ATX zdroj - upečený po zadřeném ventilátoru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

ATX zdroj - upečený po zadřeném ventilátoru

#1 Příspěvek od dayslypper »

Zdravím,
sháněl jsem nějakou náhradu do svého staršího PC. Jedná se o PC s procesorem Duron 600MHz. a podařilo se mi získat pár zdroju, které jsem zachránil před likvidací. Mezi nimi i novější ale rozbitý zdroj Eurocasese 350W 120mm FAN. Pravděpodobně se zadřel ventilátor, a tak jsou nafouklé nebo i zcela uškvařené některé menší kondenzátory. Pojistka nebyla přepálená.

Rád bych se zeptal, jestli je nějaká šance zdroj rozchodit pouhou výměnou příslušných kondenzátorů (a samozřejmě dodáním funkčního ventilátoru). Na víc bez cizí rady ani nemám. Četl jsem zde, že to bývá častá příčina.

Pokud by se nepodařilo opravit, tak tu ještě mám pár dalších méně výkonných zdrojů max. 250W, s největší pravděpodobností funkční, a jeden je i Fortron.

Původní zdroj měl 350W, ale pravděpodobně se uškvařil díky prachu. Je reálné, aby to utáhl ten 250W, když bych nahradil grafiku GeForce 2 nějakou měně výkonnější? Mám tu stařičkou S3 Trio 3D.

Předem děkuji za jakékoliv užitečné rady.
Naposledy upravil(a) dayslypper dne 05 bře 2010, 21:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Pokud neshořela pojistka, tak je pravděpodobný, že to po výměně kondíků bude chodit. Nejspíš byl už nestabilní, tak proto ho vyhodili.
Duron 600, s běžnou bižuterií kolem, zdroj 250 W v pohodě utáhne.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Pokud není přepálená pojistka, je velká šance, že to po výměně elytů pojede.
Edit - o 30 vteřin pozdě

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#4 Příspěvek od dayslypper »

Jj, pro jistotu jsem pojistku propípal, je OK. Mnohokrát děkuji za nadějné odpovědi. Pak sem dám odpověď, jak dopadne výměna kondenzátorů.

Jinak ventilátor pravděpodobně nebyl zadřený sám od sebe. Už při demontáži jsem si všiml, že po jeho okraji a na vrtulce byl stečený silikonový tmel. Tedy je možné, že to bránilo v pohybu ventilátoru. Buď tam káplo něco z výroby nebo někdo někomu chtěl způsobit problémy. Asi takto ventilátor byl poměrně dlouho, protože s ním opravdu volně nepohnu.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

Takovou sestavu jak píšeš uživi 250W Fortron bez problémů . Vyčistil bych ho, popř vyměnil nafouklé kondy . Od Eurocase raději dál, mám podezření že to není vyráběno z drátů a mědi, ale z rýže. Mám s nimi bohužel velmi špatné zkušenosti.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Jen aby to nebyl jeden z těch 350W Eurocasů, co se vyřazovali po zásahu SOI (slovenská obchodní inspekce) - ¨měl myslím malé mezery mezi primárem a sekundárem na PCB - jeden takový jsem i doma (pro jistotu) demontoval :evil:

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Dingo7 »

A co když se usmažily některé polovodičové prvky tak že místo zkratu se přerušily? Pojistku to nevyhodilo a přesto to po výměně elytů nemusí fungovat :?

Jsem zvědav jak to dopadne :D

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Pojistka se zpravidla přepálí dřív,než nožička od trandu :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#9 Příspěvek od pida_m »

.. a k èemu je to dobré ?? My to vyhazujem i plnì funkèní...
píïa

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Statna organizacia?

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#11 Příspěvek od dayslypper »

Tak při bližším prozkoumání koukám, že ty součástky, co jsem měl za nafouklé kondenzátory, budou spíš nějaké indukčnosti.

Jinak žadné viditelně poškozené součástky nevidím. Nemám tušení, co dělal před tím, než byl vyřazen, ale vzhledem k tomu zalepenému ventilátoru... Je možné, že byl kvůli tom jen nestabilní, a tak ho vyřadili? Tedy, je možné, že bude stačit jen výměna ventilátoru?

Ten zdroj musel nějakou dobu normálně fungovat předtím, než byl ventilátor zalepen, protože v něm a na lopatkách ventilátoru byl usazen typicky prach.

Zatím jsem zdroj nemohl vyzkoušet a příštích pár týdnů ani nebudu moci též. :cry: Momentálně tu mám jen notebook. Proto se ptám.

Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

V takomto pripade by to chcelo zmerat ESR elytov a tiez zvlnenie vystupnych napati (osciloskopom).

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#13 Příspěvek od dayslypper »

Bohužel na to nemám vybavení.

A ty indukčnosti jsou tedy, alespoň vzhledově, v pořádku? Jejich obal nevypadá moc dobře.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Myslim, ze tie su neznicitelne. Ten obal je nejaka zmrstovacka, takze vyzera vselijako.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od breta1 »

Nebuď zbabělec a vraž to do zásuvky a spoj zelený s černým, tomu zdroji nic nebude....

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“