Regulace,aby LED dioda neshořela

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

PavelFF píše:Jestli to napsala Andrea, tak je to určitě dobře, a je to spočítané a musí ti to chodit.
Není to spočítaný, je to jen střelba od oka, když s 22k tam teče 100mA, jakej tam má tranzistor napsal až potom. Možná by ten odpor měl být ještě menší.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od eljaro »

o to zapojení s LM317 bych nebál pokud teplota jejího čipu dosáhne 125°C spustí se teplotní regulátor a začne omezovat výstupní proud !

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jankop »

Jen jestli realizátor nepoužil v emitoru rezistor 10R, tak jako jsem ho tam viděl já. Pak by mu to nefungovalo přesně tak, jak popisuje.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

jankop píše:Jen jestli realizátor nepoužil v emitoru rezistor 10R, tak jako jsem ho tam viděl já. Pak by mu to nefungovalo přesně tak, jak popisuje.
Myslím, že ne, odpojením těch diod by se proud zvětšil. Navíc stačí trošku počítat, proud do báze s 22k odporem a napájením 14V je kolem 0,5mA, i kdyby měl ten tranzistor betu 250, víc jak 130mA kolektorem nepoteče a hlavně, nebude to záviset na těch dvou diodách.

Uživatelský avatar
HonzaT
Příspěvky: 30
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#20 Příspěvek od HonzaT »

Ahoj,tak jsem našel odpor 2,3kOhmu. Ten jsem podle Vašich rad zaměnil za ten 22 kOhmu.Výsledek:
Vstupní napětí zůstává 14V
Napětí na Led diodě je nyní cca 6,2V
Protékající proud obvodem je nyní cca 650mA
Teď to tedy vypadá,že jsem do Led diody pustil to,co je v jejích limitech.
Avšak tranzistor se opravdu neskutečně moc zahřívá,to tak bude správné,že?
Ještě otázka:na co je tam ten odpor-nyní s hodnotou 1 Ohm? Tím se dá také něco regulovat?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

HonzaT píše:Ještě otázka:na co je tam ten odpor-nyní s hodnotou 1 Ohm? Tím se dá také něco regulovat?
Už jsem to tu psala, ten odpor udává velikost proudu:
Andrea píše:...stabilizuje proud kolektorem na hodnotě 0,7/odpor v emitoru, takže při 1Ohmu asi 700mA
Takže když ho například zvětšíš na dvojnásobek, zmenší se proud na polovinu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Bernard »

Kdyby ten odpor zvětšil x-krát a mezi bázi a zem přidal do série dalších (x-1) diod, proud by zůstal skoro stejný, a výkon na odporu by se taky x-krát zvětšil. O ten zvětšený výkon by se odlehčilo tranzistoru. Odhadem x<=4.

Oprava
Naposledy upravil(a) Bernard dne 28 úno 2010, 14:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
HonzaT
Příspěvky: 30
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#23 Příspěvek od HonzaT »

Tedy pokud bych dodal ještě dvě diody k těm dvěma původním,tedy celkem čtyři,všechny do série,zvýšil odpor z nynějších 1 Ohm na 4 Ohmy,tak se bude tranzistor méně zahřívat? Ale ten 4 Ohmový zase o to víc,ne?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Bernard »

Zvětšení odporu na čtyřnásobek znamená přidání dalších 3 diod (viz oprava :oops: ), na celkem 5 ks.
Když obvodem napájeným ze 14 V protéká konstantní proud 0,7 A a na LED je úbytek 7 V, o zbývajících 7 V se podělí tranzistor a emitorový odpor. Na odporu 4 0hm vznikne úbytek 2,8 V a výkon asi 2 W, no a na tranzistor zbude 4,2 V a tedy zátěž 4,2*0,7 = asi 3 W .
Možná by to v tom případě chtělo ještě o něco snížit hodnotu odporu do báze, protože mezi napájením a bází se zmenší napěťový rozdíl.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#25 Příspěvek od Quest »

Varianta C:
Nevím sice na co potřebuješ v autě jednu 5W LEDku, ale nestálo by též za úvahu, jestli by jsi tam nemohl použít tyto LEDky dvě? Zapojíš je do serie, potom pro jednoduchost můžeš použít pouze jeden ochranný seriový odpor cca 3Ohmy, na kterém bude potom výkonová ztráta pouze 2W, při běžícím motoru, což znamená 50% úspora proti zapojení s jednou LED. Při stojícím motoru trochu poklesne svítivost, ale to záleží na účelu použití a i potom tyto dvě budou svítit stále více než ta původní jedna.

PS.: Nezapomeň, že i ta 5W LED musí být dobře chlazena!

Uživatelský avatar
HonzaT
Příspěvky: 30
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#26 Příspěvek od HonzaT »

Je to na denní svícení (o legálnosti se zde nebavím). Nakonec,zatím je to jen pokus ve fázi zkoušení. Led diodu chci jednu silnou do každéo světla-do čočky-tou se dá světlo dobře nastavit.
Pokud bych tedy místo 1 Ohmového dal ten 4 Ohmový,bude se zahřívat ten 4 Ohmový více? Abych pak místo chlazení diody a tranzistoru ještě nemusel chladit odpor.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

Jo, bude se zahřívat 4x více. Ztrátový výkon, který musíš uchladit je pořád stejný, jen se mění jeho rozložení mezi více součástek.

Uživatelský avatar
HonzaT
Příspěvky: 30
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#28 Příspěvek od HonzaT »

Když se ještě k té součástce LM317. To je také něco jako tranzistor? Jaké by to mělo výhody oproti mému původnímu zapojení? Dle schématu od Breta je to asi jednodušší.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#29 Příspěvek od Quest »

Jak jsem napsal, diodu(y) budeš muset chladit v každém případě!!! Pokud zapojíš LED dvě do serie, a použiješ 4W odpor, nemusíš jej chladit, uchladí se sám. stačí chladit jenom LED!
LM317 je integrovaný obvod, určený původně ke stabilizaci napětí.
Pokud jej použiješ, budeš chladit diodu a IC, a toto tolikrát, kolik diod použiješ. Jedna dioda Ti na denní svícení stačit nebude, tak se zabývej již zapojením s konečným počtem potřebných diod. Odhaduji, že budeš potřebovat minimálně čtyři. Na hraní s jednou diodou Ti stačí cokoliv z výše popsaného.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#30 Příspěvek od breta1 »

HonzaT píše:Když se ještě k té součástce LM317. To je také něco jako tranzistor? Jaké by to mělo výhody oproti mému původnímu zapojení? Dle schématu od Breta je to asi jednodušší.
Podívej se na datasheet LM317. Zjistíš, že to je součástka v pouzdru TO22O jako tranzistor, která se dá našroubovat na chladič. Tepelná ztráta na něm bude přes 5W, na odporu 1J8 cca 0,9W, takže ten odpor by stačilo složit ze dvou miniaturních odporů 3J3 a 3J9, spojených paralelně.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“