Snížení výkonu žárovky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HonzaT
Příspěvky: 30
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

Snížení výkonu žárovky

#1 Příspěvek od HonzaT »

Ahoj,je možné snížit výkon žárovky 12V/55W (vozidlo) na cca 15Wattů,nějakým "studeným" způsobem? To znamená,něco jiného,než vložit so série k žárovce nějaký silný odpor,který bude silně topit.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Lze použít PWM, ale bude to svítit kalně a žalostně.

Uživatelský avatar
HonzaT
Příspěvky: 30
Registrován: 27 úno 2010, 01:00

#3 Příspěvek od HonzaT »

Jak myslíte,že funguje tahle věcička?http://www.cybertronic.vyrobce.cz/ahd.php

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Je lepší použít přímo 15W žárovky - jde o teplotu, kterou ten výkon vytvoří na předmětném vláknu, aby to svítilo a ne jen mžouralo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

To je zajímavá firma, jako bych cítil nějaký divný zápach.

Podle IČ vidím, že mají v RŽP obor činnosti : Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti :lol:

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Pokud to bude halogenová žárovka (dle odkazu na ten udělátor), tak musí mít IMHO určitou teplotu, aby fungoval halogenový cyklus. Pokud bude dlouhodobě podžhavená dá si to líbit?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

mě to přijde proti smyslu toho denního svícení, tyhle udělátka. Když pominu t o, že pokud by došlo k havárii a to se může stát a došlo by na lámání chleba myslím, že by to chtělo sakra dobrýho obhájce. A druhá věc ty lidi jsou sami proti sobě , kvůli diskutabilní úspoře pár korun se vystavují nebezpečí, že je někdo přehlédne. A o to víc, jaký je trend autolaků že stříbrné auto proti slunci není vidět a pod.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Yarda1 píše:Pokud to bude halogenová žárovka (dle odkazu na ten udělátor), tak musí mít IMHO určitou teplotu, aby fungoval halogenový cyklus. Pokud bude dlouhodobě podžhavená dá si to líbit?
Nedá, emitované atomy kovů se nevrátí zpátky na vlákno a přistanou na skle baňky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#9 Příspěvek od renda15 »

Yarda1 píše:Pokud to bude halogenová žárovka (dle odkazu na ten udělátor), tak musí mít IMHO určitou teplotu, aby fungoval halogenový cyklus. Pokud bude dlouhodobě podžhavená dá si to líbit?
Líbit si to asi dá, ale bude svítit ukňouraně žluto červeně. Marně jsem hledal na stránkách tohoto tělovýchovného výrobce alespoň nějaké info o homologaci, to si na tobě smlsne první policajt s iq vyšší než 80, o technické nemluvě.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#10 Příspěvek od passion »

honza - zapojiť žiarovky Ľ a P svetla do série... mal so to vyriešené na mojej staručkej 120ke.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mourek »

No anení lepší si koupit denní LED světlo, cena srovnatelná nebo nižší než to udělátko a tvrdí prodejce že má i homologované. A určitě to bude svítit líp a nebude to vadit žárovkám.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Tak tohle je perla z http://auto-ostatni.sbazar.cz/xenony-ky ... 35254.html

"Nabízím řídící jednotky pro automatické naklápění dodělávaných HID xenonů a to fiktivní i plnohodnotné za bezkonkurenční ceny pro zmatení policie a STK. S těmito jednotkami se budou Vaše světla tvářit jako originál. Více o cenách i možnostech najdete na mém webu"

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#13 Příspěvek od Quest »

Ať snížíš příkon halogenové žárovky jakýmkoliv způsobem, nikdy nic neušetříš, naopak zkrátíš život žárovce, halogenová žárovka potřebuje předepsané napětí pro správnou funkci "halogenefektu", jak již bylo mnohokrát napsáno!
V zájmu bezpečnosti jak v provozu, tak před PČR, jediné řešení je montáž světlometů pro denní svícení, avšak pozor! Někteří prodejci nabízejí levné LED světlomety pro denní svícení, které jsou však homologovány pouze jako poziční světlomety (ty krátké úzké pásky). Při koupi je nutno požadovat doklad o patřičné homologaci, který někdy bývá na obalu. Vyšší cena LED světlometů pro denní svícení se může kompenzovat při každodenním ježdění v úspoře paliva (0,2-0,3l/100km/1300ccm/benzín), a hlavní je přínos u světlometů, kde je výměna žárovky problematická, případně bez značkového servisu nemožná.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Jindra2 »

mi-ro píše:
Yarda1 píše:Pokud to bude halogenová žárovka (dle odkazu na ten udělátor), tak musí mít IMHO určitou teplotu, aby fungoval halogenový cyklus. Pokud bude dlouhodobě podžhavená dá si to líbit?
Nedá, emitované atomy kovů se nevrátí zpátky na vlákno a přistanou na skle baňky.
Není to tak kritické, mám zkušenosti s lineárními halogenovými žárovkami 1000 W, 500 W a 150 W, které napájím z 230 V přes obyčejnou diodu a svítí již přes 10 let bez problému. Blikání neřeším, jde o venkovní osvětlení.
Jindra

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#15 Příspěvek od Quest »

Zcela opačnou zkušenost mám opakovaně s 12V halogenkami s reflektorkem, které již při poklesu napájení na 9-10V voltů, nejdříve se pokryje sklo bíle a pak po několika málo hodinách odejdou. Též lineární 150W a 2x500W, mi odešly asi po 8smi hodinách svícení v přenosném svítidle, připojeném na dlouhý prodlužovák, na jehož konci bylo asi 190V. Otázkou je také kvalita výrobce, ale tytéž typy žárovek provozované na předepsané napětí u mne nemají problém.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“