Ovládání LCD displeje

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#16 Příspěvek od TFSi »

Určitě máš pravdu. Ledky by byly výrazně jednodušší, ale tuhle možnost jsem zavrhl hned na začátku, protože by to vypadalo strašně "obyčejně" - že si to může vyrobit každý druhý. Vím, je to blbost, ale holt jsem divnej... :)
Nad rozšířením o další funkce jsem už taky uvažoval, ale buď jsem nepřišel na žádné užitečné funkce, nebo jsem došel k názoru že jsou v reálné míře (jak kvůli mé absolutní neznalosti tohoto odvětví, tak kvůli případné ceně když bych to nechával dělat) prakticky nerealizovatelné. Jedinou opravdu užitečnou funkcí jsem nakonec shledal venkovní teploměr (viz odkaz nahoře)
Pokud by někdo věděl o další, nechám si poradit.

Jsem odhodlaný to zkusit, ale absolutně nevím jak a kde začít. Teoreticky bych to měl promyšlené do posledního detailu, ale problém je že netuším který procesor na to použít, jak ho potom zapojit, další strašák je programování, atd, atd...

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od popopepe »

Bascom je stažitelný se stránek mcselec.com. Tady taky najdeš spoustu příkladů, i s grafickými displeji.
Teda doufám, že tím odkazem neporušuji nějaké pravidlo.
Procesot typu ATMEGA. Typ - budeš-li to řešit obrázky, je potřeba vědět jejich velikost, a podle toho zvolit typ procesoru s dostatečně velkou FLASH. Nebo je naládovat do EEPROM. Pak ti na to bude stačit i ATMEGA8.

Stáhni datasheet třeba k té ATMEGA8, je to normální šváb, nepotřebuješ ani externí krystal, pouze 5V a zem, a jeden odpor na reset. Pak si vybereš podle typu displeje, kolik budeš potřebovat drátů mezi procesorem a displejem, a které to budou. A poslední krok, je připojit ty snímače dveří, tudíž vybrat piny toho procesoru, které budou fungovat jako vstupní.
Ale začni tím, že si stáhneš to prostředí, a zkonvertuješ ty obrázky do formátu, který to sežere. A hned uvidíš, kolik FLASH paměti budeš potřebovat, nebo to budeš muset naládovat do EEPROM.
Prohlédni si na těch stránkách výše některá zapojení, a najdeš tam vše, co potřebuješ. jak čtení z tlačítek )snímačů), tak psaní na displej, i grafický. A dále hledej v HELP, heslo GRAPHIC... Vyběhnou ti všechny příkazy pro práci s grafickými displeji.

Uživatelský avatar
TFSi
Příspěvky: 23
Registrován: 28 úno 2010, 01:00

#18 Příspěvek od TFSi »

Já jsem úplně mimo :cry: Tohle je na mě moc... nožiček to má víc než česká armáda a poznal jsem z nich jenom dvě: VCC a GND. Tohle bych se svou pochybnou angličtinou studoval tak 5-10 let.
Ale koukám že je Vás tady spousta co tomu rozumíte. Nenašel by se někdo, kdo by si na to troufnul? Samozřejmě ne zadarmo.

EDIT: nebo kdyby byl kontakt na někoho kdo to dělá, budu vděčný.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#19 Příspěvek od PeteBurns »

Skús na internete vyhľadávať stavbu domáceho palubného počítača, to je myslím ideálna vec pre teba, veľa užitočných funkcií a určite to stavalo kopec ľudí, takže sa určite nájde niekto, kto ti pomôže s detailami...doňho potom ešte dodatočne dorobiť funkciu ukazovania otvorených dverí bude malina :wink: Ale to musíš hľadať všeobecne na inete, najskôr to nájdeš na nejakých auto-moto stránkach alebo stránkach fanclubov konkrétnych značiek áut, myslím že na väčšine z nich tam bude palubný počítač riešený...
Ak ti môžem ešte poradiť, ja viem programovať vo viacerých jazykoch, vrátane assembleru, ovládam dobre angličtinu, ale v jednočipoch mám dodnes totálny chaos a ani ja by som sa do takéhoto niečoho asi nepúšťal, takže ak poznáš iba Ucc a GND a po anglicky nevieš, asi by si mal tú stavbu ešte raz poriadne a sebakriticky prehodnotiť :wink: Nakoniec to urobíš s LEDkami a ešte aj pri tom sa poriadne zapotíš :lol:
No nič, vyskúšaj pohľadať tie palubné počítače a daj vedieť, či sa ti podarilo nájsť niečo rozumné...s tým zvyškom ti už niekto hádam pomôže :?

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#20 Příspěvek od Chenzee »

To je super, LEDky by byly moc obyčejný, protože to zvládne každý, ale na "lepší" řešení sám nemám ... též jsem byl ve tvé kůži a jediné, co mě vyhecovalo do výkonu bylo právě to, co jsi řekl. Pokud tedy u toho zkončíš, uděláš velkou chybu. Kup jednu knížku nebo chvíli listuj po netu a pusť se do toho. Nejprve rozsvítíš diodu, pak uděláš blikač, pak světelnýho hada, pak jej budeš tlačítkem zastavovat nebo zrychlovat a nakonec nakreslíš obrázek auta na LCD :lol: . Uvidíš, že pokud máš cíl, vše půjde rychle a až to nainstaluješ do vozu, budeš se s tím chlubit všem, koho potkáš :hool: :hoja: ... držím ti pěsti. Věř, že na tom nic není ... taky AJ moc nevládnu, ale dost materiálů se najde i v češtině. :prst:
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“