Jak na voltmetr z Led diod?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rybajda
Příspěvky: 62
Registrován: 17 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Chroustovice
Kontaktovat uživatele:

Jak na voltmetr z Led diod?

#1 Příspěvek od Rybajda »

Zdravím,postavil jsem si nap.zdroj,a chtěl bych si k němu postavit voltmetr ze svítivých diod.mám plný šuplík tranzistorů a LED-ek,tak bych to chtěl postavit z těchto součástek,ručičkové V.metry se mi nelíbí a led displaye jsou drahé a LCD hnusné :).
Představoval jsem si pásek diod,kdy se rozsvítí co volt,to jedna dioda,zkoušel jsem různé odporové děliče apod,to se mi nějak neosvědčilo.
Poradí mi někdo jakou konstrukci zvolit?děkuji velmi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Diskrétní tranzistory mají moc velké tolerance, musel bys nastavovat jeden po druhém přesné děliče. Buď se podívej na katalogové zapojení LM3914, nebo pohledej na netu, jak řeší indikátory s diskrétními operáky třeba Belza. Tam stačí jen řada odporů o stejné hodnotě a jedno referenční napětí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#3 Příspěvek od mkat »

V niektorych AR je voltmeter s lediek.Už si nepamätam rozsah ale sa mi zda že to je s A277.Až bude zaujem tak niečo presnorim. :D
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
Rybajda
Příspěvky: 62
Registrován: 17 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Chroustovice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Rybajda »

inegrovaným obvodům se chci záměrně vyhnout :) je to taková výzva,udělat to z diskrétních součástek,potřebuju nějakej polotovar,nějaký schema,abych věděl jak začit

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Tak jedině nastavitelný děliče, počítat, že tranzistor se otevírá při dosažení napětí cca 600mV na bázi vůči emitoru a spočítat děliče podle toho. Proud bázovým děličem počítat cca 1mA, tranzistory se zesílením cca 200-300, doplnit srážecí odpory k LEDkám, to celé umístit do kolektorů, vytvořit externí zdroj napájení minimálně 5V, aby se dalo indikovat i napětí nižší...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Rybajda píše:inegrovaným obvodům se chci záměrně vyhnout :) je to taková výzva,udělat to z diskrétních součástek...
Teoreticky to jde, prakticky ptákovina.

Uživatelský avatar
Rybajda
Příspěvky: 62
Registrován: 17 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Chroustovice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Rybajda »

naprostá blbost,souhlasím,hned to jdu mastit na nepájivé pole :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Jezevče - I CESTA MŮŽE BÝT CÍL. Já to beru, chce si to zkusit, co na tom, že to bude nepřesný a složitý a hlomozdný... Až to bude chtít přesně, sáhne po AD2020/C520D s 7447 nebo po ICL7106/7107 a bude. Takhle se aspoň něco naučí a ZABASTLÍ SI.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když si z těch tranzistorů zbastlí jednoduchý komparátory, může to být i docela přesný... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od radekrd »

Co takhle digitální voltmetr z diskrétních tranzistorů? To by byla výzva. :D Nebo rovnou flaškový? :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Radku, než se na našem trhu objevil "dederónec" C520D, tak se to jinak nedělalo - pravda, digitální část už byla integrovaná (většinou), ale přesný přístrojový OZ na trhu nebyl, takže nezbylo než shánět military hybridy z Lanškrounské Tesly řady WSH..... anebo ho ubastlit diskrétně. Třeba i s pašovanými MOSy nebo j-FETy na vstupu, to samé pak jako přesný komparátor... A protože dovozové VQE segmentovky byly takřka nedostupné a československé LQ410 se ve Vrchlabí ještě ani nezačaly vyrábět, mastily se zobrazovače s digitrony ZM... To byla doba... O LCD displejích jsme jen četli, o výrobě se v rámci RVHP teprve uvažovalo... Jedna LEDka stála tolik, co 10 tranzistorů malého výkonu... A to spíš sotva "žhnula" než viditelně svítila...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Rybajda
Příspěvky: 62
Registrován: 17 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Chroustovice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Rybajda »

ale tak si nedělejte srandu už,"flaškovej" voltmetr by byl jistě pěknej,ale asi dost velkej :D,jenom mě to tak napadlo,někde jsem sehnal ledky za 40 haléřů,tak se je snažím uplatnit,a jdu svoji cestou,to je pro mě moc jednoduché koupit brouka a je to,to pak nemá cenu nic bastlit a můžu si koupit v conradu hotovej oživenej modul.Takhle se ale nic nenaučím,nenutilo by mě to hledat na netu co je to vlastně ten komparátor,nebo jak spočítat dělič atd.Děkuji Ekkarovi za pochopení.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#13 Příspěvek od milan222 »

jo ja bych to z lamp a magiok ubastlil... :D
jako ten nemec, com postavil celolampove digitronove hodiny... akorad tam mel diody typu 1N4148... kdyby tam dal EAA91, tak to by byla síla...
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radekrd »

Rozhodně netvrdím, že to nejde. Záleží jen, kolik je k dispozici místa a kolik je člověk nad tím ochoten strávit času. Má-li to být přesné, tak to nebude 10 tranzistorů. Jestli má cenu se s tím při dnešních možnostech dělat, když slušný AD převodník se sežene za babku?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Rybajdo, to není pochopení, to jsou jen reálný vzpomínky na to, jak jsem začínal i já sám a určitě taky spousta dalších, hlavně z těch "vyšších" ročníků... Prostě Tě chápu, že si chceš "vyzkoušet, jak se to dělalo tenkrát, když na to ještě nebyl speciální šváb"... Sekundárním efektem u Tvojí snahy bude i to, že si zvykneš uvažovat jako bastlíř - nebudeš hledat složitosti tam, kde lze použít obvodově jednodušší řešení, i když to nebude moderní a "in".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“