Prestavba ATX zdroje na laboratorní zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SlavekKr
Příspěvky: 2
Registrován: 06 bře 2010, 01:00

Prestavba ATX zdroje na laboratorní zdroj

#1 Příspěvek od SlavekKr »

Dobrý den,
Mám velmi jednoduchou otázku. Mam dva staré pc zdroje a to ATX-300GTF od FSB Group, a Morex model MXR 2000 PX. Chtěl bych se zeptat jestli nějak možné alespoň jeden s nich přestavět na laboratorní zdroj a to tak bych nejlépe využil jeho možnosti. Díky moc …

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Najlepsie vyuzijes jeho moznosti tak, ze ho namontujes do PC. Hlavne ten FSP Group, to su kvalitne zdroje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Přímá přestavba na regulovatelný výstup se ti asi nepovede - důvodem je hodně striktní JEDNOÚČELOVOST zapojení PC zdroje a vzájemná provázanost hlídání napětí na všech výstupech. Nejdříve bys musel zrušit regulační smyčku, která hlídá VŠECHNA NAPĚTÍ (+5V, -5V, +12V,-12V, u některých zdrojů i +3,3V) a nahradit ji jednou smačkou s regulací (což se tady probírá už dost dlouho ve vláknu nazvaném "Nabíječka Pb aku z PC zdoje") a pak také upravit dimenzování součástek.
Jako reálnou cestu vidím použití PC zdroje jako primárního galvanicky odděleného zdroje 12V, za který se zařadí další regulátor - jedno jestli lineární nebo spínaný. Touto cestou se ale nedostaneš výš jak asi na 12V a to ještě jen při úpravě napětí primárního zdroje na cca 15V.
Další možností je úplná rekonstrukce s využitím původního zdroje jako "dárce" součástek. Zbytek už se pak může odvíjet od požadovaných výstupních vlastností zdroje - použitelných zapojení je na netu na bagr...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#4 Příspěvek od alles »

dle mého soudu se je přestavba ATX zdroje na laboratorní a)blbost která nikdy nebude pořádně fungovat b) úkol pro zdatného elektrotechnika, který zná fyzikální zákonitosti a ví kam může sáhnout a také nesestrojí něco co ho pak může zabít, protože zná základní elektro normy...
jestli se chceš nějak levně dostat k laboratornímu zdroji, doporučuju něco jednoduchého, klasický lineární zdroj s MAA723, chodí to docela spolehlivě, a bezpečné oddělení od sítě ti zajistí transformátor, stavba bude mnohokrát jednodušší než přestavba něčeho o čem nevíš jak funguje, vyhneš se taky rušení které spínaný zdroj produkuje

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#5 Příspěvek od alles »

Ekkar má pravdu, jedině přestavět na zdroj pevného napětí, třeba http://www.dusoft.cz/PMR/Zdroj_13_5V/SPS_13.htm
a za něj zařadit další regulátor, nějak v tom ale nespatřuju nějaké výhody oproti klasickému trafu, bude to o fous menší a lehčí, ale bude v tom hučet větrák a bude to nasávat prach, max napětí které z toho celého vyleze vyleze bude okolo 12V
co vlastně od lab. zdroje čekáš, na co ho budeš používat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Allesi - používej tlačítko "Upravit", zbytečně postuješ dva a víc příspěvků za sebou.
Jinak určitou výhodu ten spínaný pevný zdroj s následným post-regulátorem může mít - bude dávat stabilní SS napětí i při nejrůznějším kolísání sítě a bude lehčí než klasické železné trafo o stejném výkonu.
Samozřejmě ale v každém případě taková konstrukce vyžaduje ZNALOSTI jak principu funkce, tak i způsobu návrhu nových obvodů - tedy NIC PRO ZAČÁTEČNÍKY.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Jestli to má laboratorní zdroj pevných napětí, tak poměrně jednoduchá cesta je odmotání některých sekundárů a nahrazení vinutím příslušných počtů závitů + event. výměna usměrňovacích diod a filtračních elytů na příslušná napětí a proudy. Vyráběl jsem takhle ex-PC zdroj pro laborování s elektronkama. 5V standby na 6,3, jedněch 12V na 200V a druhých na 12,6.

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Dingo7 »

Crifodo píše:Jestli to má laboratorní zdroj pevných napětí, tak poměrně jednoduchá cesta je odmotání některých sekundárů a nahrazení vinutím příslušných počtů závitů + event. výměna usměrňovacích diod a filtračních elytů na příslušná napětí a proudy. Vyráběl jsem takhle ex-PC zdroj pro laborování s elektronkama. 5V standby na 6,3, jedněch 12V na 200V a druhých na 12,6.
Ale tady jde o to, že tomu rozumíš. Někdo kdo nemá ani páru jak to funguje, bude těžko vědět co dělá i když mu k tomu dáš návod a pak mu to s největší pravděpodobností stejně nebude fungovat a protože tomu nerozumí tak si s tím neporadí a přinejhorším ho to třeba zabije.....

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#9 Příspěvek od voodoo400 »

Dá sa, ale je s tým dosť laborovania. Ja mám urobený z AT 250W s TL494, zdal sa mi najvhodnejší. Na napájanie riadiacej časti som použil extra zdroj, takže regulácia napatia ide od nuly. Čo sa týka prúdu 10A nie je problém.
Bez prevíjania trafa je rozumne ísť tak do 15-18V. Ak sa ti nechce prevíjať trafo a potrebuješ vyššie výstupne napatie dá sa to riešiť dvojcestným usmerňovačom s trocha vyššími stratami.
Přílohy
ATmod2.JPG
(228.34 KiB) Staženo 914 x
ATmod1.JPG
(106.98 KiB) Staženo 447 x

Uživatelský avatar
SlavekKr
Příspěvky: 2
Registrován: 06 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od SlavekKr »

Dá sa, ale je s tým dosť laborovania. Ja mám urobený z AT 250W s TL494, zdal sa mi najvhodnejší.


A nevim v nějaká rozumná dokumentace, by se to našla :) ? Byl bych vděčný
Naposledy upravil(a) SlavekKr dne 06 bře 2010, 15:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Pekne, az na tie suciastky primarnej a sekundarnej strany na jednom chladici. To je fuj.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#12 Příspěvek od mat100 »

voodoo400 píše:Dá sa, ale je s tým dosť laborovania. Ja mám urobený z AT 250W s TL494, zdal sa mi najvhodnejší. Na napájanie riadiacej časti som použil extra zdroj, takže regulácia napatia ide od nuly. Čo sa týka prúdu 10A nie je problém.
Bez prevíjania trafa je rozumne ísť tak do 15-18V. Ak sa ti nechce prevíjať trafo a potrebuješ vyššie výstupne napatie dá sa to riešiť dvojcestným usmerňovačom s trocha vyššími stratami.
Podle čeho si to stavěl ? Mas schema ?

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#13 Příspěvek od voodoo400 »

mat100 píše:Podle čeho si to stavěl ? Mas schema ?
Mam len taku cmaranicu na papieri. Najlepsie ti pomoze katalogovy list od TL494 a popis cinnosti pc zdroja napr na: http://www.belza.cz/swmodeps/compow1.htm

Merak UIRC je z http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

Trošku problém je že TL494 nebo jeho ekvivalent KA7500 už dnes ve zdrojích moc k vidění není. A ty novější IO SGXXXX si hlídají všechny napětí přímo uvtniř. To se docela dost blbě obchází. Tedy uvažoval jsem že bych mu tam na ty vstupy strčil napětí z děliče. Nebo porstě stálá napětí, ale pak jsem sehnal zdroj s TL.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

No SG6105 sa da upravit lahko. 5V prepojit z napajania toho IO, 3,3V zrusit to co ide na bazu tranzistora a pripojit rovno na vetvu 3,3V tym sa vyuzije TL431 co je integrovane v cipe, sammozrejme tranzistor a tlmivku zahodit. Co sa tyka 12V bud stabilizovat z napetia pomocneho zdroja alebo nechat tak ak potrebujete len zdroj 12V aj to vsak vyzaduje zmenu delica napetia. Samozrejme upravy prevadzajte postupne lebo ked je nieco spatne ten io sa ani nerozbehne.
NAjblizsie sa chystam na 2003....

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“