Indikátor zařazeného rychlostního stupně-jednoduchý voltmetr

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od ViPali »

Dalo by sa to aj takto.
Displej si musíš zostaviť z LED diód a ku každej dióde odpor.
Přílohy
Mot_ps.JPG
(10.75 KiB) Staženo 92 x
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Řekl bych, že tohle je absolutní hranice jednoduchosti. :wink:

Uživatelský avatar
Alonso68
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2010, 01:00

#18 Příspěvek od Alonso68 »

Díky za náměty. Až se vrátím z dovolené, vyzkouším zapojení s Mega8, ačkoli je pro mě práce s jednočipem novinka.
Ještě dotaz na ViPali.
Proč jsou diody A a D v serii, přepokládám, že mohou být i paralelně.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Dovolím si odpovědět místo ViPali: diody jsou v sérii, protože představují horní(a) a spodní(d) segment, který svítí vždy současně (2,3,5,6). Ušetří se tím další výstupní bit, kterých v tomto 8-mi pinovém pouzdře není nazbyt. Díky tomuto vtipnému zapojení diod, které by jinak vyžadovalo 7 výstupních bitů, se čtyři bity ušetřily. Jen je třeba přidat do série s jednotlivými diodami nebo touto dvojicí diod patřičné omezovací odpory.
Nádherné zapojení. :wink:

p.s. A proč nejsou paralelně. Ano, mohly by být, ale není to výhodné jak z hlediska vyššího zatížení portu, tak z hlediska potřeby 2 omezovacích odporů pro zajištění stejného proudu.

Uživatelský avatar
Alonso68
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Alonso68 »

Ještě bych měl dotaz k zapojení s ATmega8. Někde jsem si přečetl, že u Atmelu je aktivní úroveň vždy logická nula, tomu by odpovídalo zapojení sedmisegmentovky se společnou anodou. Proti schematu se společným +. Mě by také vyhovovalo zapojení se společnou anodou, je větší výběr LED.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

A co Ti brání ty LED zapojit proti + pólu (sériový odpor samozřejmě k nim - u dvojice "a"+"d" menší hodnota) a v programu obrátit výstupní úrovně?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Alonso68
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2010, 01:00

#22 Příspěvek od Alonso68 »

Dotaz byl směřován na schema autora Jano80 ze strany 1.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Odpověď je platná pro jakoukoliv variantu - pokud obrátíš v programu generované výstupní úrovně, de facto "zneguješ" obraz číslice na displeji = při ponechání zapojení bys dostal "černou" číslici doplněnou svítícím zbytkem segmentovky. Pokud změníš společnou elektrodu segmentovky > fakticky obrátíš o 180°jednotlivé LED v zapojení a bude to fungovat "ve správném gardu" = svítící číslice.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#24 Příspěvek od jano80 »

Zrejme si zle cital, ale nieje problem, ked si zdrojak nevies upravit a prelozit sam, tu je HEX so spolocnou anodou. Samozrejme zapojenie segmnetov je to iste.
Přílohy
mega8_7seg_spl_anoda.hex
(6.65 KiB) Staženo 145 x

Uživatelský avatar
Alonso68
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Alonso68 »

Tak jsem zatím udělal zkušební zapojení s ATmega8 na univerzální desce, vyrobil jsem programátor přes paralelní port a zapojení funguje. Při zkoušce s motorkou jsem zjistil malé nedostatky, např. při neutrálu není nula, ale plné napájecí napětí 5V a některé rozhodovací úrovně bude chtít posunout, ale s tím si už poradím.
Díky všem a hlavně autorovi Jano80.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“