Baterie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

Baterie

#1 Příspěvek od wh1sp3r »

Ahoj,
Potřeboval bych poradit s návrhem napájení :)

Mé zařízení obsahuje mikroprocesor na 5V, který může mít odběr okolo 50mA. Obsahuje senzor, který budu napájet 10 - 12V, jeho odběr je 30mA. Poslední součást je wifi modul s odběrem až 250mA při 3.3V.

Potřeboval bych sestavit baterii, která zabere co nejméně místa a samozřejmě dlouho vydrží. Baterie by měla být odolná proti nabíjení, i když nebyla úplně vybitá.

Objevil jsem mnoho bateriíí typu Li-Ion, ale přijdou mi složitější, co se týče údržby a správného zacházení. Jako nejlepší cestu vidím NiMH nebo nějaké podobné.

Děkuji za návrhy a pomoc ;-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Jeden článek LiIon s pořádnou kapacitou a ostatní napětí kromě wifi vyrábět měničem.

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#3 Příspěvek od wh1sp3r »

Podívám se tedy po nějakém měniči. díky :)

Akorád se mi nelíbí LiIon už z důvodu, že nelze třeba zcela vybít. Díky tomu musím vymýšlet další elektroniku ...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Asi žádnej akumulátor bys neměl zcela vybít. Ani NiCd, ani NiMH, ani olovo.
Takže v tomto ohledu si nepomůžeš.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

No tak si tam kupuj alkalický primární články po třech kusech, když tě bolí vymyslet nebo najít na webu tu trochu řízení nabíjení :wink:

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#6 Příspěvek od wh1sp3r »

Co tohle :)

http://cz.farnell.com/xp-power/jca0305s ... dp/1289180

tu je měnič. Jelikož potřebuju přesně 5V a 12V .. bral bych napětí z tohoto měniče pro senzor a mikroprocesor, což sežere max 80mA.

Wifi budu krmit přímo z baterie přes 3.3V regulátor.

Baterie použiju 4 NiMH => 4.8V .. ten měnič chce minimum 4.5V, snad na baterii nejsou nějaké poklesy :)

Takhle by to šlo ok ? :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Možností je víc, ale NiMH je objemově na tom hůř než LiIon a počítej s tím, že jim poměrně brzo hnusně naroste vnitřní odpor, o mrazu ani nemluvit. Záleží taky kolik hodin to chceš provozovat.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

wh1sp3r píše: Wifi budu krmit přímo z baterie přes 3.3V regulátor.
No, ztratit na regulátoru až 375 mW mi přijde u napájení na baterie (akumulátory) zbytečný plýtvání. To bych tam dal radši step-down měnič, třeba s oblíbeným MC34063.

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#9 Příspěvek od wh1sp3r »

Takže

4x NiMH baterie (zvolil jsem 2850mAh)
měnič z 4.5V na 15V
stepdown měnič z 4.8V na 3.3V

Zajimálo by mě, jak je to s pohlesem napětí na niMH bateriích ? drží si stále své napětí ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Kdybys tu wifi napájel ze tří článků, můžeš si ušetřit tu vopičárnu se stepdownama. Čtvrtý článek v sérii může pohánět ten měnič nahoru.
Průběh vybíjecí křivky najdeš v literatuře nebo u seriozních výrobců přímo v datašitech k článkům.

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#11 Příspěvek od wh1sp3r »

Crifodo: Ano, máš pravdu :) wifi je od 3.0V do 3.6V, takže tohle je vyřízené.

Stojím před dalším problémem.
První je, že měnič potřebuje 4.5V .. baterie dávají teoreticky 4.8V, ale přece může dojít k nějakému poklesu a bojím se, aby ten měnič pak nedělal hlouposti, když napětí článků bude třeba 4.2V atd. Proto bych se nebál dát pátý článek.

Druhá věc je, jak tohle všechno nabíjet. Bud udělám baterie tak, aby se dali vyndávat a nabíjet, nebo zůstanou uvnitř a udělám takovej interface k nabíječce. Zde pak nastává problém, zda-li je vůbec dobrý nápad nabíjet 4 - 5 baterií seriově. Proč je chci nechat uvnitř a udělat interface ? pokud dotyčný bude mít X těhle zařízení, představ si ty baterie, kolik jich musí mít a co vše musí udělat, aby to všechno nabil.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Napájet jednu část (tu nejžravější) ze 3 článků a zbytek ze 4 mi nepřijde jako rozumné řešení. Ty tři články budou vybíjené mnohem rychleji než ten čtvrtý, podle toho je pak taky budeš muset nabíjet.
Ten procesor nemůže běhat na 3,3V? Ušetřilo by se jedno napětí a na +3,3V/0,3A se najde spousta měničů s účinností i přes 90%.

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#13 Příspěvek od wh1sp3r »

no jo, to je pravda, každej článek se bude vybíjet různě a to je docela špatný.

možná teda přidám ještě jeden článek, bude jich 5 a prostě ztráty neztráty .. použiju pár regulátorů .. ona zase přecejenom to ve většině případů bude stát na nabíječce a pokud použiju nějaké baterie s vyšší kapacitou, čert to vem. Ten senzor bude v provozu třeba 30 - 60 minut max a pak zase nabíječka. Mělo by to ty 3 - 4 hodiny vydržet bez nabíjení, což asi vydrží.

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#14 Příspěvek od bohumilfulin »

nabijet to muzes seriove treba Ansmann ACS110 to pouzivam bezne. Ale nezapomen ze 4 batrie seriove zapojene maji tesne po plnem nabiti klidne 6V a nabijecka si testuje pripojeni tak ze tam pousti nejakych 24V, tak aby ti to nezasmrdelo. Pokud toto osetris das 4 nebo 5 baterii do serie a primo vyvedes konektor pro nabijecku a na toho ansmana se muzes spolehnout. Jenom si pohledej uplne prvni nabijeni. Obcas baterie maji slaby pokles deltaU a pak se nabijecka zapomene vypnout afurt nabiji az do roztrhnuti baterii. Zatim se mi to stalo za ty leta asi 2x a vzdy pouze pri uplne prvnim nabijeni. Taky muzes udelat hlidani teploty clanku pri nabijeni a pak jses v klidu. Na bateriich nesetri. Ja pouzivam vyhradne Sanyo. Jednou jsem sel po cene a tu ostudu uz podruhe nemusim.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co takhle se inspirovat tady - t.j. jedním měničem na 5 i 12V : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&p=321480
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 24 bře 2010, 19:14, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“