LED stroboskop

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

LED stroboskop

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Chtěl bych si do auta vyrobit LED stroboskop, který vždycky dvakrát blikne, pauza, dvakrát blikne a pořád dokola. Majáček který tady před nějakou dobou byl se mi líbí, ale chtěl bych delší pauzu mezi jednotlivými dvojzáblesky. Stačí mi výstup na jednu LED, nejlépe skupinu více LED. Např. dva záblesky hned po sobě, 5 sekund pauza, zase dva záblesky po sobě a pořád dokola. Umím si udělat podle schématu plošný spoj, sestavit, ale neumím vymýšlet zapojení. Šlo by to prosím nějak bez procesorů? Předem děkuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od varok »

Děkuji za odkazy. Psal jsem ale, že majáček se mi líbí, ale pauzy mezi dvojzáblesky jsou moc rychlé, já chci tak asi 5sekund pauza. U tohohle zapojení je asi 1 sekunda.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Zkus občas zapnout to půldruhakilo toho, čemu se obvykle u člověka říká MOZEK! Kdybys nevěděl, tak se to nacházívá v tom kulatějším a chlupatějším konci těla... Nejdřív přečti, co se v těch odkazech píše o časovači a časové konstantě a pak taky zkus trochu vlastní iniciativy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

Re: LED stroboskop

#5 Příspěvek od milan222 »

varok píše:Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Chtěl bych si do auta vyrobit LED stroboskop, který vždycky dvakrát blikne, pauza, dvakrát blikne a pořád dokola.
tady se nekdo moc diva na Zebru 11 : jejich tempo je vražebné, jejich revírem je přechod pro chodce, jejich zbraní je pokutový blog! Jsou tady: ZEBRA11 :D (Comeback 22. díl - Koprovka - jak lexa dostane od Ivy koprovku a rika ze je "fakt tepla")
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Jediný co z Comebacku beru, je Ozzákův "Zákaz dechovky!" - jinak je to stejnej opruz jako VKV, RP a OVRZ ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#7 Příspěvek od milan222 »

EKKAR píše:Jediný co z Comebacku beru, je Ozzákův "Zákaz dechovky!" - jinak je to stejnej opruz jako VKV, RP a OVRZ ...
kazdej ma rad neco...
ja naprikald lampy.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Kuba230 »

Možná by Ti vyhovovalo tohle:


http://pandatron.cz/?485&led_stroboskop

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Taky by bylo možné původní zapojení doplnit o regulaci délky mezery mezi "dvojbliky", např. podle obrázku. :wink:

p.s. Snad se autor nebude zlobit.
Přílohy
úprava.png
(26.22 KiB) Staženo 199 x

Uživatelský avatar
Feltech
Příspěvky: 47
Registrován: 30 pro 2006, 01:00
Bydliště: Ludanice, Slovakia

#10 Příspěvek od Feltech »

Akurát som ti chcel navrhnúť schému s 4011 a 4017, keď som uvidel shému od Masara, tak viac neriešim. Je to veľmi podobná schéma.
Ja osobne som toto staval na jedno auto, hračkárske pre deti a ako napájanie som dal 9V batériu. Šlape to super.

Takže zdar, myslím, že to zvládneš postaviť.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#11 Příspěvek od Burajko »

Tie ledky by som dal pred stabilizaror a prepocital by som odpory R5,R6.IC3 by stacil jeden.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od varok »

Omlouvám se za pauzu, ale přes týden nemám k dispozici internet. To z toho pandatron serveru jsem už taky uvažoval. Je to ale s mikroprocesorem a to nechci. Jak už jsem na začátku psal. Neumím ty mikroprocesory totiž naprogramovat a ani nemám programátor. Jinak bych se tomu nebránil, kdybych někde sehnal už naprogramovaný. Všude vidím jen odkazy na ten majáček, nebo stroboskopy, které mají pravidelné blikání. Ale na tom pandatronu je to, co jsem chtěl udělat z normálních součástek.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

A nešlo by vytvořit něco z obvodu třeba 4060, 4017 nebo pod? Zkoušel jsem už dříve experimentovat s tím popisovaným majáčkem. Ale buď jsou dva impulsy hned po sobě a mezery mezi dvojzáblesky jsou krátké, nebo jsou zase mezery dlouhé, ale zase jednotlivé záblesky jsou dlouho po sobě. Potřeboval bych něco, jako je na tom pandatron.cz ale bez procesoru. Šlo by to prosím nějak?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

A copak to schéma o čtyři příspěvky výše není se 4017? A neřeší problém s časováním? Není tvůj příspěvek typu "...tady jsem narazil na takové divné slovo...hrdobec..." :?: :wink:

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od varok »

Tak se omlouvám. To zapojení co je origo mám, ale jak jsem psal. Když chci změnit pausu mezi dvojbliky, tak se změní i doba mezi jednotlivými bliknutími. Zkusím tedy ten váš návrh. A ten MOSFET tranzistor je jedno jaký použiji?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“