, kondíky v pořádku, pro jistotu jsem zdvojnásobil všechny kapacity na výstupech.
Odpojuji disk a bootuji z CD linux, je tam program na lámání hesel který zatíží na několik desítek minut procesor a paměť na 100%. PC stabilně jede, odběr asi 120W.
Vracím zpět disk a periferie a PC již tradičně padá na přihlašovací obrazovce. Mám podezření na špatnou funkci OS. Odpojuji disk a připojuji jinej s kompletní instalací OS XP SP3. PC se již tradičně vypne.
Nyní nastává intenzivní šamanismus a asi tříhodinové zaříkání duchů. Výsledkem je zjištění že PC padne v okamžiku kdy naběhne grafika Windows a POHNE se s myší.
Při prvním zapnutí jsem totiž myš vůbec nezapojoval a ovládal PC z klávesnice.
Jakýkoliv jiný OS který jsem vyzkoušel: linux, DrDos, BeOs, DOS5.0 s NC který je myšoidní, pád PC nezpůsobil.
Vyzkoušel jsem tři disky s nainstalovaným OS WXP který jsem tady měl od různých zákazníku na servise. Padali všechny. Podezření na WXP a závadu MB bylo v tento okamžik velmi silné.

Následoval další asi tříhodinovej šamanismus, kdy jsme s kolegou vyměnili komplet HW s ponecháním původního disku.

No, dělal to zdroj.

Co mu je, nevím. Dělá to i v druhým PC z AMD procesorem.
Po výměně zdroje, PC jede stabilně a bez problémů s původním, železem.
Co tomu zdroji vadilo na okenní grafice a myši fakt netuším.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

No super závada, zajímalo by mě, jestli jsi zákazníkovi naúčtoval těch 6 hodin práce? Já když se setkám s takovou nějakou šamanskou záležitostí, tak většinou účtuju podle oka, než skutečnej čas. Říkám si, že se na tom vlastně stále učím.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Vogon »

Naúčtoval jsem mu pouze výměnu zdroje. Tu hodinovku by asi nezaplatil. :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

když pohneš s myší, tak vyvoláš přerušení, grafika si nárokuje taky nějaké, takže možná konflikt. Jinak leda rušení z 5V SB do datové sběrnice?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Vogon »

K zarušení některého napětí 5V a nebo 3,3V jsme se taky přikláněli.
Dnes už na to nejsou vitamíny. Zkusíme to proměřit zítra.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od Burajko »

Je mozne ze win+ovladace maju vacsi odber (zataz),ako zakladne ovladace napisane pod linux.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Takové žerty jsem zažil u dvou PC, vždy to byl zdroj. Bylo to háklivé na menší napětí v síti, zatímco u kolegy to pc běželo (235-243V), doma na vsi (225-215V) se vztekal a padal, někdy ani nenaběhnul.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mourek »

Jaký to byl zdroj, Eurocase??

Uživatelský avatar
palo1129
Příspěvky: 102
Registrován: 21 říj 2008, 02:00

Re: Zajímavá závada počítače.

#9 Příspěvek od palo1129 »

No, dělal to zdroj.

Co mu je, nevím. Dělá to i v druhým PC z AMD procesorem.
Po výměně zdroje, PC jede stabilně a bez problémů s původním, železem.
Co tomu zdroji vadilo na okenní grafice a myši fakt netuším.
Hmm zaujimavy problem, opat sa moze clovek poucit o chybach a pricinach, ktore to mozu sposobit a preto sem chodim rad ;). V tomto pripade je to spatny zdroj, co byva z mojej skusenosti pri takomto pade Widle najcastejsou pricinou. Ale mozno i nestabilne napatie v sieti ale to je asi malo pravdepodobne. Ale s REDSTARMI vela skusenosti nemam.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PvvS »

Me tohle delala deska. Sekala se pri pouziti jistyho programu. Nepomohlo carovani s pametima, grafikou, total reinstall. Druhej zdroj problem odlozil na pozdeji. Kondiky v pohode, nic se nehralo. Akorat kdyz se pripojila mys (USB ) , tak na lepsich repro bylo pri jejim pohybu slyset skrceni .
Nakonec jsem to vykopal cely ven, dal jinou desku, preskladal puvodni komponenty a vse jede.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

V tych LC-Bxxx zdrojoch byvaju vadne elyty na 5VSB vetve. Najprv to len piska, potom uz ani nejde. Neskusal som v takom stave na to pripajat dosku.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#12 Příspěvek od czatlantis »

PvvS píše:Akorat kdyz se pripojila mys (USB ) , tak na lepsich repro bylo pri jejim pohybu slyset skrceni.
Jo tak tohle mi dělá jeden notebook Naštěstí to ničemu nevadí, protože funguje jen jako HTPC a jak to člověk spustí, tak do toho už nehrabe

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

To ešte dobre dopadlo. Ja som raz riešil toto: CD mechanika nechcela načítať CD. Dal som novú, asi 3 dni fungovala, potom tiež nechcela čítať. Premeral som napätia zo zdroja, boli v poriadku (3.3, 5 a 12, +/-5%), elity vyzerali byť tiež dobré. Vravím si, že asi náhoda, mám asi zlé CD mechaniky (všetky repasované), tak som dal ďalšiu. O niekoľko dní tiež nenačítala CD. Tak som vymenil zdroj, dal ďalšiu mechaniku a ide to bez problémov.
Takže bol zlý zdroj, aj keď napätia sedeli, a zničilo mi to niekoľko CD mechaník. To tie zdroje už asi treba merať aj osciloskopom (alebo čím) pri zapnutí a vypnutí, či tam nieje dajaký napäťový skok, alebo čo...

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#14 Příspěvek od Peterseal »

rnbw píše:V tych LC-Bxxx zdrojoch byvaju vadne elyty na 5VSB vetve. Najprv to len piska, potom uz ani nejde. Neskusal som v takom stave na to pripajat dosku.
Zdroje od LC(allied, premier) je TOTALNY ODRBANY HUMUS!!
Kedd mi to daju na opravu tak dlabem na to. To co v nich nachadzam, nad tym rozum stoji....

Uživatelský avatar
8832
Příspěvky: 194
Registrován: 14 říj 2009, 02:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od 8832 »

Mal som raz problem s jednym PC ze vsetko ficalo aj zatazove testy ale seriove porty blbli, vypadky komunikacie pri prenasani suvislich dat atd.
Nakoniec to bol tiez zdroj Component Pro ATX-300GTF.
-12V pre budece rs232 nestabilných ale voltmetrom nemeratelne len oscikom.
Nafuknuty kondik v tej vetve -12V , vyhadzal a vymenil som vsetky okrem granatov a je pokoj...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“