"vyčerpané" itrony

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dalibor601
Příspěvky: 6
Registrován: 25 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

"vyčerpané" itrony

#1 Příspěvek od Dalibor601 »

Zdravím všechny. Mám stařičké hodiny sovětské výroby Elektronika osazené 4mi itrony. Protože to už má něco za sebou, některé segmenty už svítí dost slabě. Otázka tedy zní, jestli to lze nějak srovnat na stejný jas. Zvýšit trošku žhavení celé "baňce", nebo zvýšit napětí na segmentech? Ještě jsem pořádně nezkoumal jak jsou zapojené, ale předpokládám, že řídící tranzistory budou pracovat jen jako spínače, takže nepujdou víc otevřít za účelem vyššího jasu...

Dík za nápady
Přílohy
obr.jpg
(20.09 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od stefan31 »

Skontroluj elyty, alebo ich radšej všetky vymeò...

Stefan31

Uživatelský avatar
Keszeg
Příspěvky: 79
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubice

#3 Příspěvek od Keszeg »

Plně souhlasím, výměnou všech elytů jsem opravil podobný sovětský budík.

Uživatelský avatar
Dalibor601
Příspěvky: 6
Registrován: 25 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Dalibor601 »

Ok, zkusím ty elyty, i když tomu příliš nevěřim... Uvidíme. Zatím dík.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Myslím, že by mohlo pomoci zvýšení urychlovacího napětí, tyto itrony září na principu fotoemise vybuzené dopadem elektronů, takže zvýšení napětí by mohlo pomoci - obzvlášť pokud mají sníženou emisní schopnost jen některé. Jestli se nemýlím, tak filtrační elyt pro napájení displeje je v takových hodinách jenom jeden - takže snížený jas jen některých segmentů asi nebude způsobený zhoršenou filtrací...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Obávám se,že tady jiná cesta než přižhavit nepůjde. Jsou už asi vyčerpany vlákna.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Artabane, ty žhavicí vlákna jsou celkem asi 3, vodorovně přes celý displej těsně za sklem - jsou dobře vidět za tmy při sundání filtru a ještě líp je ukáže monitor digitální kamery nebo foťáku - i foťáku v mobilu = berou IR. Jenže kdyby byly vyčerpaný, pohasnou VŠECHNY segmenty STEJNĚ. V tomto případě hasne každý segment jinak...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

S tím nesouhlasím - emisní vrstva na vláknech nad segmenty se skutečně vyčerpává nerovnoměrně, stejně tak luminiscenční plošky ztratí časem účinnost. Záleží taky na tom, kde a kolik jakého sajrajtu se tam při kompletaci dostalo a na čem se usadil. Už mi jich dílnou pár kousků prošlo a snad na každém kusu se stárnutí projevuje jinak, proces neprobíhá rovnoměrně v celé baňce.
Ovšem ve srovnání životnosti s alfanumerickými ELD od firmy Noritake Itron, po které se jim říká a které je nutné po 10 letech nepřetržitého provozu měnit pro špatnou čitelnost, je životnost těchto ruských budíkových přímo obdivuhodná. A to se dokompletovávaly ručně.
Začni filtrací. Když to nepomůže, přižhavením to už stejně nijak podstatně nevylepšíš.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Já to vidím na itronovém displeji své věže - protože postrádá zálohovací zdroj RTC, vždycky po výpadku se musejí nastavit hodiny. Už několik let na to kašlu, protože nepoužívám vestavěný časovač, takže v klidu (stand-by) jsou na displeji jen pomlčky a dvojtečka ( --:-- ). Pokud se věž zapne, všechny ostatní segmenty displeje svítí jako nové - ale ty co svítí trvale, mají jednoznačně nižší jas. Nejlíp je to vidět při zobrazování RDS nebo údaje o naladěném kmitočtu při příjmu rádia. Kdyby to bylo vyčerpanou emisní vrstvou na vláknech, dělalo by to tmavší fleky po celém displeji (má rozměr cca 5 x 12cm a obsahuje přes 100 segmentů).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ale všiml jsem si, že pod vláknama ty segmenty svítí méňe, než vedle. Proto si myslým, že to i souvisí s tím, že jsou nějak "otrávený" i ty svítící plošky. Buď se s těch vláken něco vypařuje a ty segmenty to otráví, nebo je to od žáru, popřípadě podobně, jak se ve starých obrazovkách ve stínítkách vypařoval ten luminofor, než ho začali zastříkávat hliníkem..
(jednoduše řečeno, šlo o zbytkové ionty,kterým se moc nechtělo ohýbat )
Každopádně:
1 Anodový napětí bych nezvedal - kdoví, jestli by to vydržel ten švabus. Mám pocit, že to anodový napětí bylo i jeho provozní. Náš bývalý budík totiž požadoval 3X 9V baterii jako záložní zdroj při výpadku napájení (27V).

2. Přizhavit to asi taky nepůjde, na to je na tom trafíčku jedno vinutí. Musel by jsi mu přidat. navíc si pamatuju, že Rusáci začali jako první zavařovat trafoplechy, podobně, jako je to na mikrovlnkových trafech.

3. Elytama - v tomhle bych tady taky nějak neviděl problém, protože v mým byli jen dva a pokud by byly v háji, šel by do řiti ten šváb.

Takže:
Buď sehnat jiný hodiny s vadnou elektronikou a přebastlit displej, nebo se s tím smířit a nechat je dožít. Na to, že vydrželi v kuse běžet 20 let (ty naše) mají právo na "smrt"..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Bať! Mým rodičům šlapou jedny podobné od roku 1988, kdy jsem jim je osobně dovezl z Moskvy. S tím displejem je to skoro stejné jako na prvotní fotce - prostě luminofor zesláblý, ale JDOU - a až dojdou, bude velký problém sehnat něco podobného - jak spotřebou, tak efektem - v místnosti netřeba žádné noční světlo, hodiny svítí dost - a "nevotočej hodinama", jejich celková spotřeba je mizivá... Sice mi trvalo asi měsíc štourání hodinářským šroubováčkem, než jsem nastavil kapacitní trimr v oscilátoru tak, aby nešly "podle plotu", ale i tak už jdou 22 let... Kam se se.re dnešní Maova produkce!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Cinsky radiobudik s LED displejom vydrzi tiez a netreba ani nastavovat "rychlost".

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Asi to vynalezla firma Itron, ale ve všech věžích, videích, Radiobudíkách a bůhví v čem jiným "západní provenience" nezávisle na značce je výrobce těch displejí jeden - FUTABA. Dokonce i na tý mý starý kalkulačce za 50 KČ z Recomu (Sharp Elsi Mate) I na tý otcový, jenž by dneska měla 30 let..

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#14 Příspěvek od JanikPetr »

Dalibor601 píše:Ok, zkusím ty elyty, i když tomu příliš nevěřim... Uvidíme. Zatím dík.
Výměna elektrolytů,skutečně nepomůže zlepšit jas vyčerpaných itronů.
Kvalita těchto elektrolytů nebývá valné kvality,zejména toho většího
průměru 100mikro/50V.Těchto hodin jsem se něco naopravoval a tak
mohu prohlásit,že vada tohoto elektrolytu (vyschnutí-ztráta kapacity)
způsobuje typickou závadu filtrace,která se projevuje vrčením hodin a
blikáním displeje v rytmu 50 Hz.Hodiny nejdou a nefunguje ani nastavování hodin tlačítky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Je možný, že JVC používá (UX-G32) itrony z vláknama za segmentama?
(Segmenty reagují na magnet stejně jako klasický Itron) Žhavící vlákna nejsou vidět. akový displej má ještě i jakýsi video od AKAI..

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“